دوشنبه, 20 فروردين 1397 - 13:37

وزیر صنعت، معدن، تجارت / ایران سال آینده رشد اقتصادی بیش از 4 درصد را تجربه خواهد می کند

وزیر صنعت، معدن، تجارت گفت: پیش بینی های جهانی نشان می دهد،ایران سال آینده رشد اقتصادی بیش از 4 درصد را تجربه خواهد کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن، تجارت در حاشیه دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ازبکستان، سفر معاون اول نسخت وزیر ازبکستان به ایران را مهم خطاب کرد و آن را مقدمه ای برای سفر رئیس جمهور ایران به ازبکستان دانست.

وی اظهار کرد: ایران و ازبکستان یک تاریخ عمیق و اشتراکات فرهنگی، زبانی و تاریخی دارند و از سال های دور تا کنون روابط بین دو کشور روابط حسنه بوده است.

شریعتمداری اضافه کرد: نمی توانم کتمان کنم از زمانی که میرضیایف به ریاست جمهوری کشور ازبکستان رسید و پس از روی کار آمدن روحانی به عنوان ریاست جمهوری ایران روابط بین دو کشور بیش از پیش تقویت شده است.

وزیر صنعت، معدن، تجارت گفت: از ملاقات اول دو رئیس جمهور کشورهای ایران و ازبکستان، نقشه راهی برای توسعه جهش گونه روابط دو کشور طراحی شد و ما مصمم هستیم در این جهت قدم های جدی برداریم.

وی تصریح کرد: سیاست تعامل با همسایگان در کشورهای آسیای مرکزی و منطقه ای جزء سیاست های اصلی جمهوری اسلامی ایران در سال های گذشته بوده است و اکنون به دنبال تحقق این هدف هستیم.

شریعتمداری اذعان کرد: ایران در سال گذشته از فروش نفت، 52 میلیارد دلار درآمد کسب کرد و یکی از کشورهای مهم در حوزه صادرات نفت به شمار می رود.

وزیر صنعت، معدن، تجارت افزود: صادرات غیر نفتی ایران در سال 96 به 47 میلیارد دلار رسید و ظرف همین مدت حدود 50 میلیارد دلار کالا وارد ایران شد و در مجموع در سال گذشته میزان صدور و خرید کالای ایران با دنیا 200 میلیارد دلار بوده است.

وی ادامه داد: طبیعتا چنین کشوری می تواند همکار و شریک تجاری خوبی برای ازبکستان باشد.

شریعتمداری تأکید کرد: در حوزه صنایع پتروشیمی پیشرفت های بزرگی در ایران در سال های گذشته رخ داده است. همچنین در حوزه تولید ماشین های سنگین سال 96 به تولید یک و نیم میلیون دستگاه رسیدیم.

وزیر صنعت، معدن، تجارت افزود: در صنعت پایه ای مثل فولاد کشور ما امروز در جایگاه خوبی در دنیا قرار دارد و ایران اکنون اولین تولیدکننده فولاد اسفنجی در دنیا به شمار می رود.

وی تصریح کرد: 110 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد در حال اجراست و با 70 درصد پیشرفت فیزیکی به زودی به بازار جهانی وارد می شود.

شریعتمداری ابراز کرد: در حوزه صنایع ساختمانی 120 صنعت مختلف در ایران فعال هستند و همچنین صنایع خانگی، برق و الکترونیک در سال های گذشته پیشرفت های خوبی را داشته اند.

وزیر صنعت، معدن، تجارت اذعان کرد: صنعت دارویی ایران توانسته تا حدی رشد کند که بتواند 96 درصد نیاز داخلی کشور را فراهم آورد و افزون بر صادرات دارو به کشورهای همسایه، واحد های داروسازی نیز در برخی از کشورها فعال شده است.

وی گفت: افزون بر تمامی این پیشرفت های صنعتی، سطح تولید خودروهای ایرانی توانسته در کشورهای دیگر نیز فعال شده و صادرات صنعتی کشور را در این حوزه افزایش دهد.

شریعتمداری اظهار کرد: در مجموع ایران توانسته است در سال های اخیر رشد منفی صنعت خود را به مثبت تبدیل کند و همانطور که شاهد بودیم در سال 96، حدود 5 درصد رشد اقتصادی داشتیم و پیش بینی های جهانی نشان می دهد که ایران در سال آینده رشد اقتصادی بیش از 4 درصد را تجربه خواهد کرد.

وزیر صنعت، معدن، تجارت تأکید کرد: همه این موارد نشان می دهد افق روشنی پیش روی فعالیت و همکاری مشترک صنعتی بین دو کشور ایران و ازبکستان وجود دارد و یکی از مهمترین زمینه هایی که به آن توجه داشته ایم توسعه همکاری های ترانزیتی بین دو کشور است.

وی ابراز امیدواری کرد: در آینده گسترش روابط بین ایران و کشورهای آسیای میانه با تشکیل کریدور مشترک بین ایران، ازبکستان، ترکمنستان و گرجستان توسعه و تقویت شود.

شایان ذکر است، در ادامه این جلسه رحمت اف معاون اول نخست وزیر ازبکستان خواهان گسترش روابط ایران و ازبکستان در زمینه های مختلف شد و همچنین درخواست کرد خط آهن خاف-هرات هرچه زودتر در جهت وصل کردن بنادر چابهار و بندرعباس با کشورهای آسیای مرکزی به بهره برداری برسد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی