سه شنبه, 29 خرداد 1397 - 15:43

دلایل بی اهمیتی مقام و جایگاه در یک استارتاپ

زمانی که شما قصد تغییر شغل دارید، علاوه بر حقوق و دستمزد، جایگاه و مقام نیز از اهمیت فوق العاده ای برخوردار خواهد بود. جایگاه باعث افزایش اعتبار شما خواهد شد، ولی واقعا این اسامی تا چه اندازه اهمیت خواهند داشت؟

با وجود اهمیت مقام و جایگاه در یک سازمان، در یک استارتاپ که نیازمند مشارکت و تلاش همگانی است، اهمیت این اسامی تا حد زیادی کاهش یافته و نقش فعالیت افراد پررنگ تر خواهد شد.

کارآفرینی هند با صاحبان چندین استارتاپ در مورد دلایل بی اهمیتی مقام و جایگاه مصاحبه کرد و اکنون خلاصه ای از این گفت وگو را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

دلیل بی اهمیتی مقام و جایگاه و اهمیت مهارت

زمانی که در یک استارتاپ کار می کنید، باید وظایف متعددی را برعهده بگیرید. شاید به دلیل پروفایل کاری و جایگاه خود محدود شوید، ولی پس از آغاز کار باید از مرزها فراتر روید.

عبیشک آگاروال (Abhishek Agarwal)، بنیانگذار گلوب پاندا (Globepanda)، مقام و جایگاه را در یک استارتاپ بی اهمیت می داند، زیرا کارمندان در ابتدای کار بر اساس مهارت های خود وظایف را برعهده می گیرند و سپس پس از مدتی و با توجه به شرایط راهی برای ادامه فعالیت پیدا خواهند کرد.

مطلب مرتبط:4 کلید کارساز برای داشتن یک جایگاه قدرتمند

آگاروال چنین می گوید: «به دلیل پویایی و تغییر دائمی استارتاپ و ظهور چالش های جدید، تفاوت میان افراد برنده و بازنده خیلی زود مشخص خواهد شد. افرادی که از این چالش ها سربلند بیرون می آیند در تجارت نهایی نیز سهم و نقش خواهند داشت.»

بروس شواک (Bruce Schwack)، مدیرعامل نت مدز دات کام (Netmeds. com)، در زمان مذاکره بر سر یک جایگاه خالی در یک استارتاپ به یکی از قسمت های سریال تلویزیونی چیرز (Cheers) اشاره می کند. هنگامی که دستیار متصدی بار احساس کرد شایستگی دریافت افزایش حقوق را دارد، با شجاعت به دفتر رئیس رفت. زمانی که وارد دفتر شد، رئیس بلافاصله این جمله را به زبان آورد: «ببین، من می دانم که تو به دنبال ارتقای مقام هستی، ولی من امسال به هیچ عنوان چنین کاری انجام نخواهم داد.»

سپس دستیار چنین گفت: «این عادلانه نیست، من سزاوار این ارتقای مقام هستم» و سپس 10 دقیقه به تشریح دلایل خود پرداخت. او چند دقیقه بعد با چهره ای خندان و به عنوان دستیار مدیر بار از دفتر خارج شد و افزایش حقوق را به طور کامل فراموش کرد!

شواک می گوید: «به نظر من این سکانس مثال خوبی برای دلیل استفاده از مقام و جایگاه به عنوان ابزار مذاکره است، درحالی که این اسامی لزوما بازدهی یا قدرت رهبری شخص را تعیین نخواهند کرد.»

دلیل کارایی یک سلسله مراتب ساده

از نظر شواک، سلسله مراتب «ساده» معمولا باعث افزایش مشارکت در تیم خواهد شد؛ به خصوص در مواردی که افراد سالخورده و باتجربه مجبور به کار «تحت نظارت» یک کارمند جوان و بی تجربه می شوند. او می گوید: «رهبران حتی بدون وجود مقام و جایگاه نیز رهبری سازمان را در دست خواهند گرفت.»

به اعتقاد آگاروال، یک سلسله مراتب ساده باعث ایجاد محیط کاری پویا در استارتاپ خواهد شد، زیرا نظارت و کنترل به اندازه یک سازمان و یا یک شرکت بزرگ و بین المللی نیست. از نظر آگاروال: «کارمندان آزادی بیشتری خواهند داشت و تشویق به حرکت خواهند شد. به این ترتیب کارمندان نیز در روند تصمیم گیری مشارکت خواهند کرد و ایده های تجاری بیشتری ارائه می شود.»

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی