چهارشنبه, 22 فروردين 1397 - 17:43

شاخص بورس 461 واحد دیگر افت کرد / تداوم افت قیمت سهام خودرویی ها و فلزی ها

فرصت امروز: درحالی که تا پیش از این شاهد تأثیر نوسانات بازار ارز بر بازار سرمایه بودیم و بورس تهران گام به گام با تحولات بازار ارز پیش می رفت، حال باید به انتظار اثر تک نرخی شدن دلار بر بازار سرمایه در کوتاه و بلندمدت باشیم. با این همه، پس از نوسانات شدید در بازار ارز در حالی از روز سه شنبه دلار با قیمت 4200 تومانی تک نرخی شده که این اتفاق، اثرات متفاوتی بر نمادهای معاملاتی بازار سهام گذاشته است.

چنانچه به گفته یک کارشناس بازار سرمایه، با افزایش نرخ دلار تا 6 هزار تومان صف های خرید در نماد معاملاتی مربوط به شرکت های صادرات محور تشکیل شد و در مقابل در برخی نمادها که مواد اولیه آنها از خارج کشور تأمین می شود از جمله خودرویی ها، شاهد تشکیل صف فروش در تالار شیشه ای بودیم. اما با اعلام نرخ 4200 تومان برای دلار، این صف ها برعکس شد که نشان از تأثیر متفاوت افزایش و کاهش نرخ ارز روی نمادهای معاملاتی در بازار سهام دارد.

ابراهیم خلیلی در گفت وگو با تسنیم درباره تأثیر تک نرخی شدن دلار بر بازار سرمایه گفت که این گونه تأثیرات بر معاملات بازار سرمایه کوتاه مدت است و بدون شک نکته مهم برای معامله گران و همچنین فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران، رسیدن قیمت دلار به تعادل و کاهش نوسانات بازار ارز است و بر این اساس با از بین رفتن نوسانات نرخ ارز می توان به بهبود شرایط بازار سهام امیدوار بود.

اما در آخرین روز کاری هفته، در حالی سرمایه گذاران بورسی چشم به بازار ارز دوختند که قیمت سهم خودرویی ها و فلزی ها با افت فزاینده ای همراه شد و شاخص کل نیز بار دیگر به ابتدای کانال ۹۶ هزار واحدی رسید.

به گزارش ایسنا، در حالی فعالان بازار سرمایه ایران شاهد تداوم کاهش قیمت سهم ها در بورس تهران بودند که همچنان بازار ارز با ابهام هایی همراه است. در روزهای گذشته ریسک های موجود در بازار، به رکود در بورس دامن زد و ابهامات در بازار ارز نیز از عواملی است که سرمایه گذاران را برای تصمیم گیری در سرمایه گذاری ها سردر گم کرده است.

بر اساس این گزارش، روز چهارشنبه شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۴۶۱ واحد رشد کرد و به رقم ۹۶ هزار و ۲۸۷ واحدی رسید، همچنین شاخص کل هم وزن ۱۸۶ واحد کاهش یافت و عدد ۱۶ هزار و ۷۶۳ واحدی را تجربه کرد. شاخص آزاد شناور نیز در طی معاملات ۶۶۲ واحد افت کرد و به رقم ۱۰۲ هزار و ۳۲۳ واحدی رسید، در عین حال شاخص بازار اول و دوم هر یک به ترتیب ۳۹۲ و ۶۴۰ واحد افت کردند.

پتروشیمی خارک، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و فولاد مبارکه اصفهان هر یک به ترتیب ۷۵، ۵۴ و ۴۷ واحد در افت شاخص ها نقش داشتند و در طرف مقابل شرکت ارتباطات سیار، معدنی و صنعتی چادرملو و پتروشیمی مبین بیشترین تأثیر افزاینده را روی شاخص ها داشتند.

در گروه محصولات شیمیایی نمادهایی همچون پتروشیمی زاگرس، مدیریت صنعت شوینده بهشهر و پتروشیمی شازند، حدود ۴ درصد افت در قیمت پایانی را تجربه کردند مابقی نمادهای این گروه نیز عمدتا با کاهش قیمت سهام مواجه شدند. در این گروه ۵۰ میلیون سهم به ارزش بیشتر از ۱۸میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

همچنین در گروه خودرو و ساخت قطعات، برای بار دیگر اکثریت سهم با افت قیمتی بیش از چهار درصد مواجه شدند. این در حالی است که قیمت سهام شرکت های این گروه روز سه شنبه با رشد قیمت چشمگیر همراه بوده اند و در روز قبل از آن مانند چهارشنبه قیمت سهم های خودرویی با کاهش فزاینده همراه بود. در این گروه ۱۸۰ میلیون سهم به ارزش حدود ۲۱ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

در گروه فلزات اساسی نیز روند تغییرات قیمت سهم ها عمدتا با کاهش مواجه شد، همچنین در استخراج کانه های فلزی نیز اکثریت قریب به اتفاق افت قیمت را تجربه کردند.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۲۰۷ میلیارد و ۳۰۵ میلیون تومان رسید. این رقم ناشی از دست به دست شدن ۹۵۷ میلیون سهم و اوراق مالی طی ۵۷ هزار و ۶۵۵ نوبت داد و ستد بود.

آیفکس (شاخص فرابورس) نیز در آخرین روز کاری هفته 10 واحد پسرفت کرد و در جایگاه یک هزار و 64 واحدی قرار گرفت. در معاملات روز چهارشنبه فرابورس بیش از 315 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش 2 هزار و 60 میلیارد ریال در 388 هزار نوبت خرید و فروش شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی