چهارشنبه, 02 خرداد 1397 - 17:11

12 چالش دولت حسن روحانی در یک سال گذشته / مصائب دولت دوازدهم

فرصت امروز: چند روزی از 29 اردیبهشت ماه و یک سالگی دولت دوازدهم گذشته است و دولت دوم حسن روحانی در این یک سال با فراز و فرودها، چالش ها و بحران هایی روبه رو شد که بیشتر آنها رنگ و بوی اقتصادی داشت. ریشه كنی فقر، بهبود معیشت مردم، افزایش حقوق بازنشستگان و كارگران، اشتغال زایی، توسعه گردشگری، تقویت اقتصاد غیرنفتی و پرداخت یارانه به طبقات پایین جامعه، از جمله وعده ها و برنامه های روحانی بود که درست یک سال پیش در کارزار انتخابات بر آنها تاكید كرده بود. حالا با یک سالگی دولت دوازدهم می توان كارنامه او را در عمل به وعده ها و شعارهای انتخاباتی اش به قضاوت نشست. اما از سوی دیگر، دولت روحانی در این یک سال گذشته، با چالش ها و بحران های متنوعی دست و پنجه نرم کرده است و طبعا در این قضاوت باید سختی ها و دشواری های دولت او را نیز به نظاره نشست.

خبرگزاری ایرنا در یک سالگی دولت دوازدهم، نگاهی داشته به 12 چالشی که دولت دوازدهم در 12 ماه گذشته با آنها روبه رو شده است؛ تجمع سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز، زلزله کرمانشاه و کرمان، غرق شدن کشتی سانچی، جهش قیمت ارز، معضل ریزگردها و آلودگی هوای کلانشهرها، فیلترینگ تلگرام، سقوط هواپیمای آسمان، کم آبی و خروج آمریکا از برجام ازجمله این چالش ها بوده که اغلب همچون ارثیه ای شوم و باری تاریخی از دولتی به دولت بعد در طول این سال ها دست به دست شده است.

حمله تروریستی به مجلس

۱۷خردادماه سال گذشته بخش مراجعات مردمی ساختمان مجلس شورای اسلامی هدف حمله تروریستی قرار گرفت. در این حمله ۱۷ نفر از مراجعان و ماموران انتظامی به شهادت رسیدند و 52 نفر نیز زخمی شدند. همچنین پنج تروریست کشته شدند. چند دقیقه پس از این حمله، گروه دیگری که مانند گروه اول متهم به ارتباط و همکاری با گروه تروریستی داعش بودند، پیش از انجام عملیات در محوطه بیرونی مرقد مطهر امام خمینی (ره) هدف گلوله ماموران امنیتی و انتظامی قرار گرفتند. 26 متهم همکاری با این گروهک تروریستی در حمله به مجلس و مرقد امام راحل در فاصله زمانی ۱۷ خرداد تا سوم تیرماه سال گذشته با تلاش ماموران امنیتی و انتظامی شناسایی و بازداشت شدند. دادگاه هشت نفر از این متهمان از هشتم اردیبهشت ماه 97 در شعبه ١٥ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی در هفت جلسه برگزار و به اتهامات آنها رسیدگی شد. این متهمان با حکم دادگاه به اعدام محکوم شدند. روحانی در مراسم تشییع پیکر شهدای این حادثه تروریستی گفت: عملیات تروریستی در تهران در واقع انتقام از دموکراسی است، زیرا دموکراسی اساس فکری تروریست ها را از بین می برد و نشان می دهد خشونت و زور راه حل نیست.

تجمعات سپرده گذاران

تعدادی از مؤسسه های مالی و اعتباری در سال های اخیر با وعده سودهای بالا، پس انداز شهروندان را جذب کردند اما در ادامه قادر به پرداخت سود و حتی اصل موجودی نبودند. این موسسات با برخورد قضایی و بانک مرکزی مواجه شدند، اما تعیین تکلیف حساب های آنها به درازا کشید. از شش مؤسسه مالی و اعتباری بزرگ بحران زده و ورشکسته پنج مؤسسه در خراسان ثبت شده بودند، تجمع ها در خردادماه گذشته افزایش یافت و در یک روز (29 خرداد 96) تنها 24 تجمع مقابل مؤسسات مالی و اعتباری در تهران برگزار شد.

برگزاری این تجمع های سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری ازجمله کاسپین، ثامن، آرمان، افضل توس، میزان در شهرهای مختلف در آبان ماه گذشته به اوج خود رسید.

پرداخت طلب سپرده گذاران این موسسات با وجود بازداشت متخلفان بر گردن دولت افتاد که در نهایت با تشکیل هیاتی از سه قوه مشکلات بازپرداخت سپرده ها همچنان در حال رسیدگی است. با وجود این که مسئولان دولتی اعلام کردند بازپرداخت سپرده های این مؤسسه ها به مرور انجام می شود، اما برپایی این تجمع ها هنوز هم ادامه دارد. همچنین مقرر شده سامانه ای جامع از سوی بانک مرکزی راه اندازی شود تا جزییات تسویه حساب با سپرده گذاران موسسات مالی قابل رؤیت باشد.

معضل ریزگردها

معضل ریزگردها در استان های جنوبی و غربی کشور، چند سالی است به دغدغه ای همگانی تبدیل شده و در یک سال گذشته دولت را به ارائه راهکار عملی وا داشت. این معضل دی ماه گذشته در استان خوزستان به 66 برابر حد مجاز رسید و حتی موجب تعطیلی مدارس این استان و استان های ایلام و کردستان شد.

تلاش دولت برای حل مسئله ریزگردها که نیازمند بودجه ای زیاد بوده در استان خوزستان جدی است و تلاش دارد با شناسایی کانون های اصلی ایجاد ریزگرد تمرکزی جدی بر این کانون ها معطوف کند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین از تلاش دولت برای مذاکره با کشورهای همسایه در جهت حل مسئله بخشی از ریزگردها که منشاء خارجی دارند خبر داد و گفت: دولت حل مسئله ریزگردها با منشاء خارجی را نیز به طور ویژه دنبال می کند.

اتفاقات دی ماه

حرکت اعتراضی هفتم دی ماه با تجمعی در مشهد با عنوان «نه به گرانی» آغاز شد که شماری از مالباختگان موسسات مالی و اعتباری نیز در آن شرکت داشتند. این اعتراض ها در تهران و پس از آن به دیگر شهرهای کشور کشیده شد که عده ای بازداشت و چند نفر نیز جان خود را از دست دادند.

در این حوادث، با دستور رئیس جمهوری، اختیارات کامل مدیریت حوادث به وزیر کشور و رئیس شورای امنیت واگذار شد. وزیر کشور پس از دستور20 دی ماه رئیس جمهوری گزارشی دقیق از این حوادث و نا آرامی ها تهیه و به دکتر روحانی تقدیم کرد.

به گفته رحمانی فضلی، در جریان اعتراض ها که حدود 100 شهر شاهد آن بود و در 42 شهر به درگیری منجر شد، حدود 5 هزار نفر بازداشت شدند. همچنین حدود 900 نفر از نیروی انتظامی مضروب و مجروح شدند.

حادثه کشتی سانچی

15 دی ماه 96 یک نفتکش ایرانی ثبت شده در پاناما به نام «سانچی» با 136 هزار تن نفت سبک با یک فروند کشتی ثبت شده در هنگ کنگ به نام «سی اف کریستال» برخورد کرد. این اولین بار در جهان بود که یک کشتی حامل این محموله نفتی فوق سبک دچار حادثه و انفجار شد.

دولت چین و وزارت خارجه این کشور بابت این حادثه به شدت ابراز تاسف کرده و با خانواده های قربانیان در ایران ابراز همدردی کردند. در این حادثه، 30 تبعه ایرانی و دو بنگلادشی جان خود را از دست دادند.

رئیس جمهوری پس از وقوع این حادثه به همه دستگاه های ذی ربط از جمله وزارتخانه های راه و شهرسازی، نفت و امور خارجه ماموریت داد با انجام اقدامات کارشناسی، علت وقوع این سانحة تأسف‏ بار را به دقت بررسی و پیگیری قانونی لازم را برای پیشگیری از حوادث مشابه و نیز احقاق حقوق ملت ایران و خانواده های آسیب‏ دیده به‏ عمل آورند.

روحانی همچنین علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را به عنوان رئیس کمیته ویژه رسیدگی به پرونده نفتکش سانچی انتخاب کرد و وی با دستور رئیس جمهوری روانه چین شد تا جلسه این کمیته ویژه اتاق بحران را تشکیل دهد.

این کمیته تا پایان بررسی حادثه نفتکش سانچی به کارخود ادامه داد و گزارش نهایی ارائه کرد. در گزارش نهایی بررسی سانحه نفتکش سانچی، خطای انسانی و کنترل نامناسب دو کشتی کریستال و سانچی، علت تصادف فله بر چینی با نفتکش ایرانی در آب های چین اعلام شد.

سقوط هواپیمای آسمان

پرواز شماره 3704 هواپیمایی آسمان پرواز داخلی از مبدأ تهران به مقصد یاسوج بود. در روز یکشنبه 29 بهمن 1396 یک فروند هواپیمای ای تی آر 72 شرکت هواپیمایی آسمان بعد از 50 دقیقه پرواز از تهران به سمت یاسوج در حوالی سمیرم بعد از اصابت به کوه دنا سقوط کرد. همه سرنشینان این پرواز جان باختند. پیدا کردن لاشه این هواپیما حدود 48 ساعت به طول انجامید. ساعات اولیه وقوع حادثه گروه های امدادگر در پایه رشته کوه محل سقوط حاضر شدند اما شرایط جوی برای رفتن به ارتفاعات و محل سانحه مناسب نبود. با مساعد شدن شرایط، گروه های تجسس مشغول جست وجوی لاشه هواپیما شدند اما یافتن اجساد به دلیل برودت هوا به سختی انجام شد.

کمیته بررسی سانحه در سازمان هواپیمایی کشوری ایران در گزارش خود شرکت آسمان را در زمینه «رعایت نکردن محدودیت های پزشکی خلبان» و نیز «اجرایی نکردن آرایش فنی لازم» مقصر اصلی سانحه تلقی اعلام کرد. در پایان این گزارش اعلام شد که هنوز نمی توان به طور دقیق و رسمی از علت های اصلی سقوط این هواپیما سخن گفت، اما به نظر می رسد ابهام هایی در عملکرد شرکت هواپیمایی آسمان وجود دارد.

کم آبی

کاهش نزولات در سال های اخیر در مناطق مرکزی، شرق و جنوب کشور جولان خشکسالی را به همراه داشت. بر اساس آخرین آمارهای اعلام شده، از اول مهر تا 22 اردیبهشت سال آبی 97-96 ارتفاع کل ریزش های جوی بالغ بر 152 میلی متر بوده است که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره های مشابه درازمدت (226.9 میلی متر) 33درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (223.7 میلیمتر) 32.1 درصد کاهش را نشان می دهد.

بحران آب در بسیاری از شهرهای ایران به مرحله هشدار رسیده است. در استان های فارس، خراسان جنوبی و اصفهان نه تنها سفره های زیرزمینی آب تهی شده اند که ذخایر سدها نیز کاهش ٢٥ تا ٥٠ درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه می کنند.

در استان چهارمحال و بختیاری نیز مسئله آب در سال های اخیر به یک مسئله اجتماعی و امنیتی در این استان تبدیل شده است. اعتراض های گسترده مردم اصفهان بر سر انتقال آب به یزد و درگیری در ماه های اخیر یکی از پیامدهای کم آبی بود که دولت در این مدت با آن مواجه شد، حتی این بحران به چهارمحال و بختیاری نیز کشیده شد.

زلزله کرمانشاه و کرمان

زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان 96 در 11 کیلومتری بخش ازگله و 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت. این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حدود 100هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیدند.

رئیس جمهوری 23 آبان در جریان سفر به این استان ضمن بازدید از مناطق مختلف زلزله زده از مصدومان عیادت کرد و دستورات لازم را برای رفع مشکلات مردم داد.

روحانی همچنین در آخرین روز سال 96 (29 اسفند) با هدف دیدار با مردم زلزله زده به این استان سفر کرد، دومین حضور رئیس قوه مجریه در استان کرمانشاه نشان دهنده توجه ویژه دولت تدبیر و امید به این استان مهم مرزی بود.

روحانی هنگام سال تحویل 1397 نیز در استانداری کرمانشاه در فضایی صمیمی در کنار خانواده های زلزله زده و کودکانی که عزیزان خود را در این حادثه از دست دادند، حضور یافت و در جمع آنان سال جدید را آغاز کرد.

رئیس جمهوری پس از زلزله کرمان نیز در 13 بهمن با حضور در روستای زلزله زده گورک از توابع شهرستان راور، ضمن بازدید از بخش های مختلف این روستا و گفت وگویی صمیمی با مردم این منطقه از نزدیک در جریان روند خدمات رسانی به مردم زلزله زده استان کرمان قرار گرفت.

بحران ارز

قیمت ارز در ماه های آخر سال گذشته دچار روند صعودی شد، در فروردین 97 اتفاقاتی در نرخ ارز روی داد که موجب نگرانی مردم و فعالان اقتصادی شد و از طرفی ثبات اقتصادی کشور به عنوان یکی از دستاوردهای اقتصادی دولت مورد تهدید قرار گرفت.

در جلسه فوق العاده ستاد اقتصادی دولت (20 فروردین 97) که به ریاست رئیس جمهوری تشکیل شد، مقرر شد برای مدیریت بازار ارز، نرخ دلار برای تمام فعالان اقتصادی و برای رفع همه نیازهای قانونی و اداری آنان، نیازهای خدماتی مسافران، دانشجویان، محققین و دانشمندانی که برای کارهای تحقیقاتی خودشان به ارز نیاز دارند، چهار هزار و 200 تومان باشد.

با این رقم، ارز مورد نیاز همه بخش ها از طریق بانک مرکزی و صرافی ها و بانک های تحت کنترل بانک مرکزی تأمین می شود.

دولت با این تصمیم به مردم اطمینان داد که قادر است اقتصاد کشور را باثبات، بااطمینان و قابل پیش بینی اداره کند.

همچنین اوایل اردیبهشت 97 با حضور جهانگیری سامانه نظام یکپارچه مدیریت ارزی (نیما) با هدف تسهیل تأمین ارز، ایجاد فضای امن برای خریداران و فروشندگان ارز و امکان ایجاد فضای رقابت صرافان برای تأمین ارز متقاضیان راه اندازی شد.

خروج آمریکا از برجام

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شامگاه سه شنبه (18 اردیبهشت) به وقت ایران با تکرار اتهام هایی و نیز توهین به جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که دولتش دیگر در برجام نخواهد ماند و تحریم های یک جانبه تعلیق شده کشورش را علیه ایران باز می گرداند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز بلافاصله پس از این اقدام آمریکا به وزارت امور خارجه دستور داد ظرف چند هفته آینده با کشورهای اروپایی و روسیه و چین، رایزنی و مذاکره کند و اگر منافع ملت ایران تأمین شود، در برجام خواهیم ماند.

روحانی همچنین بارها اظهار داشت: دولت برای برجام هر فکری که لازم بوده، نه امروز، که ماه ها پیش تدبیر و برنامه ریزی کرده است.

وی افزود: ما مشکلی نداریم. زندگی، تجارت و رفت و آمد مردم دچار مشکلی نخواهد شد. البته اگر لازم باشد روزی در مقابل، ما هم راحتی را از آنها سلب کنیم، خیلی برای ما مشکل نیست. کار سختی در پیش نخواهیم داشت.

وزیر امور خارجه نیز 20 اردیبهشت از نامه خود به فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبر داد و گفت: این نامه درباره تخلفات آمریکاست و نامه ایران به عنوان سند سازمان ملل منتشر خواهد شد.

همچنین به دستور رئیس جمهوری، ظریف راهی کشورهای طرف قرارداد در برجام شد تا امکان تداوم این توافق در صورت تضمین منافع ملت ایران را بررسی کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران که در ایستگاه نخست در پکن با همتای چینی خود گفت وگو کرد با سفر به مسکو با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه مذاکره کرد. پس از این دیدار های ظریف، سران انگلیس، آلمان و فرانسه با انتشار بیانیه ای از پایبندی خود به توافق هسته ای ایران خبر دادند. آنها همچنین در حاشیه نشست سران اتحادیه اروپا در صوفیه بلغارستان بر پایبندی خود به حفظ برجام تأکید کردند.

موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز بعد از نشست وزیران خارجه سه کشور اروپایی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت: به همراه ایران و سه کشور اروپایی بر تعهد های مشترک تأکید و بر ادامه گفت وگوها و تعمیق آنها توافق شده است.

حفظ و تعمیق روابط اقتصادی با ایران، ادامه صادرات نفت و گاز و تولیدات پتروشیمی، نقل و انتقال کارآمد بانکی با ایران، ادامه حمل ونقل هوایی، جاده ای، دریایی و ریلی با ایران، تمهیداتی برای ارائه اعتبار صادراتی و سایر خدمات مالی و بیمه ای به منظور تسهیل همکاری های مالی از جمله حمایت از سرمایه گذاری از موارد مورد بررسی و اقدام مطرح شده در این نشست بود.

فیلترینگ تلگرام

دهم اردیبهشت 97 به دستور قضایی تلگرام از دسترس کاربران ایرانی خارج شد. این دستور قضایی مسدودسازی تلگرام از سوی بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران صادر شد که در آن آمده است: کلیه ارائه دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت کشور خصوصاً شرکت ارتباطات زیرساخت و اپراتورهای تلفن و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطات ثابت مکلف هستند از تاریخ دهم اردیبهشت 97 نسبت به اعمال مسدودسازی کامل وب سایت و اپلیکیشن شبکه اجتماعی تلگرام اقدام کنند.

اخلال در وحدت ملی و ایجاد اختلاف بین قشرها جامعه به ویژه ازطریق طرح مسائل نژادی، قومی در کنار تحریک و اغوای مردم به شورش و آشوب، جمع آوری اطلاعات مردم و کشور و دسترسی بیگانگان به حریم خصوصی و داده های شهروندان ایرانی و جاسوسی به نفع اجانب، انتشار، توزیع و تجارت انواع محتوای مستهجن و خلاف عفت عمومی و گسترش فساد و فحشاء در جامعه از جمله دلایل صدور مسدودسازی این پیام رسان اعلام شده است.

ناآرامی های کازرون

اعتراض مردم کازرون به جدا شدن بخشی از این شهر در تقسیمات جدید کشوری، چهارشنبه شب - 26 اردیبهشت- به خشونت منجر شد. موضوع تفکیک دو بخش چنارشاهیجان و کوهمره نودان از کازرون و ایجاد شهرستان جدیدی با نام کوه چنار از آبان 96 مطرح شد و از آن زمان چندین نوبت تجمعات اعتراضی در برابر فرمانداری و میدان شهدای کازرون تشکیل شد.

هم اکنون طرح جداسازی این شهرستان به دلیل انجام برخی اصلاحیه ها و بررسی های بیشتر متوقف شده و آرامش کامل نیز به شهرستان باز گشته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی