چهارشنبه, 23 اسفند 1396 - 15:18

چرا زنان می توانند کارآفرینان موفقی باشند

کارآفرینان زن تأثیرگذاری غیر قابل انکاری در دنیای کسب و کار دارند و تلاش می کنند فاصله تاریخی خود را با مردان، در این عرصه کاهش دهند.

در سال های اخیر زنان کارآفرین بازارهای مختلف کسب وکار (مد، تکنولوژی، امور مالی) را متحول کرده اند. فرقی نمی کند که این کارآفرینان در چه صنعتی فعالیت کنند، به نظر می آید موفقیت این زنان، به شیوه ردیابی مشکلات و یافتن راه حل مناسب برای آنها برمی گردد. به نظر می رسد زنان بینش جدیدی را به سمت مهارت های کسب وکار خلق کرده اند که غالبا به آنها کمک می کند کارآفرینان بهتری باشند.

خصوصیات نامشهودی، زنان کارآفرین را در جایگاهی ویژه قرار می دهد. گرچه این خصوصیات به هیچ وجه صرفا مختص به زنان نیست، اما دنیای کسب وکار با ارج نهادن به این قابلیت ها، سعی می کند زنان بیشتری را به فعالیت در این عرصه تشویق کند. هفته گذشته نشریه فوربس به مناسبت روز جهانی زن، مقاله ای را منتشر کرد که از ویژگی های رهبران زن موفق، سخن می گفت. در ادامه مطلب، مروری داریم به آنچه در این مقاله آمده است:

زیرکی

زنان به محض اینکه متوجه شوند مشکلی وجود دارد، در ذهن شان همه مسائل را اسکن می کنند تا به راه حل مناسبی برسند. آنها راحت تر خلاقیت شان را به کار می گیرند و ایده ها را کشف می کنند. کارا گلدین یکی از کارآفرینان مشهور جهان و بنیان گذار شرکت هینت، اشاره می کند که پیش از راه اندازی اولین کسب وکارش، همه کارشناسان او را از انجام این کار نهی می کردند، اما او به بررسی مشکل ادامه داد تا زمانی که به یک راه حل کاربردی دست یافت.

معمولا زنان بجای اینکه وقت خود را با بیش ازحد فکر کردن (Overthinking) روی مسائل صرف کنند، سعی می کنند دست به اقدام بزنند و همه چیز را در مسیر درست اجرا کنند. از طرف دیگر زنان به طور طبیعی در انجام هم زمان کارها موفق ترند، به همین دلیل می توانند در یک زمان روی چندین هدف متمرکز شوند.

شهود و ادراک

شهود زنان، یک ویژگی واقعی است که در اجرای کسب وکار بسیار ارزشمند محسوب می شود. زنانی که در جایگاه رهبری قرار می گیرند، از اعتماد کردن به شهود خود ابایی ندارند. در دنیای تجارت، هر وضعیتی با پیچیدگی ها و چالش هایی خاص همراه است و زنان درعین حال که تحقیقات علمی خود را کامل و داده های موردنیاز را جمع آوری می کنند، در شرایطی که شواهد برای تصمیم گیری کافی نیست، به احساس خود اعتماد می کنند.

شکی نیست که شهود و ادراک زنان، زندگی آنها را تحت تأثیر قرار می دهد. دیان ون فورستنبرگ، طراح مشهور مد و کارآفرین بلژیکی- آمریکایی، موفقیت افسانه ای خود را مدیون همین ویژگی می داند. او می دانست که زنان به لباس هایی زیبا، اما درعین حال راحت و کاربردی نیاز دارند. به همین دلیل اساس طراحی خود را روی لباس هایی ساده و ظریف متمرکز کرد. به گفته فورستنبرگ، او به داده کاوی نیاز نداشت و فقط راهی را دنبال می کرد که به آن اعتماد داشت.

شور و اشتیاق

شور و شوق، قلب یک کسب وکار است. البته شما به یک طرح جامع کسب وکار و یک تیم عالی نیاز دارید، اما در مقابله با چالش ها باید بتوانید انرژی خود را حفظ کنید و به این منظور، به احساس تان نیاز دارید. همیشه می گوییم احساساتی بودن، نقطه ضعفی است که مانع از پیشرفت زنان در عرصه های مختلف می شود. اما کارا گلدین معتقد است که مردم در درک «اشتیاق کار»، دچار سوءبرداشت هستند. فرقی نمی کند شما زن هستید یا مرد، در هر صورت زمانی همه انرژی، تمرکز و زمان خود را روی کاری می گذارید که نسبت به آن مشتاق باشید، نه اینکه صرفاً به چک حقوق آخر ماه فکر کنید.

انعطاف پذیری

زنان در زندگی شخصی خود، نقش های مختلفی به عهده دارند. به همین دلیل یاد می گیرند که در تمامی زمینه های زندگی انعطاف پذیر باشند. در دنیای کسب وکار، عدم انعطاف راهی مستقیم به سمت شکست است. زنان به خوبی می دانند که برای موفقیت در زندگی، باید خود را با تغییرات تطبیق دهند. آنها می توانند در یک جهت شنا کنند و اگر ناگهان با یک مشکل اورژانسی روبه رو شوند، متوقف می شوند، مسیر را دوباره بازبینی می کنند و در صورت نیاز، جهت خود را تغییر می دهند.

به عنوان مثال رندی زاکربرگ مؤسس و مدیرعامل زاکربرگ مدیا و سردبیر وب سایتDot Complicated، برنامه ریزی کرده بود که خواننده اپرا شود. اما هنگامی که از طرف بخش موسیقی دانشگاه هاروارد رد شد، به جای اینکه وقت خود را با دلسردی و افسوس هدر دهد، قدم در راه جدیدی گذاشت که او را به موفقیت شگفت انگیزی رساند.

او می گوید: من عدم پذیرشم را در رشته موسیقی هاروارد، یک شکست ناگوار نمی دانم، زیرا اگر در رشته روان شناسی درس نخوانده بودم، بعدها نمی توانستم در یک آژانس تبلیغاتی کار کنم و تخصصم را در زمینه بازاریابی دیجیتال توسعه دهم.

پس از این تجارب بود که مارک زاکربرگ از او دعوت کرد در فیس بوک کار کند. با وجود اینکه او تنها زن حاضر در تیم بود، مشارکت فوق العاده ای از خود نشان داد.

ذهنیت

پول و موفقیت، اهداف بسیار خوبی هستند. ولی زنان کارآفرین ترجیح می دهند تأثیر فعالیت های خود را فراتر از اتاق هیأت مدیره اثبات کنند.

سارا بلیکلی، بنیان گذار اسپانکس، مسیر خود را در دنیای کسب وکار، باهدف ایجاد یک شرکت میلیارد دلاری آغاز نکرد، گرچه در نهایت به چنین نقطه ای هم رسید. ایده اصلی او تولید محصولی بود که هم متقاضیان زیادی داشته باشد و هم به مردم احساس خوبی بدهد.

زنان کارآفرین، دنیا را از دریچه دیگری می بینند. آنها رویکرد متفاوتی را در مواجهه با مشکلات در پیش می گیرند و پروسه ها را به روش خودشان پیش می برند. کاملا واضح است که آنها، واقعا دنیا را تغییر خواهند داد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی