شنبه, 18 فروردين 1397 - 17:58

بانک مرکزی منتشر کرد / جزییات محدودیت ارزی واردات کالا از چین، ترکیه، کره جنوبی و هند

فرصت امروز: در حالی واردات کالا از کشورهای چین، ترکیه، کره جنوبی و هند برای ثبت سفارش های بعد از تاریخ 16بهمن ماه 96بدون خرید ارز از بانک مرکزی ممنوع شده است که بانک مرکزی در بخشنامه ای جزییات بیشتری از آن را منتشر کرد. این بخشنامه در شرایطی ابلاغ شده است که چهار کشور چین، ترکیه، هند و کره جنوبی به نوعی مهم ترین شرکای اقتصادی ایران محسوب می شوند؛ نکته ای که آمارهای تجاری در 11 ماهه سال 96 هم آن را نشان می دهد. سهم این چهار کشور در تامین کالاهای وارداتی ایران 41درصد بوده است. میزان واردات ایران از چین 11534 میلیون دلار، از کره جنوبی 3292 میلیون دلار، از ترکیه 2863 میلیون دلار و هند 1950 میلیون دلار بوده است.

در این بخشنامه به موارد سه گانه ای که به شبکه بانکی ابلاغ شده، اشاره و آمده است:«با توجه به ابلاغیه شماره ۹۶.۲۳۴۵۸ مورخ ۱۳۹۶.۱۱.۱۰ معاون اول رئیس جمهور درخصوص ممنوعیت واردات کالا از کشورهای ترکیه، چین، کره و هند به صورت بدون انتقال ارز و تأکید بر استفاده از روش های بانکی (گشایش اعتبار / برات اسنادی یا حواله) شبکه بانکی لازم است در استفاده از روش پرداخت برات اسنادی با رعایت موارد زیر و در چارچوب مقررات ارزی اقدامات لازم را به عمل آورند:

۱ - در مواردی که ثبت سفارش غیر بانکی و پرداخت به فروشنده قبل از ۱۳۹۶.۱۱.۱۶ صورت پذیرفته باشد، استفاده از روش برات اسنادی بدون تعهد پرداخت به شرط ارائه اصلاحیه ثبت سفارش مبنی بر تغییر نوع آن به « شیوه های متداول بانکی» و ارائه اسناد و مدارک مثبته توسط متقاضی مبین انجام پرداخت یا تسویه حساب با ذی نفع و همچنین در مقابل ارائه اسناد حمل مربوطه، صرفاً تا پایان فروردین ماه سال ۱۳۹۷ مجاز خواهد بود.

۲ - در مواردی که ثبت سفارش انجام نشده و لیکن پرداخت های مربوطه قبل از ۱۳۹۶.۱۱.۱۶ صورت پذیرفته باشد، استفاده از روش برات اسنادی بدون تعهد پرداخت به شرط انجام ثبت سفارش با نوع «شیوه های متداول بانکی» با ارائه اسناد و مدارک مثبته توسط متقاضی حاکی از انجام پرداخت یا تسویه حساب با ذی نفع و ارائه اسناد حمل مربوطه، صرفاً تا پایان فروردین ماه سال ۱۳۹۷ مجاز خواهد بود.

۳ - در سایر موارد درصورت انجام ثبت سفارش بعد از ۱۳۹۶.۱۱.۱۶ بابت واردات از چهار۴ کشور مذکور استفاده از روش برات اسنادی بدون تعهد پرداخت مجاز نبوده و استفاده از سایر ابزارهای بانکی منوط به خرید ارز از این بانک خواهد بود.

ضمناً درخصوص ثبت سفارش هایی که قبل از ۱۳۹۶.۱۱.۱۶ به صورت بدون انتقال ارز (غیر بانکی) صادر شده اند، چنانچه مشمول ماده ۱۱ آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات باشند، واردکنندگان می توانند با هماهنگی گمرک جمهوری اسلامی ایران درخصوص ترخیص کالای خود اقدام کنند.»

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی