پنج شنبه, 04 آبان 1396 - 08:10

وزیر راه و شهرسازی در سی و سومین جلسه ستاد ملی بازآفرینی اعلام کرد / محله محوری، شاه کلید شهرسازی ایرانی- اسلامی

وزیر راه و شهرسازی با تأکید براینکه ستاد ملی بازآفرینی متمرکز بر فرمایشات مقام معظم رهبری است، گفت: در حقیقت بحث تمدن ایران شهری که در این مدت به طور مشخص در ستاد نیز پیگیری شده در ارتباط مستقیم با بحث سیاست شهرسازی ایرانی- اسلامی از سوی رهبری بوده که در این ستاد نیز دنبال می شود.

به گزارش «فرصت امروز» از وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی در سی و سومین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار مسائل حاشیه نشینی، بافت های میانی ناکارآمد و روستاهای ملحق شده به شهرها و مناطق تاریخی را مشکلاتی بسیار پیچیده قلمداد کرد و گفت: این موارد شاید جزو پیچیده ترین مسائل کشور باشد، چراکه هنوز هم درباره نحوه رویارویی با آن هیچ گونه اجماعی در کشور وجود ندارد، مخصوصا اینکه مناطق مذکور طی یک دوره تاریخی نسبتا طولانی علاوه بر فرسایش کالبدی دچار یک فرسایش اجتماعی و فرهنگی نیز شده   و همیشه بحث درمورد آنها ما را به یاد فساد، مسائل منفی و بحران های اجتماعی می اندازد.

آخوندی با بیان این نکته که ما همواره در کشور در زمان اتخاذ سیاست های روشن در برابر مسائل حاشیه نشینی با اهداف متعارضی روبه رو می شویم، گفت: هر زمان که بحث درباره ساماندهی این مناطق می شود، می گویند در حال تشویق حاشیه نشینان بوده و به افراد متخلف آب و برق می دهید، این درحالی است که اگر به آنها انشعابات ندهیم از سویی دیگر باعث تداوم مسائل مربوط به فقر، بهداشت و محیط  زیست در کشور می شویم.

وی در این باره ادامه داد: اگر در همین زمان به سراغ رویکرد بازسازی مناطف فرسوده میانی شهرها برویم می گویند شما به شبکه اجتماعی- فرهنگی، آثار تمدنی و تاریخی این محلات توجه نمی کنید، از سویی دیگر وقتی از احیای محلات مذکور صحبت می شود می گویند به دوران گذشته بازگشته و به دنیای مدرن امروز توجه نمی کنید، جالب است که اگر در همین زمان به سراغ تخریب هم رفته شود می گویند شما در حال تخریب تمامی تاریخ و تمدن کشور هستید.

آخوندی ادامه داد: خوشبختانه طی جلسات ستاد بازآفرینی شهری در دو سال و نیم گذشته در سطح ملی، استانی و شهرستانی به اجماعی رسیده ایم که امید داریم این اتفاق نظر در رسیدگی به مناطق ناکارآمد به سطح ملی و سیاست گذاری در کشور برسد.

او با بیان این نکته که با توجه به آمار موجود مهاجرت از روستا به شهر تقریبا به پایان رسیده و دیگر اتفاق جدی در این حوزه رخ نخواهد داد، گفت: به تصور من با توجه به این شرایط روشن است که اگر می خواهیم به سمت ساماندهی برویم نباید از این موضوع هراسی داشته باشیم که حاشیه نشینی تشویق شده و گسترش می یابد، چراکه آمار مهاجرت ها از روستا به شهر مراحل نهایی خود را طی می کند.

آخوندی انضمام حاشیه به متن را یکی از شعارهای اصلی وزارت راه و شهرسازی در این دوره بیان کرد و افزود: بدون شک از لحاظ سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، امنیتی، منزلت خانوادگی و... مهم است که عنوان حاشیه نشین را در کشور حذف کرده و از استفاده آن بپرهیزیم، چراکه در آخر کار کسی که می پذیرد در حاشیه است بدان معناست که ظرفیت و حق عصیان و شورش علیه متن را دارد، به همین دلیل ما از جهت اجتماعی به دنبال ترویج این شعار هستیم که دیگر چیزی به عنوان حاشیه در کشور نداشته باشیم.

آخوندی با بیان اینکه ما باید ارتقای کیفیت زندگی را در فرآیند بهسازی مورد هدف قرار دهیم، گفت: در این زمان باید به این نکته توجه داشته باشیم که به محض ورود به حوزه کیفیت زندگی وارد حوزه فرهنگ شده ایم، چراکه تنها بخشی از این موضوع با مسائل مادی رفع می شود و بخش دیگر آن ادارکی خواهد بود.

به گفته این مقام مسئول، بخش ادراکی کیفیت زندگی آن است که شما تا چه اندازه از زندگی در یک محله لذت می برید و این سکونت برای شما خوشایند و همراه با حس امنیت و ارتباط با دیگران است.

وی محله محوری را فرم عملیاتی مبحث تمدن ایران شهری و همچنین شهرسازی ایرانی- اسلامی اعلام کرد و افزود: محله محوری بحثی ذوقی نبوده و به تصور من شاه کلید موضوع شهرسازی ایرانی -اسلامی به شمار می رود و باعث ایجاد روابط اجتماعی و فرهنگی در یک محله خواهد بود چراکه قطعاً ساختار یک محله بدون مسجد، حسینیه، بازار و فضای گفت وگو معنی نداشته و تعریفی ندارد. به طور مثال نقدی که به سایر راه حل ها در این حوزه وارد می شود نگاه تک سلولی به مسکن بوده، این درحالی است که مسکن در محله معنی پیدا کرده و نگاه تک سلولی به آن اشتباه است.

این مقام مسئول اضافه کرد: خوشبختانه ما در ستاد ملی بازآفرینی توانستیم به تدریج بر سر مواردی به اجماع برسیم که با رویکرد محله محوری در بافت میانی شهرها به ساماندهی محلات پرداخته و از سویی دیگر محلات جدید را در مناطق حاشیه ای ایجاد کنیم که اقدام بسیار مهمی به شمار می رود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی