پنج شنبه, 09 آذر 1396 - 08:50

وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه جلسه هیات دولت اعلام کرد / رشد 60 درصدی تخصیص اعتبارات عمرانی

فرصت امروز: مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد و امور دارایی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که عملکرد 100 روزه وزارت امور اقتصادی و دارایی چه بوده است، گفت: ما در سال تولید ملی و اشتغال یکی از سیاست های مان این بوده است که تولید و اشتغال را بالا ببریم و در برنامه ابلاغی به تمامی وزرا نیز همین موضوع در نظر گرفته شده تا رشد تولید سالانه به 8درصد برسد.

وی افزود: یکی از زمینه های عملی کردن این کار، تامین اعتبار مالی از خط اعتبار خارجی از جمله از کشورهایی مانند چین، کره جنوبی، دانمارک، اتریش و روسیه بوده که تاکنون به 23میلیارد دلار رسیده که به تصویب شورای پول و اعتبار هم می رسد.

همچنین از این تامین اعتبار از طریق سرمایه گذاری های خارجی تاکنون میزان 5میلیارد و 400میلیون دلار در حوزه فعالیت های دانش بنیان بوده که در 100روز اخیر انجام شده است.

وی با یادآوری اینکه پیش از این نیز فاینانسی از روسیه جذب شده است، اظهار داشت: در این مدت 23میلیارد دلار تامین منابع خارجی کرده ایم تا به طرح هایی برسد که علاوه بر داشتن توجیه اقتصادی به تصویب شورای اقتصاد نیز رسیده باشند.

تغییر نرخ تورم نسبت به سال قبل

وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه چرا با کاهش نرخ تورم، گرانی در جامعه محسوس است، گفت:  نرخ تورم روش علمی دارد که آن را نمی توانیم تغییر دهیم و در تمام دنیا ثابت است. ممکن است این موارد نسبت به شاخص مصرف کننده و نرخ تورم مورد محاسبه قرار گیرد که  ملاک محاسبه نرخ تورم نمی تواند باشد. وزیر اقتصاد و دارایی افزود: ما باید به میزان نرخ تورم شهری و روستایی توجه داشته باشیم و آنها را مقایسه کنیم که کارشناسان و اقتصاددانان نیز ملاک نرخ تورم را در تفاوت نرخ شهری و روستایی می دانند.

وی افزود: ملاک دیگر، سبد هزینه خانوار است تا مشخص شود چه مقدار در خوراک، پوشاک و تفریح سهم دارند که هر کدام دارای ضریب مخصوص به خود هستند، بنابراین ممکن است وقتی کالایی گران شود به دلیل اینکه از ضریب بالا در سبد خانوار برخوردار است، تاثیر آن زیاد باشد.

کرباسیان با اشاره به تغییر قیمت نان و تاثیرش بر خانوار و اقدام دولت در این زمینه، گفت:  قیمت نان تغییر زیادی نداشت اما تورم آن به دلیل اینکه در خانوار دارای ضریب بالا است و در دهک های پایین سهم بیشتری دارد و حتی برای برخی از خانوار قوت غالب محسوب می شود، تاثیر زیادی داشت که بنابراین این موضوع با تصمیم صحیح رئیس جمهوری از آن جلوگیری شد.

وی تاکید کرد: نرخ تورم نرخ صحیحی است و رئیس جمهور هم در صحبت های خود به آن اشاره داشتند و گفتند این نرخ نسبت به سال قبل 7تا 8درصد تغییر کرده است.

تخصیص اعتبار مناطق محروم از محل درآمدهای نفتی

وزیر امور اقتصادی و دارایی در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: از ابتدای امسال تاکنون 250 هزار میلیارد ریال برای سرمایه گذاری های عمرانی دولت تخصیص داده شده که نسبت به پارسال 60درصد رشد دارد. مسعود کرباسیان ابراز امیدواری کرد که تخصیص این منابع بتواند اثر خوبی بر اشتغال کشور داشته باشد.

وزیر اقتصاد درباره ساماندهی بدهی های دولت نیز اظهار داشت: این بدهی ها از دولت های گذشته به دولت فعلی منتقل شده که بخشی از آنها مربوط به طلب پیمانکاران است و سبب  شده نتوانند پروژه های جدیدی آغاز کنند.

کرباسیان ادامه داد: برای رفع این مشکل با انتشار اوراق اسناد خزانه توانستیم بدهی های خود را بازپرداخت کنیم که این اوراق در بازار ثانویه بورس قابل نقدشوندگی است.

وی از کاهش نرخ سود سپرده های بانکی به 15درصد از دیگر رویدادهای مهم بانکی در 100 روز نخست دولت دوازدهم نام برد و اظهار داشت: با این کار اکنون سود در بازار بین بانکی به 16 تا 17درصد کاهش یافته که اثر مثبتی در سرمایه گذاری داشته است.

وی از افزایش تخصیص اعتبار مناطق محروم و مناطق نفتی از محل درآمدهای حاصل از فروش نفت خبر داد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی