جمعه, 22 دی 1396 - 17:42

رشد ۲۵۷ واحدی شاخص بورس در سومین هفته زمستان / بورس تهران در انتظار پایان ریسک های سیاسی

فرصت امروز: شاخص بورس در جریان معاملات سومین هفته زمستان امسال با ۲۵۷ واحد افزایش، ۰.۳درصد رشد را به ثبت رساند و به رقم ۹۶ هزار و ۱۸۶ واحد رسید. همچنین تعداد 5368 میلیون انواع اوراق بهادار به ارزش 12805 میلیارد ریال در بیش از 273 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب 23، 18 و 34درصد کاهش را نشان می داد. این درحالی است که تعداد 30 میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از 309 میلیارد ریال در این مدت مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب با 2و یک درصد افزایش همراه شد.

شاخص کل بورس نیز در پایان معاملات هفته ای که گذشت، به رقم ۹۶ هزار و ۱۸۶ واحد رسید. شاخص بازار اول هم در این مدت با 158 واحد افزایش به رقم 68228 واحد و شاخص بازار دوم با 2350واحد افزایش به عدد 209032 واحد رسیدند که به ترتیب با 0.2 و 1.1درصد افزایش مواجه شدند.

در حقیقت، در هفته گذشته قیمت بیشتر سهم ها در بازار سرمایه ایران نوسان زیادی را تجربه نکردند، اما در عین حال هفته پیش رو بورس تهران می تواند با مشخص شدن ریسک های سیاسی همچون موضوعات مربوط به برجام، سمت و سوی جدیدی به خود بگیرد. به گزارش ایسنا، در پنج روز کاری بورس تهران در هفته ای که گذشت، شاخص کل بازده نقدی و قیمتی ۲۵۶ واحد افزایش یافت و از تراز ۹۵ هزار و ۹۲۹ تا ۹۶ هزار و ۱۸۶ بالا رفت.

بورس تهران این روزها با ریسک های سیستماتیک همراه است چراکه بسیاری منتظر نظر آمریکا در مورد برجام هستند. تعلیق تحریم ها یا اجرای مجدد آنها می تواند روی تصمیمات معامله گران بازار سرمایه تاثیر داشته باشد و روند معاملات تالار شیشه ای را به سمت و سویی خاص ببرد.

در هفته های گذشته دماسنج بازار سرمایه توانسته بود تا کانال ۹۸ هزار واحدی بالا رود، به طوری که در روزهای پیاپی با رشد ۱۰۰۰ واحدی مواجه می شد بسیاری معتقد بودند رشد قیمت های جهانی روی معاملات بورس تاثیر گذاشته و باعث کانال شکنی های شاخص شده است. در عین حال نوسانات شاخص کل در این هفته چندان زیاد نبود.

همچنین در ماه های گذشته قیمت فلزات اساسی از جمله مس و روی افزایش قابل توجهی داشت و این موضوع توانست روند معاملات گروه فلزی را در بورس تهران رونق دهد. در طی پنج روز کاری هفته گذشته نیز سهم هایی در گروه فلزات اساسی با افزایش قیمت روبه رو شد؛ ابتدا در آغاز هفته در گروه خودرو شاهد کاهش قیمت سهم ها بودیم، اما در روز پایانی هفته، روند قیمت سهم های خودرویی شاهد رشد بود، به طوری که چند نماد پرمعامله این گروه روی نوسانات دماسنج بازار سرمایه تاثیر بسزایی داشته است.

شاخص آزاد شناور نیز طی این مدت ۴۷۶ واحد رشد کرد و رقم ۱۰۳ هزار و ۴۷۳ را تجربه کرد. شاخص بازار اول نیز توانست از تراز ۶۸ هزار و ۶۹واحدی تا رقم ۶۸ هزار و ۲۲۸ بالا رود. همچنین شاخص بازار دوم با رشد ۶۷۳ مواجه شد. شاخص صنعت در این مدت با رشد ۱۵۸ واحد تا رقم ۸۴هزار و ۷۵۹ بالا رفت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی