چهارشنبه, 15 فروردين 1397 - 16:58

رشد ۲۲درصدی صادرات کالاهای صنعتی و معدنی / صادرات ۴۷ میلیاردی شد

رئیس سازمان توسعه تجارت عملکرد صادرات غیرنفتی در دو بخش صنعت و معدن را مطابق با رشد هدفگذاری شده در سال ۱۳۹۶ دانست و گفت ارزش دلاری صادرات غیرنفتی در سال گذشته براساس برآورد اولیه گمرکات به حدود ۴۷ میلیارد دلار رسیده که نسبت به دوره مشابه سال ۱۳۹۵ حدود ۶.۵درصد رشد داشته و چنانچه فقط صادرات اقلام صنعتی و معدنی (به استثنای میعانات گازی و پتروشیمی ها) مورد بررسی قرار گیرد رشد صادرات کالاهای صنعتی و معدنی حدود ۲۲درصد بوده است.

مجتبی خسروتاج در گفت وگو با ایسنا، حمایت از کالا و خدمات ایرانی را رکن پویای اقتصاد کشور خواند و اظهار کرد: خطاب شعار امسال به هر سه قوا در کشور است و هر یک به نحوی باید در اجرای این شعار ایفای نقش کنند.

معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: حمایت از کالای ایرانی همانند این است که بخواهیم تولید ناخالص داخلی را حمایت کنیم و اینجاست که نقش قانونگذاری، سرمایه گذاری، پس انداز، میل به مصرف، مالیات بر ارزش افزوده، کیفیت و قیمت محصول دارای اهمیت خاص می شود. خطاب این شعار همگانی است و برای بعضی ها بیشتر و برای بعضی ها کمتر ایجاد مسئولیت می کند.

چالش های تحقق اهداف شعار سال

رئیس سازمان توسعه تجارت، در تبیین مهم ترین چالش در دستیابی به شعار امسال تأکید کرد: مهم ترین چالش در دستیابی به شعار حمایت از کالای ایرانی تفرق دیدگاه ها و تشتت آرا در نحوه اجرا است، در اینکه باید از کالای ایرانی حمایت شود شکی نیست، اما نحوه اجرا از دید صاحبنظران متفاوت و نیازمند ایجاد همگرایی است.

خسروتاج در بخش دیگری از صحبت های خود حرکت به سمت فرآوری و ایجاد ارزش افزوده بالاتر را گامی مهم در توسعه صادرات دانست و افزود: در سال گذشته اقدام جدی برای ارتباط بیشتر با نمایندگان مجلس صورت گرفت و جلسات متعددی برگزار شد که در نتیجه آن منابع خوبی، البته نه در حد انتظار، در نظر گرفته شده که امیدواریم به موقع در اختیار سازمان توسعه تجارت ایران قرار گیرد تا بتوانیم در جهت حمایت از تولید صادراتی به کار گیریم.

وی توسعه ای شدن سازمان متبوع خود را از دیگر موضوعاتی دانست که در سال گذشته دنبال شده، اما هنوز به نتیجه نرسیده است و امید می رود که در سه ماهه اول سال جاری در راه خدمات رسانی بهتر سازمان توسعه تجارت، این معضل نیز از میان برداشته شود.

تأکید بر حفظ قیمت و کیفیت

معاون وزیر در امور صادراتی ضمن بااهمیت خواندن خدمات میزهای کالایی و کشوری در سازمان توسعه تجارت گفت: نتیجه اقدامات میزهای کالایی باید منجر به ظرفیت سازی در بخش تولید صادراتی و حل مشکلات پیش روی صادرات کالاها شود و نتیجه اقدامات میزهای کشوری باید زمینه ساز توسعه بازار، متنوع کردن بازارهای صادراتی، چاره جویی و ارائه راه حل برای بازاریابی در بازارهای هدف شود.

خسروتاج همچنین بر ظرفیت سازی، نام و نشان محصولات و برندینگ ملی، اهمیت و نقش آنها را در توسعه صادرات غیرنفتی تأکید کرد و گفت: با حرکت به سمت محصولات و خدمات خوش آتیه، صنایع خلاق و رشته های متکی بر منابع انسانی می توان از ظرفیت ها و فرصت های موجود در کشور استفاده بهتری داشت.

وی راهکارهای حمایت از کالای ایرانی را علاوه بر انجام اقدامات فرهنگی، اطلاع رسانی و معرفی محصولات، در رشد و ارتقای کیفی محصولات و قیمت های رقابتی دانست که انتظار هر ایرانی از محصول تولید داخل است.

خسروتاج ادامه داد: سیاست های اتخاذی و فضای کسب و کار باید زمینه ساز رقابت و ارتقای شاخص ها در دو بخش کیفیت و قیمت باشد و سایر حمایت ها باید منجر به ارتقای این دو شاخص شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت در بخش پایانی صحبت های خود با تأکید بر اصلاحات ساختاری مورد نیاز در سازمان، تولید صادراتی براساس نیاز بازارهای هدف، ظرفیت سازی در بخش خدمات و صنایع خلاق، خلق فرصت ها و کسب وکارهای تجاری جدید، ارتباط بیشتر با صادرکنندگان و اخذ نظرات مشورتی آنها، برنامه ریزی برای دستیابی به اهداف کمی صادراتی و رصد آنها و تأکید بر اجرای پروژه های صادراتی متضمن اشتغال و فرآوری محصولات خام را از برنامه های اساسی سازمان توسعه تجارت ایران در سال جاری دانست.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی