شنبه, 18 فروردين 1397 - 17:32

شاخص بورس در پایان تعطیلات نوروزی 370 واحد افت کرد / کاهش نقدینگی در بورس و افت قیمت سهام

فرصت امروز: شروع بورس تهران پس از پایان تعطیلات نوروزی خوش یمن نبود و شاخص بورس در نخستین روز پس از پایان تعطیلات نوروز با 370 واحد افت به رقم 96 هزار و 779 واحد رسید. از مهم ترین اتفاقات این روز، عقب گرد ۳۰۷ واحدی شاخص کل بورس، صدرنشینی خودرو و افت اندک فرابورس بود. در واقع، آنچه این روزها در بازار سهام به خوبی لمس می شود، کم جان بودن نقدینگی و عدم گردش آن در سهم های مختلف از جمله در گروه های پیشرو است؛ بازاری که منتظر مشخص شدن دورنمای بازار ارز و همچنین تعیین تکلیف برخی اقدام ها در حوزه سیاست خارجی ازجمله برجام است.
با این همه، این روزها فعالان بورس تهران در حالی شاهد افت مداوم قیمت سهم ها هستند که سیاست گذاران اقتصادی کشور سعی دارند نقدینگی را از بازار ارز به سمت دیگر بازارها از جمله بازار پول سوق دهند.

به گزارش ایسنا، این روزها که ارزش پول ملی در برابر دیگر ارزهای جهان در حال کاهش است، مسئولان به فکر راهی هستند که بتوانند نقدینگی را از بازار ارز به دیگر بازارها هدایت کنند. یکی از راهکارها افزایش سود سپرده های بانکی است، نرخ هایی که در اواسط سال گذشته با بحث های بسیار زیادی همراه بود و در نهایت تا ۱۵درصد کاهش یافت. اما بازار متلاطم ارز ظاهراً کار را به جایی کشانده که سیاست گذاران پولی دست به دامان بازار پول شوند تا تقاضا را در بازار ارز کاهش دهند. 

اما در عین حال افزایش سود بدون ریسک می تواند سرمایه گذاران را به سمت بازار پول سوق دهد و نقدینگی را در بازار سرمایه کاهش دهد. این در حالی است که بیش از نیمی از شرکت های بورسی با افزایش نرخ دلار سود حسابداری پیش بینی می کنند. این در حالی است که شرایط خاص اقتصادی و کاهش ارزش پول ملی می تواند ریسک های سرمایه گذاری را بالا ببرد و در نهایت سود حسابداری، به سود اقتصادی منجر نشود و رکود در بازار سهام ادامه دار شود.

اما روز شنبه از ابتدای باز شدن معاملات بورس تهران شاخص کل روند کاهشی را پیش گرفته و با شیبی تقریباً ثابت افت کرد، به طوری که در نهایت این شاخص ۳۷۰ واحد افت کرد و به رقم ۹۶ هزار و ۷۷۹ واحدی رسید. همچنین شاخص کل هم وزن نیز با افت ۶۱ واحد رقم ۱۷ هزار و ۲۷۲ واحدی همراه شد.

در بازار سراسر قرمز روز نخست هفته، شاخص آزاد شناور ۴۶۱ واحد افت کرد و به رقم ۱۰۳ هزار و ۴۹۴ واحدی رسید و شاخص بازار اول و بازار دوم هر یک به ترتیب ۲۸۶ و ۶۶۶ واحد افت کردند.

فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و پالایش نفت تهران سه نمادی بودند که به ترتیب با ۱۰۹، ۶۹ و ۴۰ واحد تأثیر کاهش بر شاخص ها داشتند. در طرف مقابل پتروشیمی جم، ملی صنایع مس ایران و مخابرات ایران به ترتیب با ۷۲، ۵۷ و ۳۱ واحد تأثیر مثبت سعی کردند که نگذارند نماگرهای بازار سرمایه بیش از این کاهش یابند.

در گروه فلزات اساسی به جز معدود نمادهایی، مابقی روند کاهشی در قیمت پایانی را تجربه کرده اند و تعدادی از نمادها شاهد افت قیمتی بیش از ۳ درصد بودند. در این گروه بیش از ۴۲ میلیون سهم به ارزش حدود ۱۲ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

در گروه محصولات شیمیایی نیز اکثریت سهم ها شاهد افت قیمت بودند. در این گروه حدود ۲۶میلیون سهم به ارزش تقریبی 7 میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. در گروه فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای نیز فعالان بازار شاهد افت یک دست سهم شرکت های این گروه بوده اند. البته دو نمادی که در این گروه توانستند از کاهش قیمت سهم در امان باشند، نفت بهران و نفت ایرانول بودند که هر یک حدود ۱.۵ درصد رشد قیمت داشتند.

در گروه خودرو، ساخت قطعات و همچنین استخراج کانه های فلزی نیز شاهد افت قیمت سهم ها بودیم. خودرویی ها شاهد معامله ۱۲۳میلیون سهم به ارزش ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بودند.

حجم معاملات بورس تهران نسبتا پایین بود به طوری که ارزش معاملات این بازار به رقم حدود ۱۳۹ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات عدد ۶۳۱ میلیون سهم و اوراق مالی را تجربه کرد.

در فرابورس ایران نیز آیفکس در روندی کم سابقه حدود ۱۰ واحد افت کرد و به رقم ۱۰۹۷ واحدی رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۱۶۰ میلیارد تومان دست یافت و حجم معاملات این بازار عدد ۱۴۰ میلیون سهم و اوراق مالی را تجربه کرد. از جمله نمادهای تأثیرگذار در آیفکس می توان به پتروشیمی مارون، پتروشیمی زاگرس و سهامی ذوب آهن اصفهان نام برد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی