سه شنبه, 22 اسفند 1396 - 12:46

لاریجانی / مسیر کارآفرینی باید برای نخبگان و مستعدان برتر تسهیل شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم به کارگیری اجتماع نخبگانی در مسائل مختلف کشور، گفت برای رسیدن به آینده کشور راهی غیر از استفاده از استعدادهای برتر نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست هم اندیشی با نخبگان و مستعدان برتر که با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان و جمعی از نخبگان و مستعدان برتر استان قم برگزار شد، گفت: جهش تنها با حضور استعدادهای برتر رخ می دهد.

وی افزود: باید مکانیزم استفاده از نخبگان کشور مشخص شود، زیرا کشور علاقه مند به استفاده از توانایی نخبگان است، ولی در این زمینه موانعی وجود دارد.

رئیس مجلس شورا ی اسلامی خطاب به اجتماع نخبگانی حاضر در جلسه عنوان کرد: پیشنهاداتی که مطرح می شود باید مطابق با شرایط کشور باشد؛ امور دیوانی کشور اکنون بسیار وسیع است و بیش از 90درصد از بودجه کشور مربوط به بودجه جاری است و تنها 10درصد به بودجه عمرانی اختصاص می یابد.

لاریجانی بیان داشت: ساختار اداری کشور بسیار فربه است و انتظار بزرگ تر کردن این ساختار درست نیست و نخبگان نیز نباید چنین انتظاری داشته باشند، زیرا به صلاح کشور نیست، بلکه باید روش های دیگری را برای توسعه کشور دنبال کنیم. همچنین باید توجه داشت که توسعه کشور با گسترش امور اداری محقق نمی شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نخبگان کشور باید در سیاست گذاری، مشاوره ها و کارآفرینی فعال باشند، ادامه داد: می توان مسیر را برای کارآفرینی نخبگان تسهیل کرد و باید مکانیزم این کارآفرینی ایجاد شود و برای افزایش توان کشور باید از استعدادهای برتر در سطوح بالا استفاده شود.

لاریجانی گفت: دستگاه های اجرایی کشور نیز به استفاده از نخبگان علاقه مند هستند و بعید می دانم مسئولان نسبت به استفاده از نخبگان بی علاقه باشند، بلکه برای استفاده از استعدادهای برتر نیازمند ساز و کار هستیم که بنیاد ملی نخبگان می تواند با فعالیت بیشتر در این زمینه نقش مؤثری را ایفا کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صندوق نوآوری پتانسیلی بسیار قوی برای حمایت از کارآفرینان است و صندوق توسعه ملی نیز با اذن مقام معظم رهبری به صندوق نوآوری کمک کرده است، اظهار داشت: صندوق نوآوری با سرمایه ای حدود 3 هزار میلیارد برای کمک به کارآفرینی تشکیل شده و منابع خوبی را در اختیار دارد.

وی با اشاره به اینکه نخبگان باید ذهن شان متمرکز باشد، زیرا از یک عصر به عصری دیگر وارد می شویم که باید مختصات آن را شناخت، بیان کرد: مسائلی مانند هوش مصنوعی و اینترنت اشیا شرایط زندگی فردی و اجتماعی را متحول می کند و باید متناسب با این شرایط فکر کرد تا بتوان کار مؤثری را انجام داد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی