یکشنبه, 20 اسفند 1396 - 17:51

نقدینگی در دی ماه امسال با 16.7 درصد رشد به یک هزار و ۴۶۳ هزار میلیارد تومان رسید / سرگردانی نقدینگی

فرصت امروز: حجم نقدینگی باز هم رشد کرد و به ۱۴۶۳ هزار میلیارد تومان تا پایان دی ماه امسال رسید. این در حالی است که روند افزایشی نقدینگی در اقتصاد ایران همچنان ادامه دارد و از حدود دو سال پیش و در دی ماه سال ۱۳۹۴ تاکنون حجم نقدینگی از ۹۵۰هزار میلیارد تومان تا ۱۴۶۳هزار میلیارد تومان پیش رفته و بیش از ۵۰۰هزار میلیارد تومان رشد داشته است.

این رشد نقدینگی در سال های اخیر همواره یکی از انتقادات اقتصاددانان به عملکرد بانک مرکزی بوده است؛ چنانچه در ماه های گذشته و با التهاب و نوسانات اخیر بازار ارز همواره از حجم گسترده نقدینگی به عنوان یکی از عوامل این التهاب ارزی نام برده می شد و سرگردانی نقدینگی راهی به جز بازار ارز و تقاضا برای خرید دلار نیافته بود.

با این همه، بر اساس تازه ترین آمار بانک مرکزی از متغیرهای پولی کشور در 10ماه نخست امسال، نقدینگی در پایان دی ماه امسال به بیش از یک هزار و ۴۶۳هزار میلیارد تومان رسیدکه نسبت به اسفندماه سال گذشته ۱۶.۷ درصد رشد داشته است و همچنین نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایشی ۲۲.۳درصدی را نشان می دهد.

آن طور که اقتصاددانان می گویند، به مجموع پول و شبه پول، نقدینگی گفته می شود؛ در عین حال هرچه رشد نقدینگی بیشتر شود، تقاضا برای کالا و خدمات بیشتر شده و چون در کوتاه مدت عرضه کالا و خدمات محدود است، منجر به تورم می شود، از این رو یکی از ابزارهای سیاستگذاران پولی برای مقابله با تورم، کاهش رشد نقدینگی در جامعه است. با این حال نسبت پول و شبه پول که اجزای نقدینگی را تشکیل می دهند، نیز باید متناسب باشد؛ هرچه میزان شبه پول که همان حساب های دیداری نزد بانک ها و موسسات اعتباری است، بیشتر باشد، یعنی اینکه منابع بیشتری نزد بانک ها حبس شده است.

بر اساس آمارهای بانک مرکزی، سهم پول از ترکیب نقدینگی در پایان دی ماه امسال به عدد ۱۸۰هزار میلیارد تومان و سهم شبه پول نیز به ۱۲۸۲هزار میلیارد تومان رسیده است.

اقتصاددانان معتقدند هرچه سهم شبه پول در نقدینگی کمتر شود و سپرده های بانکی با بهبود فضای کسب وکار به سمت تولید هدایت شوند، می توان به تحقق رشد اقتصادی و اشتغال پایدار امیدوار بود و اثر تورمی نقدینگی بر اقتصاد نیز کمتر می شود. بر اساس این آمار، حجم پول در یک سال منتهی به دی ماه امسال 19.3 درصد و از ابتدای امسال 10.5 درصد رشد داشته، اما شبه پول در مقایسه با دی پارسال 22.7 درصد و از ابتدای امسال 17.7 درصد رشد کرده است.

بدهی دولت به بانک ها

بر اساس گزیده های آماری بانک مرکزی، میزان بدهی بخش دولتی به شبکه بانکی که اوراق مشارکت نیز در آمار آن محاسبه می شود، در پایان دی ماه به بیش از 2تریلیون و 56 هزار و 900میلیارد ریال رسید که در یک سال منتهی به دی ماه امسال 22.5درصد و از ابتدای امسال 16.4درصد رشد دارد. از این رقم سهم دولت بیش از 2 تریلیون و 271هزار میلیارد ریال و سهم شرکت ها و موسسات دولتی 285هزار و 900میلیارد ریال است.

البته بخشی از افزایش بدهی دولت به نظام بانکی به خرید تضمینی محصولات کشاورزی و انتشار اوراق مشارکت برای تأمین مالی آن باز می گردد، ضمن آنکه بخشی از بدهی دولت به بانک مرکزی مربوط به تنخواه هایی است که طبق قانون در طول سال برداشت می شود، اما در پایان سال یعنی در اسفند همان سال تسویه می شود.
بنابراین میزان بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی در پایان دی ماه امسال 627هزار و 100میلیارد ریال بوده که سهم دولت از این رقم 371هزار و 100میلیارد ریال و سهم شرکت های دولتی 256هزار میلیارد ریال است.

آنگونه که بانک مرکزی آمار داده، بدهی بخش دولتی در یک سال منتهی به دی ماه امسال 5.5 درصد و از ابتدای امسال 8.9درصد رشد دارد. هرچند بدهی دولت از این میزان در یکسال منتهی به دی امسال 10.4درصد و از ابتدای امسال 35.5درصد رشد یافته است، اما بدهی شرکت های دولتی رو به کاهش بوده و از دی ماه پارسال تا دی امسال 0.9درصد کاهش و از ابتدای امسال 15.3درصد افت را تجربه کرده است.

همچنین میزان دارایی های خارجی سیستم بانکی در دی ماه امسال ۶۸۸۳.۳هزار میلیارد ریال اعلام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۱.۵ درصد افزایش و نسبت به اسفندماه ۹۵، ۱۸.۲درصد رشد یافته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی