دوشنبه, 27 فروردين 1397 - 14:59

شریک زندگی و کار / زندگی همسران همکار چگونه است؟

به قلم: مالینی بهاتیا

تمام کارهای تان را در کنار همسرتان انجام می دهید: کار می کنید، بازی می کنید و کنار هم از خانواده پشتیبانی می کنید. از آنجا که همسرتان بخش جدایی ناپذیری از زندگی تان است، طبیعی است بخواهید در کارتان نیز با یکدیگر شریک شوید، اما راه اندازی یا اداره کسب و کار در کنار یکدیگر شما را به نزدیک تر می کند یا از هم دور می کند؟

آمار نشان می دهد که نرخ طلاق در بین زوج های کارآفرین بیشتر از دیگر افراد متاهل است؛ با این حال این زوج ها می توانند با برداشتن گام هایی از این مشکلات جلوگیری و پایداری ازدواج شان را حفظ کنند.

علت های معمولی که زوج های کارآفرین با مشکل روبه رو می شوند

استرس/فشار عاطفی: مهم ترین عاملی که روابط شاد و سالم را نابود و آن را به کابوسی استرس زا تبدیل می کند فشار عاطفی است. اگر شما و همسرتان در کنار اضطراب ها و فشارهای شخصی با نگرانی های شغلی هم دست وپنجه نرم کنید، دیگر به چه چیز می توانید تکیه کنید؟

بار مالی: هزینه های مالی بخش عمده شروع یک کسب وکارند. اغلب اوقات کارآفرینان تمام پس اندازشان را خرج راه اندازی کسب وکار می کنند. سرمایه گذاری در کسب و کار جدید از درآمد شخصی، به علاوه هزینه هایی که باید در منزل صرف شود، فشار مضاعفی بر زوج های کارآفرین وارد می کند، به ویژه اگر فرزند هم داشته باشند. در کنار همه این فشارها این حقیقت نیز وجود دارد که درآمد دایمی و پایداری مالی در زندگی کارآفرین بسیار نادر است.

افراط در زمان دور از هم یا کنار هم: برای داشتن روابط شاد و سالم کیفیت زمانی که سپری می شود از اهمیت بالایی برخوردار است. در کنار هم استراحت می کنیم، به تعطیلات می رویم، می خندیم و در کنار هم اوقات خوشی را می گذرانیم، اما وقتی یک کسب وکار را با هم اداره می کنید، همه این موارد نیمه تمام رها می شوند.

ترس از مسئولیت های اضافه: احتمالا شما نیز به عنوان یک کارآفرین از تفکر جلوتر زدن و توقف ناپذیری پیروی می کنید، تفکری که بسیاری از تازه کاران را به موفقیت رسانده است. فکر اضافه شدن مسئولیت های جدیدی چون بارداری، تربیت بچه، نگهداری از حیوان خانگی یا حتی مرخصی گرفتن از کار موجب می شود زندگی خانوادگی را بیشتر بالا و پایین کنید. کافی است یکی از همسران احساس کند دیگری وظایف کاری را بر زندگی خانوادگی ترجیح می دهد یا احساس بی اهمیتی کند، اینجاست که زندگی مشترک به خطر می افتد.

زوج های کارآفرین چطور می توانند زندگی مشترک شان را تقویت کنند

اگر واقعا تصمیم دارید تا پایان عمر در کنار همسرتان در زندگی و کار شریک باشید، در ادامه به مواردی اشاره می شود که برای حفظ ازدواج سالم شما را یاری می کند:

مطلب مرتبط:25 شیوه احترام به شریک زندگی تان

صبور باشید: موفقیت شغلی تضمینی نیست، یک شبه هم اتفاق نمی افتد. به عنوان یک زوج کارآفرین صبر بیشتری پیشه کنید. تحمل شب های طولانی و ساعات اضافه کاری، تحمل فداکاری های شخصی و مالی و تحمل اینکه شاید ارتباط شما با همسرتان در کار کردن کنار هم دستخوش تغییراتی شود، اما زندگی هردو شما به زودی با ضرباهنگی عجین می شود که با آن احساس راحتی خواهید کرد.

وقت بگذارید: نقل قولی هست که می گوید «شما وقت ندارید، وقت را می سازید.» ممکن است طی روز حتی برای نوشیدن یک فنجان قهوه فرصت کافی نداشته باشید، اما اگر واقعا برای زندگی مشترک خود اهمیت قائلید، لازم است هر روز برای هم وقت بگذارید، فارغ از مسائل کاری. می توانید در هفته یک شب بیرون بروید و با هم خوش بگذرانید، یا یک ساعت قبل از خواب را به صحبت کردن و آرام کردن هم بگذرانید. حتی تنها نیم ساعت بعد از کار را صرف صحبت کردن کنید و ببینید در حفظ ارتباط شما چه معجزه ای می کند.

زندگی مشترک تان را چک آپ کنید: هفته ای یک بار یا ماهی یک بار جلساتی برگزار کنید و در کنار همسرتان به بررسی زندگی مشترک خود بپردازید. در این جلسات یکی از همسران صحبت می کند و دیگری گوش می دهد. در این جلسه درمورد آنچه در ارتباط تان خوب پیش رفته و آنچه کم و کسر بوده است بحث می کنید. این جلسات طراحی شده اند تا راه های ارتباطی را برای همسران باز کنند و از کهنه شدن زخم ها جلوگیری، احترام متقابل ایجاد و اختلافات را حل و فصل کنند.

اهداف واقع گرایانه تعیین کنید: مانند هر زندگی مشترک دیگری مهم است که اهداف واقع گرایانه ای برای یکدیگر تعیین کنید. برای مثال اگر یکی یا هردوی شما وابستگی شدید به کار دارید، انتظار دارید کمتر برای کار وقت بگذارید. این تغییر یک شبه رخ نمی دهد. برداشتن قدم های کوچک برای گذراندن وقت بیشتر کنار هم و قدردانی از همسرتان به خاطر وقتی که می گذارد در استمرار زندگی مشترک تان مؤثر خواهد بود.

زندگی یک زوج کارآفرین همیشه آسان نخواهد بود و موانعی هست که باید با هم از آن عبور کرد. اما با احترام به یکدیگر و تفکیک وقت کار از ارتباط شخصی شما را به سمت ارتباطی محکم پیش خواهد برد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی