دوشنبه, 21 اسفند 1396 - 17:43

معاون نظارتی بانک مرکزی از ادغام موسسات ثامن و مهر اقتصاد در بانک انصار خبر داد / ادغام موسسات اعتباری نیروهای مسلح کلید خورد

فرصت امروز: ادغام تعاونی های ثامن و مهر اقتصاد در بانک انصار، مهم ترین موضوعی بود که معاون نظارتی بانک مرکزی در نشست خبری روز گذشته اعلام کرد.

فرشاد حیدری از ادغام موسسات ثامن و مهر اقتصاد در بانک انصار خبر داد و زمان آن را نیز در بهار سال آینده اعلام کرد، اما این تنها موضوعی نبود که معاون نظارت بانک مرکزی در این نشست مطرح کرد؛ تعطیلی۲۰۰ صرافی در سال ۹۶، دستور رئیس جمهور مبنی بر عدم ارائه مجوز به بانکی جدید، ساماندهی موسسات غیرمجاز با اختصاص 20هزار میلیارد تومان اعتبار و همچنین آخرین وضعیت سپرده گذاران این موسسات از جمله محورهای سخنان فرشاد حیدری بود.

ادغام ثامن و مهر اقتصاد در انصار

معاون نظارتی بانک مرکزی از ادغام مؤسسه تعاونی اعتبار ثامن و مهر اقتصاد در بانک انصار خبر داد و ادغام سه مؤسسه کوثر، بانک حکمت و قوامین را مرحله دیگر این طرح برشمرد. او گفت: هیچ جای نگرانی برای سپرده گذاران نیست و حتی یک دقیقه وقفه نیز در کار روزانه این موسسات انجام نخواهد شد و تا بهار ٩٧ نیز این ادغام نهایی خواهد شد.

حیدری ادامه داد: به طور قطع بانک مرکزی اجازه خلل در سپرده ها را نمی دهد و نمی گذارد حق و حقوقی از سپرده گذاران ضایع شود. قرار بر این است که در مرحله بعد سه مؤسسه کوثر، بانک حکمت و قوامین نیز ساماندهی شوند که به مرور اعلام می شود، ولی فعلا ثامن و مهر اقتصاد در بانک انصار ادغام می شوند.

موسسات غیرمجاز چگونه پا گرفتند؟

حیدری با اشاره به ریشه های شکل گیری موسسات اعتباری غیرمجاز در نظام بانکی ایران گفت: با تأسیس وزارت تعاون، این وزارتخانه اقدام به صدور مجوز تعاونی اعتباری کرد که قرار بر این بود که فقط اقدامات داخلی انجام دهند و در یک جا مستقر باشند، اما تعدادی از آنها از چارچوب خارج شدند و بدون اجازه از مرجع صدور مجوز، زمینه ساز مشکلاتی در عرصه پولی و بانکی شدند.

به گزارش مهر، او ادامه داد: با مشکلاتی که این صندوق ها ایجاد کردند، بانک مرکزی برای ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی وارد عمل شد و برای اجرا ابلاغ شده است، ضمن اینکه آیین نامه نیز در سال ٨٦ ابلاغ شد و از آنجا به بعد ساماندهی صندوق ها، صرافی ها و لیزینگ ها در دستور کار قرار گرفت و اکنون صرافی های غیرمجاز شناسایی شدند و امروز از درخواست تا صدور مجوز زمان محدود نیاز است.

به گفته معاون بانک مرکزی، شرکت های لیزینگ ها هم ساماندهی شده اند و اکنون صندوق های قرض الحسنه زیر نظر سازمان اقتصاد اسلامی مسغول به کار بوده و ساماندهی شده اند، ولی در حوزه ساماندهی تعاونی های اعتبار نیز مهلت یک ساله داده شده که اکنون ٢٥٠ تعاونی اعتبار از بانک مرکزی مجوز گرفته اند و در قالب تعاونی کارگری و کارمندی به فعالیت می پردازند، اما برای تعاونی های صنفی هنوز دستورالعمل صادر نشده و در صورت تصویب در شورای پول و اعتبار راه برای راه اندازی این تعاونی های صنفی نیز باز خواهد شد.

وی افزود: ساماندهی یا انحلال یا صدور مجوز، سه راهکار ساماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز بوده است و سال ٩٦، سال پایان فعالیت اعتباری موسسات غیرمجاز خواهد بود و اکنون هیچ مؤسسه اعتباری غیرمجازی وجود ندارد.

تسویه سپرده های افضل توس

وی در خصوص تعاونی افضل توس گفت: مقرر شده سپرده های زیر100میلیون تومان تسویه شده و نرخ سود هم تعدیل شود و البته بر این اساس کل سپرده گذاران ٣٦٥ هزار و ٣٠٠ نفر بوده که ٣٦١ هزار و ٢٧٥ نفر تعیین تکلیف کرده شده اند. عملیات تسویه دو تعاونی بدر توس در خراسان و تعاونی ولیعصر رباط کریم از هفته قبل آغاز شده است.

در رباط کریم تعداد سپرده گذاران ٢٧هزار و ٣٥٧ نفر هستم که تا دیروز تعداد تسویه شده ١٧هزار و ٨٦١ نفر سپرده گذار بوده است در مورد ولیعصر نیز ٥١٩٥٢ نفر سپرده گذار بوده اند که تا دیروز ٤٥هزار و سه نفر تعیین تکلیف شده اند.

وی از برکناری هیأت تسویه تعاونی های ساماندهی شده به عنوان یکی از مصوبات کمیته سران سه قوا نام برد و افزود: هیأت تسویه ای از وزارت اطلاعات، قوه قضاییه، بانک مرکزی، نمایندگان سهامداران و سپرده گذاران تشکیل شده بود.

معاون بانک مرکزی با بیان اینکه در ساماندهی موسسات، در تعاونی فرشتگان ٤٥٨هزار سپرده گذار وجود داشت که مقرر شد در آن سپرده های زیر ۲۰۰میلیون تومان را پرداخت کنیم و برای انهایی که بالاتر از ۲۰۰میلیون سپرده داشتند نیز ۲۰۰میلیون تومان پرداخت کردیم ضمن اینکه از شهریور٩٤ هیچ سودی به آنها تعلق نخواهد گرفته اند. البته ٩٩درصد سپرده گذاران را تعیین تکلیف کرده و پرداخت مابقی سپرده ها نیز متناسب با تصمیمات و دارایی ها تسویه را انجام خواهیم داد.

معاون بانک مرکزی همچنین از بازداشت دو کارمند بانک مرکزی در جریان پرونده موسسات غیرمجاز خبر داد و تصریح کرد: هیچ یک از مدیران بانک مرکزی بازداشت نشده اند و تنها دو کارمند به دلیل تخلفات داخل و خارج از بانک مرکزی بازداشت شده اند که کار حقوقی و قضایی در مورد آنها صورت گرفته است.

صرافی های غیرمجاز را ساماندهی می کنیم

وی درباره اینکه کار ساماندهی صرافی های غیرمجاز چه زمانی به سرانجام می رسد، ادامه داد: امروز بالغ بر ٦٠٠ صرافی مجاز در حال فعالیت هستند که البته ممکن است برخی تخلفات را هم انجام دهند که به هر حال با آنها به نحو مقتضی برخورد می شود.

حیدری گفت: برخی تحرکات در بازار ارز در صرافی های مجاز نیست و در محل های مشهوری تخلف می کنند. بر این اساس با هماهنگی وزارت اطلاعات، قوه قضاییه، نیروی انتظامی و بانک مرکزی قاطعانه برخورد شده است.

معاون بانک مرکزی ادامه داد: باید فعالیت ارزی از طریق صرافی مجاز انجام گیرد و تمام فعالیت های ارزی مجاز نیز ثبت می شود در نتیجه نظیر موسسات غیرمجاز کار ساماندهی صرافی های غیرمجاز نیز انجام می شود. اگر تخلفات صرافی های مجاز جزئی باشد، در کمیسیون مربوطه رسیدگی شده و تذکر دریافت می کنند؛ و اگر سطح تخلفات بالاتر باشد، لغو مجوز می شود و اگر جرم کند، به قوه قضاییه معرفی می شود. 

حیدری گفت: در سال ٩٦ تعداد ٢٠٠صرافی غیرمجاز یا مجاز متخلف با همکاری نیروی انتظامی و قوه قضاییه پلمب شده اند و قاطعیت لازم را هم داریم.

رئیس جمهور دستور داد مجوز جدید به بانکی داده نشود

وی افزود: با دستور رئیس جمهور اجازه ایجاد هیچ بانکی داده نمی شود و در سال ٩٥ و ٩٦ هیچ مجوزی صادر نشده، این در حالی است که اکنون چند درخواست برای ایجاد بانک داریم و بانک قرض الحسنه رضوی درخواست داده و در حال بررسی است به هر حال هر بانکی باید حتما ضوابط را داشته باشد تا مجوز بگیرد.

حیدری در خصوص رتبه بندی بانک ها نیز گفت: بانک ها رتبه بندی شده اند و بسته به صورت های مالی سال ٩٥ و ٩٤ بانک ها رتبه بندی صورت گرفته است. در واقع صورت های مالی ٩٤ بررسی شده و برای سال ٩٥ نیز به زودی منتشر می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی