یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 - 17:04

در جلسه غیرعلنی ارزی مجلس و دولت چه گذشت / وعده جهانگیری برای کنترل بازار ارز

فرصت امروز: صبح یکشنبه اسحاق جهانگیری در کسوت رئیس ستاد اقتصادی دولت، مهمان جلسه غیرعلنی مجلس بود تا سیاست‎های ارزی دولت را تشریح کند؛ از دستور رهبری به دستگاه‎ها برای تنظیم بازار ارز گرفته تا رفع نگرانی‎های ناشی از تصمیم برجامی آمریکا.

همچنین نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور، سیف رئیس کل بانک مرکزی و کرباسیان وزیر اقتصاد نیز جهانگیری را همراهی ‎کردند. تشریح تلاش‎های دولت برای آنکه از قبل تصمیم برجامی آمریکا فشاری به مردم نیاید، برنامه های دولت برای مقابله با جنگ ارزی، تأمین ارز کشور برای واردات، کنترل قیمت ارز و . . . از جمله وعده های جهانگیری در این جلسه بود. او عصر شنبه نیز در مراسم اختتامیه سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب گفته بود که با خروج ترامپ از برجام کمترین اتفاقی در اقتصاد ما نیفتاد.

پس از جهانگیری، کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش ها، رئیس کمیسیون اقتصادی و جمعی از نمایندگان نیز به طرح مواضع خود پرداختند. آنگونه که علی لاریجانی در پایان این جلسه غیرعلنی و آغاز جلسه علنی از تریبون مجلس با بیان اینکه جلسه مشترک با ستاد اقتصادی دولت، به منظور بررسی مسائل مربوط به ارز و کمک به صادرات کشور بوده است، ابراز امیدواری کرد که با تعامل و همفکری و رایزنی، تصمیمات دقیق تری در این زمینه گرفته شود.

لاریجانی، رئیس مجلس درباره جزییات جلسه در گزارش کوتاهی گفت: «امروز در جلسه ای با حضور معاون اول رئیس جمهور و تیم اقتصادی دولت بحث های مبسوطی درباره وضعیت اقتصادی کشور، مسائل مربوط به ارز، موضوع مهم صادرات و همچنین نیازهای کشور انجام شد. کمیسیون اقتصاد، مرکز پژوهش های مجلس و نمایندگان نیز در این زمینه اظهار نظر کردند، بنابراین امیدواریم با تعامل در این زمینه، همفکری و رایزنی های صورت گرفته تصمیمات دقیق تری گرفته شود.»

همچنین بهروز نعمتی، عضو هیأت رئیسه مجلس بعد از جلسه در جمع خبرنگاران گفت: «جهانگیری و سیف در جلسه غیرعلنی به نمایندگان مجلس قول دادند که هیچ گونه نگرانی درخصوص تأمین ارز وجود ندارد، در مورد صادرات، آقای لاریجانی به صورت جدی نسبت به موضوع حساسیت نشان دادند مبنی بر اینکه حتما باید مشوق های صادراتی به تجار اختصاص یابد. آقای جهانگیری در نشست غیرعلنی پارلمان، مبنای محاسباتی برای تعیین نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان ارز را تشریح کرد. بحث بعدی در مورد نیازمندی های ارزی کشور اعم از صادرات، واردات، نیازهای تولیدکنندگان و داروهای بیماران و ارز دانشجویی بود.»

او گفت: «در نشست غیرعلنی مجلس، آقایان جلالی، پورابراهیمی و چهار نفر دیگر از نمایندگان مجلس دغدغه های خود را درباره وضعیت بازار ارز بیان کردند که از جمله آنها حل مشکلات تولیدکنندگان بود که آقای سیف و آقای جهانگیری برای حل این دغدغه قول دادند. همچنین در مجموع با توجه به توضیحات معاون اول رئیس جمهور و همچنین رئیس کل بانک مرکزی و اظهارات نمایندگان مجلس، وفاق بین دولت و مجلس ایجاد و کمیسیون های اقتصادی و برنامه و بودجه مجلس و همچنین مرکز پژوهش های پارلمان از طرف آقای لاریجانی مأ مور شدند که گزارشات این جلسه و گزارشات جلساتی که با نخبگان اقتصادی کشور می گذارند را جمع بندی کرده و در اختیار معاون اول رئیس جمهور قرار دهند، همچنین مقرر شد آقای جهانگیری نیز جلساتی را با حضور نخبگان اقتصادی برگزار کند که نگرانی های جامعه درباره بازار ارز رفع شود.

علاوه بر این غلام محمد زارعی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره جزییات جلسه گفت: معاون اول رئیس جمهور معتقد بود که ارائه ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان موجب تثبیت شرایط اقتصادی خواهد شد و به بازار ارز ثبات می دهد. همچنین رئیس کل بانک مرکزی معتقد بود در بازار ارز ثبات ایجاد شده است و نرخ ارز ثابت خواهد ماند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس محمدرضا رضایی کوچی هم گفت: «معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد که تلاش می کنیم خروج آمریکا از برجام تأثیری بر زندگی و معیشت مردم نگذارد. او برنامه های خود را تشریح و تأکید کرد که تمام تلاش ما بر این است فشاری به مردم وارد نشود و معیشت مردم آسیبی نبیند. معاون اول رئیس جمهور همچنین تأکید کرد خروج آمریکا از برجام مشکلی برای اقتصاد کشور ایجاد نخواهد کرد.»

رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: «مسئولان دولتی قول دادند که نرخ ارز را در بازار باثبات کنند. اگرچه در یک قسمت هایی ارز با قیمت ۴۲۰۰ عرضه می شود، اما در بخش های دیگری نرخ ارز بسیار متلاطم است.»

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی