یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 - 17:10

گزارش تخصیص ارز 4200 تومانی از سوی سیف به مجلس / انتظارات بانکی ایران از برجام

فرصت امروز: رئیس کل بانک مرکزی، ولی الله سیف در حاشیه جلسه ارزی در مجلس شورای اسلامی گفت: برقراری ارتباط با بانک های مرکزی اروپایی و ارتباط با بانک های بزرگ اروپایی برای بانک مرکزی و نظام بانکی کشور از بحث های اساسی است که در مذاکره با پنج کشور دنبال می کنیم.

ولی الله سیف که روز یکشنبه به همراه اسحاق جهانگیری و دیگر دولتمردان به مجلس رفته بود، در حاشیه این جلسه و درباره انتظارات بانکی ایران از برجام گفت: در حال حاضر مذاکراتی بین ایران با سه کشور اروپایی، چین و روسیه در حال انجام است که طبیعتا با توجه به مقدماتی که برای این مذاکرات پیش آمده قرار شده ایران در شرایطی قرار گیرد که احساس کند از برجام انتفاع لازم را می برد و اگر قرار باشد زمینه ای برای حرکت مثبت اقتصاد ما در برجام ایجاد نشود ایران نمی تواند به تعهداتش عمل کند.

وی افزود: یکی از محورهای اساسی مذاکرات، ارتباطات بانکی است و همکاران ما در بانک مرکزی هم در این مذاکرات حضور دارند و امیدواریم شرایطی ایجاد شود که نظام بانکی بتواند ارتباطات بین المللی خود را داشته باشد.

سیف درباره انتظار مشخص بانک مرکزی از اروپا در این مذاکرات ادامه داد: برقراری ارتباط با بانک های مرکزی اروپایی و ارتباط با بانک های بزرگ اروپایی برای بانک مرکزی و نظام بانکی کشور از بحث های اساسی است که دنبال می کنیم.

گزارش تخصیص ارز 4200 تومانی ظرف یک ماه گذشته

سیف همچنین در جلسه فراکسیون «مستقلین» مجلس شورای اسلامی به ارائه گزارش تخصیص ارز 4200 تومانی ظرف یک ماه گذشته پرداخت و گفت: بخشی از نوسانات ارزی به دلیل فضاسازی های سیاسی بین المللی از جمله اظهارات رئیس جمهور آمریکا شکل گرفت. در نوسانات ارزی دو گروه از عوامل اقتصادی و غیراقتصادی نقش دارند. عوامل اقتصادی همچون تورم و دیگر شاخص های کلان اقتصادی که بر تورم تأثیرگذارند، طبیعتا این عوامل بر نرخ ارز نیز موثر هستند، اما برخی عوامل غیراقتصادی مانند فضاسازی های بین المللی نیز بر تغییر نرخ ارز اثرگذار است که باید به آنها توجه کنیم.

سیف با اشاره به اینکه بانک مرکزی از ابتدای دولت یازدهم تلاش کرده است که نرخ ارز متناسب با واقعیت های اقتصادی تغییر کند، افزود: البته در برخی برهه ها نوسانات خفیفی وجود داشت لیکن تغییرات ارز 2950 تومانی در مردادماه سال 1392 نسبت به دی ماه سال 1396 به 4200 تومان طبیعی است و این تغییر بر اثر تفاوت تورم داخلی و خارجی ایجاد شده است.

به گزارش بانک مرکزی، وی به عوامل غیراقتصادی تغییر نرخ ارز اشاره کرد و گفت: در زمینه عوامل غیراقتصادی باید یادآور شد که مهم ترین این عوامل عدم اطمینان به آینده و انتظارات منفی است، چراکه هنر دشمنان کشور، فضاسازی و القای عدم اطمینان به آینده اقتصاد کشور است که روشی کم هزینه برای تخریب به شمار می رود و متأسفانه برخی در داخل نیز به کمک دشمن می آیند و به این التهابات و نوسانات دامن می زنند.

سیف با تأکید بر اینکه هماهنگی، همدلی و وحدت رویه، راهکار مبارزه با تهدیدات دشمن در موضوعات اقتصادی است، تصریح کرد: باید در دستگاه های مختلف واقعیت های اقتصادی کشور تبیین شود تا شرایط التهاب آفرینی ایجاد نشود.

وی به شرایط سخت ابتدای فعالیت دولت یازدهم برای تأمین ارز کشور اشاره کرد و گفت: به دلیل تحریم ها انتقال ارز از کانال بانکی میسر نبود که با دیپلماسی فعال کشور و گشایش های ایجادشده تا حدودی انتقال ارز به کانال بانکی بازگشت، لیکن فاصله کشور با وضعیت مطلوب در ایجاد روابط بانکی در حد ایده آل نیست.

سیف به موضوع کفایت سرمایه بانک ها نیز اشاره کرد و گفت: استاندارد بین المللی کفایت سرمایه بانک ها 12درصد است درحالی که در ایران این میزان حدود 4درصد است که با همت مجموعه قوای کشور باید برای اصلاح آن و در مجموع اصلاح ساختار مالی بانک ها، قدم های بزرگ تری برداریم.

بازگشت ارز صادرات غیرنفتی به نظام بانکی

او همچنین با اشاره به عرضه یک میلیارد و 200میلیون دلاری ارز ناشی از صادرات غیرنفتی در سامانه نیما و نظام بانکی کشور گفت: با وجود برخی مقاومت ها از سوی تعدادی از صادرکنندگان، پس از گذشت یک ماه از تصمیم جدید در حوزه ارز شاهد عرضه ارز ناشی از صادرات از سوی صادرکنندگان در سامانه نیما و نظام بانکی هستیم، اما برخی از روز اول با تزریق روحیه ناامیدی در جامعه سعی در ناکارآمد خواندن تصمیم اتخاذشده داشتند.

رئیس کل بانک مرکزی درخصوص استفاده از مدل جدید نظارتی با بهره مندی از تجربه روز دنیا عنوان کرد: این مدل جدید نظارتی که بر مبنای مدل نظارتی اتحادیه اروپا تهیه و تدوین شده در شرف استقرار است و بانک ها تحت نظارت دقیق بانک مرکزی قرار خواهند گرفت، اما باید در نظر داشت که بانک مرکزی محکمه قضایی بانک ها نیست و به عنوان ناظر بر فعالیت درست اقتصادی بانک ها نظارت می کند و این نظارت به گونه ای است که با حفظ ثبات پولی، تمام بانک ها بتوانند پاسخگوی سپرده گذارها باشند تا حوادث مشابه موسسات غیرمجاز که خارج از نظارت بانک مرکزی شکل گرفتند و فعالیت کردند و پاسخگوی سپرده گذاران خود نبودند، در عرصه پولی و بانکی اتفاق نیفتد.

سیف همچنین خبر منتشرشده در برخی از رسانه ها مبنی بر اینکه از سمت خود استعفا کرده است را رد کرد و گفت: به هیچ عنوان چنین موضوعی صحت ندارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی