یکشنبه, 27 آبان 1397 - 16:06

کاهش ۲۳ میلیارد دلاری ارزش بازار انویدیا در پی فروکش کردن تب استخراج ارز دیجیتال

پیش بینی کاهش فروش پردازنده های گرافیکی انویدیا در نتیجه فروکش کردن تب ماینینگ باعث شد تا ارزش سهام انویدیا کاهشی ۱۸درصدی را تجربه کرده و در نتیجه ارزش بازار این شرکت، ۲۳میلیارد دلار کاهش یابد.

به گزارش زومیت، انویدیا از کاهش فروش پردازنده های گرافیکی خود طی سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ میلادی خبر داد. براساس اطلاعات ارائه شده، انویدیا دلیل کاهش فروش خود را فروکش کردن تب استخراج یا ماینینگ ارزهای دیجیتال خوانده است. انویدیا همچنین گزارش مالی مربوط به سه ماهه سوم سال جاری را نیز منتشر کرده که براساس آن فروش این شرکت پایین تر از پیش بینی های اولیه بوده است؛ همین موضوع باعث شده تا ارزش هر سهم انویدیا به کمتر از ۱۶۴ دلار رسیده و کاهشی ۱۸درصدی را تجربه کند.

بازار انویدیا و تب استخراج ارز دیجیتال

انویدیا طی چند دهه اخیر وظیفه تامین پردازنده های گرافیکی را برعهده داشت؛ حال آنکه در چند سال اخیر کاربران، پردازنده های گرافیکی این شرکت را برای ماینینگ مورد استفاده قرار داده اند.

جن سون هوانگ، مدیرعامل انویدیا به این نکته اشاره کرده که با بالا گرفتن تب ارزهای دیجیتال، تقاضا برای پردازنده های گرافیکی نیز افزایش یافته و همین موضوع باعث شده تا قیمت پردازنده های گرافیکی شاهد رشد بالایی باشد. افزایش قیمت پردازنده های گرافیکی باعث شده تا شماری از کاربران از خیر خرید بگذرند. هوانگ اعلام کرده که پس از فروکش کردن تب ماینینگ و کاهش قیمت پردازنده های گرافیکی، همین افراد دوباره به سمت خرید پردازنده های گرافیکی خواهند آمد. البته هوانگ به این نکته اشاره کرده که فرآیند بازگشت به روال عادی بازار کمی بیش از آنچه که انویدیا پیش بینی می کرد، به طول انجامیده است. همچنین هوانگ معتقد است که رکود مورد نظر فقط تا اواخر فصل جاری ادامه خواهد داشت.

براساس آمارهای ارائه شده توسط Nvidia، درآمد این شرکت در حوزه کامپیوترهای شخصی طی سه ماهه سوم سال جاری بیش از ۴۰درصد کاهش پیدا کرده است که دلیل آن را باید در کاهش تقاضا برای پردازنده های گرافیکی خواند که در حوزه استخراج رمزارزها مورد استفاده قرار می گیرند. انویدیا برای سه ماهه جاری نیز پیش بینی درآمدی ۲.۷ میلیارد دلاری کرده که در مقایسه با پیش بینی کارشناسان امر 2درصد پایین تر است.

شماری از تحلیلگران یکی از دلایل کاهش درآمدزایی کوالکام را در پردازنده های مبتنی بر معماری قدیمی این شرکت یا همان پاسکال می دانند. انویدیا اوت سال جاری نسل جدید پردازنده های گرافیکی خود را راهی بازار کرد که با تقاضای پایینی روبه رو شده اند. همچنین باید به مناقشات تجاری بین چین و آمریکا نیز اشاره کرد که می توان از آن به عنوان عاملی دیگر برای کاهش درآمد انویدیا اشاره کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی