دوشنبه, 12 شهریور 1397 - 20:22

مشمولان سهام عدالت امسال سود بیشتری می گیرند / افزایش سهم بخش خصوصی از واگذاری ها

فرصت امروز: رئیس کل سازمان خصوصی سازی دیروز در نشستی خبری با رسانه ها، خبری خوش برای مشمولان سهام عدالت داشت و با اشاره به پرداخت سود سال مالی ۹۶ شرکت های سرمایه پذیر به مشمولان در زمستان امسال گفت: مشمولان سهام عدالت امسال سود بیشتری می گیرند.

میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی در این نشست خبری ابتدا به ساماندهی سهام عدالت از اواخر سال 95 اشاره کرد و گفت: در اسفند سال 95 از سامانه سهام عدالت رونمایی شد تا براساس آن بیش از 49میلیون نفر مشمول سهام عدالت بتوانند صورتحساب خود را مشاهده کنند و از وضعیت سهام خود آگاهی یابند. همچنین این قابلیت در سامانه سهام عدالت به وجود آمد تا مشمولان در صورت تمایل بتوانند نسبت به تسویه مانده بدهی سهام عدالت خود اقدام کنند که این مهلت در مهرماه سال گذشته به پایان رسید.

به گفته پوری حسینی، همچنین از اواخر فروردین سال 96 این امکان در سامانه سهام عدالت فراهم شد تا مشمولان بتوانند شماره شبای حساب بانکی خود را وارد سامانه کنند و از این طریق سود سهام خود را دریافت کنند که تاکنون در چهار مرحله، برای حدود ۴۰ میلیون نفر سود سهام عدالت واریز کرده ایم.

7 میلیون نفر شماره شبا ندادند

پوری حسینی گفت که در حال حاضر حدود 7میلیون نفر از مشمولان باقی مانده اند که در صورت ثبت شماره شبای بانکی خود در سامانه سهام عدالت و پس از راستی آزمایی های لازم، سود سهام عدالت خود را دریافت خواهند کرد.

رئیس سازمان خصوصی سازی با اشاره به باز شدن دوباره سامانه سهام عدالت اظهار کرد: برای کسانی هم که بعد از ۶ اردیبهشت ماه شماره شبای بانکی ارائه کرده اند، طی امروز و یا فردا سود را واریز خواهیم کرد. برای مشمولین دارای سهام یک میلیون تومان مبلغ ۱۵۰ هزار تومان، مشمولین دارای سهام ۵۳۲ هزار تومان مبلغ ۸۰ هزار تومان و برای کمتر و یا بیشتر از سهام ۵۳۲ هزار تومان مبلغ متناسبی را به عنوان سود واریز کرده ایم.

سود سهام عدالت امسال، بیشتر از پارسال

اما مهم ترین بخش از صحبت های پوری حسینی به سود مالی سال 96 اختصاص داشت و رئیس سازمان خصوصی سازی این نوید را به مشمولان سهام عدالت داد که امسال سود بیشتری می گیرند. او با اشاره به سود سهام عدالت مربوط به سال مالی ۱۳۹۶، توضیح داد: به موجب مصوبات مجامع شرکت های سرمایه پذیر تا تیرماه سال جاری، سودی که برای مشمولان سهام عدالت تقسیم و ابلاغ شده نزدیک به ۴۰۰۰ میلیارد تومان است که در صورت تقسیم سود هلدینگ خلیج فارس، شاید ۱۰۰۰میلیارد تومان دیگر نیز به این مبلغ افزوده شود. از این رو ارزیابی می شود که سود سال مالی ۱۳۹۶ از سال مالی ۱۳۹۵ بیشتر خواهد بود.

پوری حسینی با بیان اینکه مطابق با مصوبات امسال هیأت واگذاری تعداد ۶۳۱ بنگاه و شرکت دولتی در لیست واگذاری های سازمان خصوصی سازی قرار دارد، گفت: به نظر می رسد برخی از این دارایی ها از جمله صندوق های بیمه کشاورزی، قابل عرضه نبوده و یا در برخی دارایی ها از جمله شرکت های آب و فاضلاب روستایی امکان واگذاری مالکیت وجود نداشته باشد و باید تنها به واگذاری مدیریت این بنگاه ها امیدوار بود. در عین حال برای تعجیل در واگذاری هایی مثل نیروگاه های برق که ماشین آلات آنها مبتنی بر نوسانات نرخ ارز است، تا زمان آرام شدن بازار تلاش می شود تا با شیب کندی برای واگذاری اقدام شود.

رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: از مجموع ۶۳۱بنگاه قابل واگذاری تاکنون ۷۴ بنگاه عرضه شده و می توان گفت حدود ۴۵درصد از واگذاری ها با موفقیت روبه رو بوده است.

او تاکید کرد: بزرگ ترین واگذاری صورت گرفته در سال جاری فروش شرکت کشت و صنعت مغان با قیمت پایه ۱۷۶۱ میلیارد تومان بود که به قیمت ۱۸۵۰ میلیارد تومان فروش رفت. در این فرآیند هیأت واگذاری چنانچه قیمت پایه یک دارایی گرانتر تعیین و خریداری نداشت، با اصرار بر روی قیمت فرآیند واگذاری را متوقف نمی کند.

وی گفت: در همین راستا با تدابیر هیأت واگذاری و ایجاد زمینه برای حضور عموم خریداران اقدام به خرد کردن دارایی های قابل واگذاری همچون شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی یا شرکت توسعه اماکن ورزشی کرده است.

بیشتر شدن سهم بخش خصوصی از واگذاری ها

پوری حسینی با بیان اینکه تا قبل از دولت یازدهم مشارکت عمومی برای واگذاری ها به کمتر از ۱۸درصد می رسید، افزود: یکی از کارهایی که در راستای واگذاری سهام شرکت های دولتی در سال های گذشته انجام داده ایم آسیب شناسی واگذاری ها است. بر این اساس با رفع موانع موجود موفق شدیم در دولت دوازدهم 100درصد واگذاری ها و در دولت یازدهم 67درصد واگذاری ها را به بخش خصوصی واقعی داشته باشیم. این در حالی است که از ابتدای تاسیس سازمان خصوصی سازی در سال 80 تا ابتدای شروع به کار دولت یازدهم کمتر از 18درصد واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی صورت گرفته است.

به گفته وی آنچه در فهرست واگذاری ها باقی مانده شامل شرکت های غیربورسی و واگذاری سهام کنترلی شرکت هاست که در این فرآیند مشکلات زیادی برای قیمت گذاری و همچنین انتقال مالکیت وجود دارد. بر این اساس ۷۵۵ بنگاه یا سهام کنترلی از ابتدای آغاز کار سازمان خصوصی سازی وجود داشته که از این تعداد تنها ۱۰۱ بنگاه معادل ۱۳درصد از کل شرکت های موجود تا قبل از دولت، یازدهم واگذار شده است که در مجموع می توان گفت از ۱۳۲۲ بنگاه قابل واگذاری تا امروز ۳۴درصد عرضه شده و در سهم های کنترلی نیز ۱۳درصد از این تعداد فروش رفته است.

رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: در دولت یازدهم ۲۳۰ شرکت کنترلی و در مجموع طی ۱۲سال گذشته ۱۰۱ شرکت کنترلی واگذار شده که حاکی از نزدیک تر شدن سازمان خصوصی سازی به پایان عمر خود است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی