جمعه, 09 آذر 1397 - 11:22

مهمترین تصمیمات کارگروه تنظیم بازار گوشی تلفن همراه

قول وزیر ارتباطات برای کاهش قیمت موبایل

فرصت امروز: وزیر ارتباطات در پایان نشست مشترک با وزیر صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه های فعال در تنظیم بازار از ارزان شدن تلفن همراه خبر داد و همچنین کارگروه تنظیم بازار گوشی تلفن همراه به ستاد مبارزه با قاچاق کالا ماموریت داد نسبت به تعیین تکلیف رفع توقیف و قیمت گذاری گوشی های موجود در انبارها و دریافت مابه التفاوت نرخ ارز اقدام کند.

کارگروه تنظیم بازار گوشی تلفن همراه به میزبانی وزیر صنعت، معدن و تجارت و با حضور وزیر ارتباطات برای تصمیم گیری درباره گوشی های توقیف شده، حمایت از تولیدکنندگان داخلی و ساماندهی واردات گوشی تلفن همراه برگزار شد و محمدجواد آذری جهرمی در پایان این نشست با بیان اینکه گوشی تلفن همراه به زودی ارزان می شود، از رفع توقیف گوشی های تلفن همراه موجود در گمرکات خبر داد.

کاهش قیمت موبایل

آذری جهرمی همچنین از فراخوان برای واردات تلفن همراه خبر داد و گفت: در این جلسه مقرر شد با توجه به مسائلی که واردکنندگان قبلی داشتند از ظرفیت های جدید برای تامین گوشی های مورد نیاز بازار استفاده شود و بررسی مشکلات ارزی واردکنندگان به دلیل حاضر نبودن نماینده بانک مرکزی به جلسه دیگری موکول شد.

وزیر ارتباطات در عین حال، حمایت همه جانبه از تولیدات داخلی باکیفیت در این عرصه را یکی دیگر از تصمیمات جلسه مشترک دانست و گفت: یکی از برندهای تلفن همراه داخلی (GLX) که پیشتر از نظر میزان استفاده رتبه ۲۰ را نیز نداشت به رتبه هفتم برندهای بازار ایران صعود کرده که این امر نشان می دهد اگر قیمت و کیفیت گوشی تولید داخل مطلوب باشد مردم به آن رغبت پیدا می کنند.

او ادامه داد: قرار شد دفتر صنایع الکترونیک وزارت صنعت که متولی اصلی این موضوع است با همکاری معاونت فناوری وزارت ارتباطات طرح ویژه ای برای حمایت از شرکت های تولیدکننده گوشی تلفن همراه داشته باشند تا شرکت های داخلی با ارتقای کیفیت محصولات خود بتوانند بخشی از نیاز بازار را تامین کنند.
آذری جهرمی با بیان اینکه امروز با این واقعیت روبه رو هستیم که نرخ ارز قدرت خرید مردم را کاهش داده، گفت: این امر البته فرصت مناسبی برای شرکت های تولید داخل هست که بتوانند سهم بیشتری از بازار را در اختیار بگیرند و البته حمایت دولت که از جنس رفع موانع تولید خواهد بود می تواند در این مسیر کمک باشد چراکه حمایت بی قید و شرط دولت معنا ندارد و باید متناسب با تضمین کیفیت بسته های حمایتی تعریف شود که قرار شد این موضوع در طرح مشترک دو وزارتخانه بررسی شود.

وی با بیان اینکه این جلسه با هماهنگی همه دستگاه های دخیل در تنظیم بازار از جمله قوه قضاییه و دادستانی کل کشور، وزارت اطلاعات، وزارت صنعت، وزارت دادگستری، وزارت ارتباطات، سازمان تعزیرات و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد و امیدواریم با هماهنگی بین بخشی، مشکلات مردم برطرف شود، گفت: البته بخش زیادی از این تلاطمات بازار، ناشی از تلاطمات ارزی بود و بخشی دیگر به دلیل کمبود عرضه ایجاد شد که امیدواریم با تدبیر، این حباب ایجادشده از میان برود.

متصل نشدن سامانه دستگاه ها مانع تحقق دولت الکترونیک است

وزیر ارتباطات همچنین مشکل اصلی تحقق نیافتن دولت الکترونیک را متصل نشدن اطلاعات و سامانه های دستگاه های اجرایی با یکدیگر دانست و گفت: اکثر دستگاه های اجرایی در تحقق دولت الکترونیک گام های خوبی در سطح دستگاه خود برداشته اند و البته برخی دستگاه ها نیز عملکرد خوبی در این زمینه نداشته اند اما آنچه علت تحقق نیافتن دولت الکترونیک است متصل نشدن این سامانه ها با یکدیگر است.

او در ارزیابی عملکرد وزارت صنعت در زمینه تحقق دولت الکترونیک گفت: در ارزیابی های ما وزارت صنعت بعد از وزارت اقتصاد در جایگاه دوم قرار گرفته و در تحقق دولت الکترونیک کارهای خوبی از جمله سامانه های همتا و ... انجام داده است.

وزیر ارتباطات همکاری بین دستگاهی را همواره موفقیت آمیز دانست و گفت: تا وقتی سامانه های دستگاه های مختلف به هم متصل نشوند ارزش افزوده ایجاد نمی شود. پروژه ثبت تلفن همراه (رجیستری) نتیجه اتصال سامانه های بین دستگاه هاست و همچنین پروژه کارت سوخت که هم اکنون در کشور در حال پیگیری است و متولی اصلی آن وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی است، دو نمونه موفق همکاری بین دستگاه هاست.

آذری جهرمی افزود: وزارت صنعت در لایه اتصال به سامانه سایر دستگاه ها هم پیشتاز بوده و همواره در این زمینه با گارد باز برخورد کرده و نمره این وزارتخانه در مرکز تبادل اطلاعات دولت الکترونیک که در وزارت ارتباطات مستقر هست نمره خوب و بالایی بوده است.

او در تشریح اهمیت دولت الکترونیک در مبارزه با فساد نیز گفت: امروز به طور مثال وزارت صنعت تصمیماتی برای کاهش واردات بی رویه می گیرد و ابلاغ می کند در حالی که این امر در جهان یک رویه نیست و لازم نیست چنین اتفاقاتی بیفتد که مشکلاتی در پی دارد و اگر وزارت صنعت به دیتابیس سازمان امور مالیاتی متصل باشد می تواند براساس پروفایل مالیاتی شرکت درخواست کننده واردات، آن را ارزیابی و پاسخ استعلام را بدهد.

جزییات تصمیمات کارگروه تنظیم بازار گوشی تلفن همراه

این کارگروه در اولین مصوبه خود به ستاد مبارزه با قاچاق کالا ماموریت داد با همکاری سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و دادستانی و تعزیرات حکومتی نسبت به تعیین تکلیف رفع توقیف و قیمت گذاری گوشی های موجود در انبارها و دریافت مابه التفاوت نرخ ارز اقدام و نسبت به توزیع آنها برنامه ریزی کند.

در مصوبه ای دیگر برای تسهیل و توسعه واردات گوشی تلفن همراه و در راستای رفع کمبود بازار و کاهش قیمت مقرر شد باتوجه به مسائلی که واردکنندگان قبلی داشتند از ظرفیت های واردکنندگان جدید از طریق فراخوان وزارت صمت برای تامین گوشی های مورد نیاز بازار استفاده و فرآیند واردات برای تنظیم بازار داخلی تسهیل شود.

حمایت همه جانبه از تولیدات داخلی با کیفیت گوشی تلفن همراه از دیگر تصمیمات این کارگروه بود و مقرر شد، دفتر صنایع الکترونیک وزارت صنعت با همکاری معاونت فناوری وزارت ارتباطات طرح ویژه ای برای حمایت از شرکت های تولیدکننده گوشی تلفن همراه داشته باشند تا شرکت های داخلی با ارتقای کیفیت محصولات خود بتوانند بخشی از نیاز بازار را تامین کنند.

از سوی دیگر برای تسهیل در تامین منابع ارزی مورد نیاز واردکنندگان گوشی تلفن همراه مقرر شد از سوی وزاری صمت و ارتباطات موضوع در مذاکره با هیات دولت و رئیس کل بانک مرکزی تعیین تکلیف شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی