جمعه, 01 تیر 1397 - 19:32

گزارش اندیشکده «واشنگتن» از افزایش قیمت دلار در ایران / مشکلات بانکی بیش از تحریم ها به اقتصاد ایران ضرر می رساند

فرصت امروز: «مشکلات بانکی در ایران قابل حل است و حتی قابل مقایسه با آنچه دولت های اروپایی در دهه گذشته درگیر آن بوده اند، نیست. اما حل نشدن این مشکلات توسط مسئولان، بیشتر از تحریم های بین المللی به اقتصاد ایران، ضرر می رساند. برخلاف وضعیتی که در سال ۲۰۱۲ حاکم بود، بانک ها و نه صادرات نفتی، مهم ترین نقطه ضعف نظام اقتصادی ایران را تشکیل می دهند...»

این بخشی از تازه ترین گزارشی است که اندیشکده «واشنگتن» از افزایش قیمت طلا و دلار در ایران منتشر کرده و معتقد است مشکلات بانکی بیش از تحریم ها می تواند به اقتصاد ایران ضرر برساند.

این اندیشکده آمریکایی که تمرکز آن بر سیاست خارجی ایالات متحده در خاورمیانه است، در این گزارش از یک سو به دو عاملی که می تواند باعث افزایش فشار تحریم ها از سوی آمریکا بر ایران شود پرداخته و از سوی دیگر، دو عامل دیگری را برمی شمارد که می تواند این اقدام مالی علیه ایران را کم رنگ کند.

به گزارش انتخاب، اندیشکده «واشنگتن» در این تحلیل به قلم پاتریک کلاوسون نوشته است: در زمانی که دولت ترامپ برای تشدید تحریم ها در جبهه های مختلف علیه ایران آماده می شود، دو قدرت وجود دارند که موجب تضعیف اثر هر گونه اقدام مالی در این رابطه می شود؛ درحالی که دو عامل دیگر نیز در تقویت اثرگذاری این نوع اقدامات سهیم هستند. از ناحیه سلبی باید گفت ایرانی ها خبرگی و کارآزمودگی زیادی در تعامل با تحریم ها دارند و در یافتن راه حل هایی برای مقابله با آن، مهارت لازم را یافته اند. در این میان، صحبت های علنی مسئولان ایرانی مبنی بر آن است که تحریم های آمریکا تنها می تواند باعث آزار آنها شود، نه فراتر از این و همین مسئله واشنگتن را با چالشی جدی مواجه کرده است.

در ادامه این تحلیل آمده است: علاوه بر این، ایران از قدرت زیادی برای برخورد با افزایش یا کاهش صادرات نفت خود بهره مند است. تحریم های شدید آمریکا در سال ۲۰۱۲ باعث کاهش درآمد ۱۱۸ میلیاردی ایران تا حدود ۶۳ میلیارد دلار شد و پس از آنکه قیمت های نفت در سال ۲۰۱۶ سقوط کرد، بار دیگر صادرات نفت ایران از ۵۵ میلیارد دلار به ۲۷ میلیارد دلار رسید. با این حال، ایران با تمام سطوح از درآمد های نفتی خود هماهنگ شد و توانست تمرکز خود را متوجه توسعه برنامه های اتمی اش کند.

اما باید به دو عامل دیگر اشاره کرد که آثار تحریم های آمریکا را تقویت می کند؛ اول آنکه بسیاری از شرکت ها و موسسات مالی بین المللی گرفتار بحران های اقتصادی و قواعد سخت گیرانه ای هستند، از این رو سیاست های خود را بر دوری از خطرات متمرکز کرده اند. در همین راستا بود که پس از اعلام تحریم های آمریکا شرکت های اروپایی توتال و میرسک از بازار ایران دور شدند؛ آنچه که نشان داد اظهارات وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان خطاب به پومپئو در خصوص اینکه تحریم های ثانویه آمریکا علیه ایران مانع از آن می شود که اتحادیه اروپا بتواند به تخفیف تحریم های مهم ایران ادامه دهد، بر حق بوده است. با اینکه اروپایی ها از قانون انسداد برای مقابله با اقدامات آمریکا در رابطه با تحریم ها گفتند، اما به احتمال زیاد شرکت های اروپایی بیش از آنکه چنین قانونی را اجرایی کنند، به فکر دور کردن خود از ایران هستند.

نکته دوم آنکه معاملات مالی نقطه ضعف ایران است و این همان بخشی است که هدف اصلی تحریم های آمریکاست. ضعف و شکنندگی نظام بانکی ایران و چارچوب آن کاملاً مشخص نیست، چراکه اغلب بانک های ایرانی نیاز به شفاف سازی در زمینه اوضاع مالی خود دارند؛ آنچه که تنها تعداد کمی از شرکت های خاص بنا بر درخواست بانک مرکزی مشخص کرده اند.

با این حال، بانک مرکزی ایران تلاش می کند میزان سود سپرده ها را تا ۱۵درصد کاهش دهد؛ امری که بسیاری از سرمایه گذاران را بر آن داشته است تا متوجه بازار های بانکی خارجی یا بازار های طلا شوند و همین مسئله افزایش قیمت طلا و دلار در ایران را به دنبال داشته است.

مشکلات بانکی در ایران قابل حل است و حتی قابل مقایسه با آنچه دولت های اروپایی در دهه گذشته درگیر آن بودند، نیست. اما حل نشدن این مشکلات توسط مسئولان، بیشتر از تحریم های بین المللی به اقتصاد ایران ضرر رساند.

برخلاف اوضاعی که در سال ۲۰۱۲ حاکم بود، بانک ها و نه صادرات نفتی، مهم ترین نقطه ضعف اقتصادی نظام ایران را تشکیل می دهند و هر اندازه این بانک ها از نظام مالی جهانی دور شوند، با دشواری های بیشتری روبه رو می شوند و جلب اعتماد ایرانی ها جهت سرمایه گذاری برایشان دشوار می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی