شنبه, 26 آبان 1397 - 14:17

منابع بسته حمایتی دولت از ارز پتروشیمی ها تامین می شود

یارانه های غیرنقدی در راه است

فرصت امروز: چندی پیش بود که با افزایش موج تورم و رشد بی مهابای قیمت کالاها، دولت از ارائه بسته های حمایتی و کمک جبرانی خبر داد. آنطور که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته است، به کارمندان و کارگرانی که حداقل دستمزد را دریافت می کنند، بسته های حمایتی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومانی تعلق می گیرد. این یعنی اینکه پرونده طرح های پیشنهادی درخصوص تخصیص یارانه های نقدی ۱۵۰ هزار تومانی و ۲۰۰ هزار تومانی بسته شده است. به این ترتیب، حمایت غیرنقدی از کارگران، کارمندان و بازنشستگان در دستور کار قرار گرفته و آنها باید در انتظار دریافت بسته های حمایتی متوسط 200 هزار تومان باشند.

در همین زمینه، کارشناسان با تایید سیاست دولت درخصوص تخصیص بسته حمایتی به اقشار آسیب پذیر معتقدند یارانه نقدی کارایی لازم را ندارد و زمینه افزایش حجم نقدینگی را فراهم کرده و در نتیجه، افزایش نقدینگی خود به رشد تورم دامن خواهد زد. در واقع، تخصیص بسته حمایتی هم به تامین حداقل کالری مورد نیاز خانوار کمک می کند و هم بخشی از تقاضا را از بازار خارج می نماید.

یارانه های غیرنقدی

اما اینکه برای این بسته های حمایتی دولت تا چه اندازه منابع مورد نیاز داشته و از کجا آن را تامین خواهد کرد، سوالی است که نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه با جهاد کشاورزی به آن پاسخ داد.

به گفته نوبخت، منابع مورد نیاز برای توزیع بسته های حمایتی دولت از محل مابه التفاوت ارز پتروشیمی ها تامین می شود، اما او در رابطه با رقم منابع مورد نیاز توضیحی ارائه نکرد.

به گزارش ایسنا و به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، محل تامین مالی بسته های حمایتی از مابه التفاوت ارز پتروشیمی ها است. با این توضیح که در حال حاضر دولت ارز خود را با نرخ ۴۲۰۰ تومان می فروشد و از مبادلاتی که در سامانه نیما و با بازار غیررسمی وجود دارد، منابعی وارد خزانه نمی شود. این در حالی است که قانون گذار در بودجه ردیفی در حد ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۴ هزار تومان پیش بینی کرده است که اگر هر زمان بانک مرکزی مداخله ای در بازار ارز به منظور ایجاد ثبات داشت، مابه التفاوت به این ردیف در خزانه واریز شود.

وی با اشاره به اینکه با توجه به خدماتی که دولت از طریق شرکت نفت به پتروشیمی ها پرداخت می کند، مابه التفاوت آن را دریافت و به این حساب واریز می شود. توضیح داد: اکنون پتروشیمی ها خوراک خود را از دولت دریافت می کنند، اما ارز را در سامانه نیما به فروش می رسانند پس لزومی هم ندارد که دولت همین ۱۳ سنت مربوط به خوراک بر مبنای ۴۲۰۰ تومان مورد محاسبه قرار دهد؛ بنابراین براساس نرخ نیمایی محاسبه شده و مابه التفاوت به خزانه واریز می شود.

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه هر قدر که مابه التفاوت بین فروش ارز پتروشیمی ها و نرخ ۴۲۰۰ تومانی به خزانه می رود، جزئی از بودجه محسوب نشده و دولت آن را کاملا به خود مردم برمی گرداند که بسته های حمایتی نیز از همین محل تامین مالی و در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

باید یادآور شد که از چندی پیش دولت مصوب کرد تا پتروشیمی ها خوراک خود را که براساس ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می کردند با نرخ نیمایی محاسبه و پرداخت کنند که به حدود ۷۵۰۰ تومان می رسد. پتروشیمی ها ارز ناشی از صادرات نیز با نرخی حدود ۷۵۰۰ و گاها بیشتر در بازار ثانویه در نیما می فروشند.
بسته های حمایتی البته در بخشی ترمیم حقوق کارکنان را نیز در برمی گیرد که نوبخت در این رابطه توضیحی ارائه نکرد که افزایش حقوق یا ترمیم آن برای کارکنان به چه نحوی است و گفت که مسئولیت اجرای بسته برعهده وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی است و جزییات آن را این وزارتخانه اعلام خواهد کرد و تنها پشتیبانی مالی بسته از سوی سازمان برنامه و بودجه است. در عین حال که بسته حمایتی برای اقشار خاص و بسته جبرانی برای کارکنان است.

با این حال رئیس سازمان برنامه بودجه در باره جریان حقوق یادآور شد که در سال آینده افزایش حقوق کارکنان نسبت به سال جاری که متوسط ۱۰درصد بوده بیشتر خواهد بود ولی در نهایت باید به تصویب هیات وزیران برسد.

این در حالی است که اخیرا با ابلاغ بخشنامه بودجه ۱۳۹۸، در ضوابط اجرایی موضوع افزایش ۲۰درصدی حقوق کارکنان برای سال آینده مطرح شده بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی