شنبه, 18 فروردين 1397 - 17:25

افزایش ۱۰ میلیارد دلاری واردات

واردات کشور در سال ۱۳۹۶ نسبت به مدت مشابه آن در سال قبل خود حدود ۱۰ میلیارد دلار افزایش داشته است.

به گزارش ایسنا، به تازگی معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت اینگونه اعلام کرده است که حجم واردات در سال ۱۳۹۶ به ۵۴ میلیارد دلار رسیده و با توجه به صادرات ۴۷ میلیارد دلاری، تراز تجاری ما حدود 7میلیارد دلار منفی است.

مجتبی خسروتاج همچنین یادآور شده است که واردات سال گذشته نسبت به مدت مشابه آن در سال قبل ۱۰ میلیارد دلار افزایش یافته است.

اما این رشد ۱۰ میلیاردی که بالغ بر ۲۲درصد می شود در شرایطی رخ داده که بازارهای عمده صادراتی ایران در سال گذشته در اغلب موارد از نظر وزن یا ارزش رشدی منفی داشته اند، با این وجود مروری بر مبادی وارداتی سال ۱۳۹۶ گویای آن است که به غیر از چند مورد محدود در تمام کشورهای صادرکننده به ایران از نظر حجم و ارزش افزایش صادرات وجود داشته است.

براساس آمارهای ۱۱ ماهه گمرکی از نظر ارزش ۲۸درصد و از نظر وزن ۲۷درصد افزایش واردات در سال گذشته صورت گرفته است که البته با اعلام آمارهای مربوط به اسفندماه این ارقام دستخوش تغییر خواهد شد. از میان کشورهای صادرکننده ایران همچنان چین، امارات متحده عربی و کره در صدر کشورها قرار دارند و پس از آنها ترکیه، آلمان و سوییس قرار می گیرند.

گرم شدن بازار ایران برای انگلیسی ها

اما اگر بخواهیم رشد واردات از کشورها را بررسی کنیم، در سال گذشته برزیل ۴۷درصد رشد منفی داشته و فدراسیون روسیه دیگر کشوری بوده است که واردات از آن ۵۸درصد کاهش یافته است، اما به غیر از این دو کشور حداقل از نظر ارزش هیچ کشور دیگری کاهش صادرات به ایران را نداشته است.

کشور انگلستان با ۱۴۷درصد افزایش صادرات ارزشی و ۱۷۵درصد افزایش صادرات وزنی یکی از کشورهایی بوده که در سال گذشته بیشترین رشد صادراتی به ایران را شاهد بوده است. در مجموع میزان واردات از این کشور ۹۸۲ میلیون دلار بوده و ۲.۱درصد از کل واردات کشور به انگلستان اختصاص داشته است. سوئد و سنگاپور دیگر کشورهایی هستند که به ترتیب در رده دوم و سوم رشد صادرات به ایران قرار می گیرند.

طبق آمارهای ۱۱ ماهه گمرک، سوئد از نظر وزنی ۵۳۵درصد و از نظر ارزش ۱۳۲درصد رشد صادرات به ایران را شاهد بوده و با صادراتی در حد ۶۵۶میلیون دلار در رده سیزدهم کشورهای صادرکننده ایران قرار گرفته و ۱.۴درصد از مجموع واردات ایران را به خود اختصاص داده است. سنگاپور نیز رشدی ۱۲۴درصدی از نظر ارزش و ۲۰۹درصدی از نظر وزن کالاهای صادراتی به ایران را تجربه کرده و در نهایت ۹۰۰ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده است.

امارات متحده عربی نیز که در رتبه دوم صادرکنندگان ایران قرار دارد در یک سال گذشته ۵۱درصد افزایش صادرات ارزشی و ۳۳درصد صادرات وزنی را تجربه کرده و در نهایت با صادراتی در حد 8میلیارد و ۷۵۹ میلیون دلار ۱۸.۴درصد از واردات ایران را به خود اختصاص داده است.

ارز کشور برای واردات چه کالاهایی خارج شد؟

اما مروری بر عمده کالاهای وارداتی گویای آن است که قطعات منفصله خودروهای سواری، خودروهای سواری، انواع ذرت، دستگاه های تلفن و مودم، انواع دارو، برنج، لوبیا سویا، اجزا و قطعات وسائل نقلیه، دستگاه های برقی – طبی مورد استفاده پزشکی و جراحی و همچنین ماشین آلات آزمایشگاهی برای استرلیزه و پاستوریزه کردن ۱۰ کالای عمده وارداتی بوده اند که در مجموع ۱۲ میلیارد و ۵۴۹میلیون دلار از حجم واردات را به خود اختصاص داده اند. در این بخش ها نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۶.۳درصد افزایش واردات صورت گرفته است.

در نهایت طبق آمارهای ارائه شده در ۱۱ ماهه اول سال قبل بالغ بر ۲۸ میلیارد و ۵۳۹ میلیون دلار کالای واسطه ای وارد کشور شده که ارزش این کالاها حدود ۶۰درصد واردات کشور را در بر می گرفته است. واردات کالاهای سرمایه ای نیز بیش از 7میلیارد و ۴۹۹ میلیون دلار بوده که ۱۵.۷درصد از کل واردات را به خود اختصاص می دهد.

همچنین 8میلیارد و ۶۸۴ میلیون دلار کالای مصرفی وارد کشور شده که این کالاها ۱۸.۲درصد از مجموع واردات کشور را دربر می گیرند. 2میلیارد و ۹۳۵ میلیون دلار نیز صرف واردات کالاهایی شده است که در دسته بندی این سه گروه قرار نمی گیرند.

اما در سالی که دولت برای تأمین ارز با دشواری های متعدد مواجه شد، منفی شدن تراز تجاری از مواردی بود که به زعم برخی کارشناسان اقتصادی در ایجاد این وضعیت بی تأثیر نبود. حال در سالی که نامگذاری آن بر حمایت از تولیدات داخلی تأکید دارد قطعا نیاز به هدفمندی واردات بیش از گذشته حس شده و انتظار می رود در این زمینه تدابیری خاص در دستور کار قرار گیرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی