شنبه, 25 فروردين 1397 - 17:12

خرید و فروش اسکناس ارزی در صرافی ها ممنوع شد / تزریق ارز به صرافی ها متوقف شد

فرصت امروز: چند روزی است که ارز در اقتصاد ایران تک نرخی شده و بسیاری از بازارهای موازی و بخش های تجاری را تحت تأثیر قرار داده است، ازجمله صرافی ها که براساس دستورالعمل جدید ارزی دولت و آنچه رئیس کل بانک مرکزی گفته است، صرافان دیگر اجازه خرید و فروش اسکناس ارزی و یا صدور حواله های ارزی را ندارند و تنها بانک ها مجاز به معامله اسکناس ارزی و صدور حواله هستند.

بر همین اساس، بانک مرکزی در حال حاضر هیچ ارزی به بازار و صرافی ها تزریق نخواهد کرد. این در حالی است که تا پیش از این، بانک مرکزی به طور روزانه و یا چند روز در هفته و براساس نیاز بازار، ارز را از طریق صرافی بانک ها و یا صرافی های منتخب خود به بازار تزریق می کرد و صرافان مجاز و تحت نظارت بانک مرکزی می توانستند هر بار بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار دلار ارز دریافت کرده و با اختلاف قیمت حدود ۱۰ تا ۱۵ تومان در بازار به فروش برسانند. با این همه، فعلا بانک مرکزی به روال گذشته به صرافی ها ارز تزریق نخواهد کرد و این روند منتفی است چراکه قرار است تأمین نیازهای اصلی همه گروه های نیازمند به ارز به طور غیرمستقیم و یا از طریق سامانه های تعیین شده تأمین شود.

در همین زمینه، معاون ارزی بانک مرکزی گفت: از این پس، صدور حواله ارزی خارج از شبکه بانکی، ممنوع خواهد بود و همچنین بانک ها ملزم به خرید اسکناس خرد افراد هستند و صرافی ها نمی توانند خرید و فروش اسکناس انجام دهند.

به گزارش تسنیم، معاون ارزی بانک مرکزی، مهم ترین موضوع در بازار ارز را جلوگیری از خروج سرمایه و تأمین مالی قاچاق دانست و گفت: در حال حاضر تراز ارزی کشور ما بسیار مطلوب است و هیچ گونه مشکلی در تأمین نیازهای کشور نداریم، اما نباید شرایط به گونه ای باشد که منجر به خروج سرمایه از کشور شود.

سیداحمد عراقچی با اشاره به اینکه در پی تصمیم اخیر ستاد اقتصادی دولت، تجارت از حالت بی نظمی خارج می شود، گفت: فرآیند واردات بدون ثبت سفارش براساس مصوبه هیأت دولت، ممنوع اعلام شده و هرگونه واردات که نیاز به تخصیص ارز دارد با ثبت سفارش انجام می شود.

این مقام مسئول بانک مرکزی درخصوص روش انجام ثبت سفارش تصریح کرد: ثبت سفارش کالاهای وارداتی الزاما با روش بانکی خواهد بود و این روش به شفافیت بیشتر در واردات منجر می شود.

به گفته عراقچی، براساس ضوابط جدید تأمین ارز برای واردات از دو طریق قابل انجام است: در وهله اول، بانک با بهره گیری از مراودات بانکی خود، ارز مورد نیاز را تأمین می کند و در غیر این صورت، بانک می تواند از طریق صرافی های مجاز برای تأمین ارز اقدام کند.

معاون ارزی بانک مرکزی افزود: از این پس، صدور حواله ارزی خارج از شبکه بانکی، ممنوع خواهد بود.

عراقچی درخصوص واردات بدون انتقال ارز نیز گفت: این موضوع طبق ضوابط قبل انجام خواهد شد و واردکنندگان باید اظهارنامه مالیاتی داشته باشند.

معاون ارزی بانک مرکزی با اشاره به نحوه عمل درخصوص ارز صادرکنندگان، گفت: صادرکنندگان می توانند ارز خود را از طریق سامانه نیما به سیستم بانکی یا صرافی های مجاز بفروشند و این ارز نیز به مصرف واردات مورد نیاز کشور می رسد.

عضو هیأت عامل بانک مرکزی عنوان کرد: طبق ضوابط جدید بانک ها ملزم به خرید اسکناس خرد افراد هستند و صرافی ها نمی توانند خرید و فروش اسکناس انجام دهند.

عراقچی درباره سپرده پذیری ارزی نیز گفت: بانک مرکزی این تضمین را به تمام سپرده گذاران ارزی می دهد که با سود مقرر در سررسید، به این افراد، همان اسکناس سپرده گذاری شده را بازپس دهد.

معاون ارزی بانک مرکزی، نگهداری ارز بیش از 10هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها را ممنوع خواند و افزود: افرادی که در حال حاضر بیش از این مبلغ در اختیار دارند می توانند منابع خود را نزد بانک ها سپرده گذاری کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی