یکشنبه, 27 آبان 1397 - 11:36

هشدار به متقاضیان دریافت سبد کالا: فریب پیامک ها را نخورید

دومین مرحله طرح بسته حمایتی آغاز شد

فرصت امروز: طرح بسته حمایتی دولت به اقشار آسیب پذیر همزمان با افزایش قیمت دلار در ابتدای امسال مطرح شد و در نهایت قرار شد تا پایان آبان ماه اجرایی شود. در مرحله نخست اجرای این طرح، بسته حمایتی به اقشار آسیب پذیر و تحت پوشش نهادهای حمایتی و کارگرانی که حقوق کمتر از 3 میلیون تومان دریافت می کنند، تعلق می گیرد، ازجمله مشمولان کمیته امداد و بهزیستی و مددجویان. در فاز دوم نیز کارمندان دولت با دریافت کمک جبرانی 200 هزار تومانی، مشمول اجرای این طرح می شوند. این طرح از هفته گذشته و از روز دوشنبه ۲۱ آبان ماه به صورت مرحله ای آغاز شده و هم اکنون نیز کمک جبرانی کارکنان دولت با واریز ۲۰۰هزار تومان به حساب آنها در حال انجام است.

آغاز طرح بسته حمایتی

بسته حمایتی دولت چیست؟

دوم آبان ماه امسال بود که دولت، طرح بسته حمایتی خانوارهای کم درآمد را تصویب کرد. این تصمیم زمانی از سوی دولت گرفته شد که نرخ ارز در ماه های پایانی سال 96 شروع به افزایش کرده بود و به تبع آن، قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوار با رشد قیمتی محسوسی روبه رو شد. از همین رو، دولت به فکر تهیه بسته حمایتی از خانوارهای کم درآمد و افراد تحت پوشش افتاد.

اولین مرحله اجرای این طرح از روز 21 آبان امسال عملیاتی شد و شامل مددجویان و مشمولین کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور است؛ در این طرح به ازای هر خانوار و برحسب بعد خانوار از 100 تا 300 هزار تومان، کارت یارانه سرپرست خانوار شارژ خواهد شد. این خانوارها می توانند با مراجعه به فروشگاه های طرف قرارداد طرح، نسبت به خرید اقلام متنوع مواد غذایی موردنیاز خود اقدام کنند.

کالاهای هدف این طرح شامل مواد غذایی نظیر گوشت، مرغ، برنج، حبوبات، روغن و سایر مواد خوراکی موردنیاز خانوارهاست که سرپرستان خانوار با مراجعه به فروشگاه های طرف قرارداد طرح، می توانند اقدام به خرید این کالاها نمایند. فهرست فروشگاه های طرف قرارداد طرح عبارتند از: فروشگاه رفاه، فروشگاه اتکا، فروشگاه سپه، فروشگاه افق کوروش، فروشگاه سپه، فروشگاه هفت، فروشگاه امکان، فروشگاه اسکاد، فروشگاه فرهنگیان، فروشگاه جانبو، تعاونی مصرف محلی، تعاونی روستایی کشور.

در مرحله اول اجرای این طرح از طریق فروشگاه های زنجیره ای در سراسر کشور اقدام شده است تا ضمن دسترسی مناسب شهروندان به این شبکه فروشگاهی، کیفیت کالای ارائه شده به مشمولین نیز تضمین شده باشد.

البته به جز مددجویان و مشمولان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی همان طور که محمد شریعتمداری در هفته گذشته گفته بود، این بسته حمایتی شامل شاغلین و بازنشستگان نیز شده و مبلغ 200هزار تومان به کسانی که حقوق کمتر از 3میلیون تومان داشتند واریز گردید.

شریعتمداری هفته گذشته درباره جزییات این بسته حمایتی گفته بود: «برای کمک به وضعیت بهبود معیشت و دستمزد خانوارها در سه مرحله و متناسب با وضعیت خانوار بسته های حمایتی بین 100 تا 300 هزار تومان در دولت تعیین شده که به گروه های هدف پرداخت خواهد شد. بسته های حمایتی ویژه ابتدا به عزیزان تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و یا افرادی که در نوبت پیوستن به این سازمان ها هستند تعلق خواهد گرفت.»

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه یک سبد کالایی متنوع با اختیار خرید کالاهای مختلف در اختیار این افراد قرار خواهیم داد، گفت: «برای کارکنان دولت نیز یک سیاست جبرانی اتخاذ شده که به طور متوسط مبلغ 200 هزار تومان به کسانی که حقوق شان زیر 3 میلیون تومان است اعم از شاغلین و بازنشستگان تعلق می گیرد. همچنین قرار است مبلغی نیز به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شود تا این سازمان بسته های حمایتی را به دریافت کنندگان درآمد زیر 3میلیون از قشر کارگر و یا مستمری بگیران این سازمان تخصیص دهد.»

وی ادامه داد: بسته حمایتی دیگری نیز برای افرادی مانند کارگران ساختمانی، رانندگان، زنبورداران، صیادان و... که در این دو گروه نبودند پیش بینی شده است که با همان شرط درآمد زیر 3میلیون تومان در اختیار آنها قرار می گیرد. در عین حال، یک بسته حمایتی دیگر نیز برای باقی بیمه شدگان و افرادی که در این گروه ها نبودند، پیش بینی شده که با همان شرط درآمد زیر 3میلیون تومان در اختیار آنها قرار می گیرد.»
براساس این گزارش، مطابق اعلام جزییات بسته حمایتی دولت، باید گفت تاکنون دو مرحله (مشمولان کمیته امداد، بهزیستی و مددجویان) و سیاست جبرانی کارکنان دولت (واریز مبلغ 200هزار تومان به حقوق) انجام شده است. اکنون باید منتظر مراحل بعدی و جزییات نحوه اجرای آن از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود.

فریب پیامک ها را نخورید

در همین زمینه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به متقاضیان دریافت سبد کالا هشدار داد که فریب پیامک های ارسالی را نخورند: «متقاضیان دریافت سبد کالا شماره و رمز دوم کارت خود را در اختیار سودجویانی که پیامک های فاقد اعتبار برای مردم ارسال می کنند، قرار ندهند.»

گزارش ها حاکی است که با اجرای بسته حمایتی دولت، پیامک هایی به مردم ارسال شده است. بر این اساس، مرکز اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز یکشنبه اعلام کرد که هرگونه اطلاع رسانی درباره این طرح تنها توسط این مرکز انجام خواهد شد و شهروندان به پیامک های فاقد اعتبار پاسخ ندهند و شماره کارت و رمز دوم خود را در پاسخ به هیچ پیامکی اعلام نکنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی