پنج شنبه, 24 آبان 1397 - 15:20

زمانی که صندوق های سرمایه گذاری به شما «نه» می گویند

صندوق های سرمایه گذاری جواب منفی می دهند؟ این صندوق ها از هر ۱۰۰ طرح کسب وکار، تنها یک مورد را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند. نکته مهم دیگر این است که آنها هر طرح کسب وکاری که به دست شان می رسد را نمی خوانند.

صندوق های سرمایه گذاری آمریکا تنها بر روی ۰.۱تا ۰.۲ درصد از استارتاپ های آمریکا سرمایه گذاری می کنند. استیو جابز از جانب ۱۲ صندوق سرمایه گذاری پاسخ منفی شنید و آمار گوگل نیز فراتر از این عدد است. هاوارد شولتز نیز برای سرمایه استارباکس، بیش از 200 بار جواب رد شنید.

صندوق‌های سرمایه‌ گذاری

اگر کسب وکاری با تکنولوژی مدرن مانند درمانی برای سرطان در اختیار ندارید و یا بار نخست سرمایه گذاری تان است و پیش از این از سرمایه خصوصی بخشی از هزینه ها را تقبل نکرده اید، احتمالات مشخص می کنند که شما نیز دست رد به سینه تان زده می شود.

در صورت جواب منفی صندوق های سرمایه گذاری، چه چیزی را از دست می دهید؟

حقیقت این است که صندوق های سرمایه گذاری در تعداد کمی از سرمایه گذاری ها پیروز می شوند –حدود یک درصد. ۸۰درصد از سرمایه گذاری های این صندوق ها شکست می خورد و این امکان وجود دارد که شما نیز ایده تان به دلیل عمل به خواسته های صندوق های سرمایه گذاری با شکست مواجه شود. در ۱۹درصد از مواقع صندوق های سرمایه گذاری بسیار خوب عمل می کنند، اما در چنین شرایطی مدیرعامل خبره ای حضور دارد. نظر به کمبود تجربه کارآفرین، صندوق های سرمایه گذاری از مدیران عامل خبره کمک می گیرند. در این شرایط به دلیل رقیق شدن سهم کارآفرین به دلیل سرمایه گذاری های مقاطع اولیه و مقاطع بعدی و همینطور حضور مدیرعامل، کارآفرین دلسرد می شود. سرمایه گذاریِ سرمایه گذار خصوصی بر روی کسب وکار شما اتفاق بسیار خوبی است؛ اما این آمار به ۱۵ الی ۶۰ استارتاپ در سال محدود می شود و شما باید برای دستیابی به چنین شرایطی بسیار خوش شانس و یا ایده بکری داشته باشید.

گاه دلیل جواب منفی صندوق ها ربطی به کسب وکار شما ندارد. در نتیجه توجه کنید که همواره باید دلیل این پاسخ را بدانید.

صنعت متفاوت: صندوق های سرمایه گذاری معمولاً تنها بر روی طرح هایی با پتانسیل بالا و نوظهور سرمایه گذاری می کنند. آنها شما را رد می کنند چون در صنعتی متفاوت فعالیت دارید؛

پتانسیل ناکافی: بسیاری صندوق ها به دنبال کسب وکارهایی با پتانسیل میلیاردی و یا حداقل چند صد میلیونی هستند. آنها به دنبال درآمد بالا هستند و اگر شرایط شما ناواضح باشد، از سرمایه گذاری امتناع می کنند؛

مطلب مرتبط: صندوق‌های سرمایه‌گذاری سودآور را بشناسید

موقعیت مکانی اشتباه –خارج از دره سیلیکون: بسیاری از صندوق های بزرگ و موفق در دره سیلیکون مستقر هستند. به دلایل متعدد مانند کمبود سرمایه گذار شخصی، صندوق های خارج از دره سیلیکون موفق نبوده اند؛

مقاطع اولیه: مادامی که پتانسیل کسب درآمد خود را نشان نداده اید، صندوق های سرمایه گذاری با احتمال کمتری بر روی شما سرمایه گذاری می کنند؛

شرایط بدون ثبات، استراتژی تضمین نشده و مدیریت ناوارد: به مطالب قبلی دقت کنید.

بنابراین در ازای دریافت پاسخ منفی از سوی صندوق های سرمایه گذاری چه باید بکنیم؟

نخست در مواجهه با صندوق های سرمایه گذاری هوشیار باشید؛ خصوصاً زمانی که در نظر دارید با آنها وارد مذاکره شوید. مشخص کنید آیا توانایی استفاده از سرمایه گذاران فرشته را دارید و آیا می توانید از سرمایه آنها برای راهیابی به مرحله بعدی جذب سرمایه به خوبی استفاده کنید و پتانسیل خود را برای جذب سرمایه صندوق های سرمایه گذاری افزایش دهید یا خیر. در نظر بگیرید ۹۵درصد از شرکت هایی که از سرمایه گذاران فرشته تغذیه می شوند، به صندوق های سرمایه گذاری نمی رسند، بنابراین توجه کنید که به نحوی هوشیارانه از سرمایه به دست آمده استفاده کنید تا توانایی تان را به صندوق سرمایه گذاری ثابت کنید. شاید هم نیازی به صندوق سرمایه گذاری پیدا نکنید. مضاف بر تمام اینها اگر به خوبی از شرایط خود و صندوق های سرمایه گذاری شناخت پیدا کنید، استراتژی مناسبی خواهید یافت.

مهم ترین کاری که به عنوان کارآفرین می توانید انجام دهید این است که به هوش مالی دست پیدا کنید.

بدان معنا که بدانید با یک سرمایه کم چگونه رشد کنید. شاید این سرمایه تنها مبلغ دست یافتنی برای شما بوده باشد. هرچه دیرتر به سراغ صندوق سرمایه گذاری بروید، از رقیق شدن سهام تان بهتر جلوگیری و سود بیشتری کسب می کنید و در نتیجه کنترل بیشتری بر سرمایه استارتاپ خود خواهید داشت.

چگونه باید این کار را انجام دهید؟ استراتژی خود را از مبتنی بر سرمایه به بازدهی بالا در سرمایه تغییر دهید تا روش های رشد بدون صندوق سرمایه گذاری را بیاموزید. همان طور که در کتاب خود «Nothing Ventured, Everything Gained» آورده ام، این همان اقدامی است که ۹۴درصد از کارآفرینان میلیاردر انجام داده اند. در نظر داشته باشید که باید از تک تک فرصت های به دست آمده به خوبی استفاده کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی