چهارشنبه, 20 تیر 1397 - 13:25

مهم ترین انگیزه های رضایت شغلی کارمندان

ابتدایی ترین انگیزه برای کار کردن کسب درآمد و تامین نیاز های زندگی است. اما افزون بر حقوق خوب عوامل تاثیرگذار دیگری نیز بر رضایت شغلی وجود دارند.

جذب افراد متخصص و حرفه ای برای حفظ بهره وری تیمی بسیار ضروری است. بنابراین باید از عوامل رضایت شغلی این افراد آگاهی داشت و با تامین آن ها مانع از دست رفتن سرمایه های انسانی شرکت شد.

مزایا و انگیزه ها

استقلال کاری، فرصت رشد، سلامت جسمی، سرویس ایاب و ذهاب و پاداش های کاری از موثر ترین انگیزه های شغلی بسیاری از افراد هستند.

مطلب مرتبط: 5 راه ایجاد رضایت شغلی در کارمندان

رضایت از محیط کار

محیط کاری مرتب و سازمان دهی شده با فضای شاد، دفتر بزرگ و در دسترس بودن ابزارآلات جدید به تقویت روحیه ی کارکنان بسیار کمک می کند. موقعیت معاشرت و ایجاد ارتباط های سازنده و هم چنین دخالت دادن کارکنان در امور شرکت نیز تاثیر مهمی در تصور مشارکت آن ها دارد.

دستمزد و پاداش

دستمزد مناسب به همراه پاداش های تشویقی، احساس امنیت شغلی را به کارمندان تلقین می کند. آن ها با امیدوار شدن به رشد شغلی و به تبع آن دریافت حقوق بیش تر، با روحیه و نشاط بیش تری کار خواهند کرد.

فعالیت خلاقانه

سعی کنید همواره شرایطی را فراهم کنید که کارمندان به جای سخت کوشی بی ثمر، هوشمندانه کار کنند. هیچ پاداش مالی نمی تواند احساس رضایت و عزت نفسی که از این طریق به آن ها تلقین می شود را فراهم کند. برای فراهم کردن چنین شرایطی باید مدیران بتوانند روحیه ی سلطه طلبی و کنترل افراطی خود را کنار بگذارند.

رابطه دوستانه با مدیران

کارمندانی که با تلاش روز افزون پیشرفت می کنند، باید مورد تشویق قرار بگیرند. به جای توبیخ و تنبیه آن هایی که عقب مانده اند، با دلجویی به تلاش دوباره تشویق کنید. ارتباط صمیمی با کارمندان و خلق فضای دوستانه، اشتیاق آن ها به شغل و محیط کار را افزایش می دهد.

چالش و هیجان شغلی

افراد علاقه دارند که در شغل خود با چالش هایی درگیر شوند که استعدادهایشان را شکوفا کند و مهارت جدیدی کسب کنند. فرصت تکمیل پروژه های کاری با تیم خلاق و مستعد، رضایت شغلی را بسیار افزایش می دهد.

حمایت

فرصت کسب حمایت و تجربه از مافوق باعث آسان تر و جذاب تر شدن کار برای افراد مبتدی و کم تجربه می شود. حمایت از کارمندان مبتدی باعث رشد اعتماد به نفس آن ها می شود.

احترام

اهمیت احترام و عزت شغلی نیاز به هیچ گونه توضیحی ندارد!

پیشرفت

اغلب افراد مستعد، تمایلی به کار در شغل های فرسایشی ندارند. آن ها از کارهای تکراری که هیچ کسب مهارت جدید و پیشرفتی به همراه ندارد بیزار هستند. اگر کارکنان بر غلبه بر مشکلات غلبه نکنند و مهارت های جدید کسب نکنند، به مرور دچار روزمرگی خواهند شد و خلاقیت و سرزندگی آن ها از بین خواهد رفت.

تعادل زندگی شخصی و شغلی

اضافه کاری و مشغولیت بیش از حد بهره وری را نابود می کند. مرخصی و تعطیلی های منصفانه باعث می شود افراد برای فعالیت دوباره و پذیرش مسئولیت های جدید باز پروری شده و بتوانند روحیه ی خود را حفظ کنند. به بقین کیفیت کار افراد شاداب و سرحال با افراد افسرده و خسته بسیار متفاوت است.

مطلب مرتبط: رضایت شغلی کارمندان با 6 راهکار ساده و موثر

مشارکت در هدفی مخصوص

علاوه بر موارد اشاره شده احساس فعالیت برای هدفی خاص و بزرگ تر مانند خدمت به جامعه نیز علاقه مندان خود را دارد. شرکتی می تواند کارمندان شایسته ی خود را حفظ کند که برای آنها فضایی شاد محیط رو به رشد و مشارکت حداکثری فراهم سازد. افزون بر این تعریف مشخص، ماموریت ها باعث نظم کاری و تحقق اهداف خواهد شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی