شنبه, 19 اسفند 1396 - 10:34

عملکرد درخشان بانک پاسارگاد در سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» / تبلور اقتصاد مقاومتی

امسال که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامگذاری شده است، در حالی به روزهای پایانی خود نزدیک می شود که بانک پاسارگاد، کارنامه درخشانی از عمل به این آرمان والا برجا گذاشته است.

به گزارش روابط عمومی بانک پاسارگاد، شالوده اقتصاد مقاومتی را می توان در اتکا به توانمندی های داخلی و رهایی از وابستگی های خارجی خلاصه کرد که سیستم بانکی در فراهم کردن بستر این تحرک همه جانبه، نقش اصلی را دارد. عملکرد بانک پاسارگاد در سال 1396 دقیقا منطبق با اهداف اقتصاد مقاومتی و رهایی از وابستگی اقتصادی است که به خوبی می توان برنامه ریزی تولیدمحور و اقدام اشتغال زا را در آن مشاهده کرد.

بانک پاسارگاد با تمرکز بر حوزه نفت و گاز و صنایع معدنی که از بخش های مورد تأکید در سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری هستند، ضمن توسعه ظرفیت تولید محصولات پایین دستی، فرصت اشتغال مولد را برای هزاران نفر از جوانان کشور فراهم کرده است.

اقدامات مالی بانک پاسارگاد در سال های پیش نیز همگام با حمایت از طرح های عمرانی صنایع کوچک و بزرگ، زمینه اشتغال بیش از 300 هزار نفر را فراهم کرده بود، اما امسال دامنه این پشتیبانی، با ارائه 501 هزار میلیارد ریال تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی فراگیرتر شد و رونق بیشتری در طرح های صنعتی و معدنی کشور ایجاد کرد.

نگاهی به عملکرد بانک پاسارگاد در سال جاری نشان می دهد که حداقل 30/85درصد از تسهیلات اعطایی به بخش صنعت، 35/24درصد به بخش خدمات، 28/45درصد به بخش بازرگانی، 4/55درصد به بخش مسکن و مابقی به بخش های کشاورزی و صادرات پرداخت شده که همگی جزو بخش های مولد و اشتغال زا هستند.

همچنین پرداخت 11 هزار و 325 میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه های کوچک و متوسط از سوی بانک پاسارگاد برای افزایش بنیه تولیدی بخش صنعتی و کشاورزی و کمک به تأمین ابزار کار، اقدام شایسته ای است که به حفظ اشتغال قبلی و ایجاد فرصت های شغلی جدید در این قبیل بنگاه ها کمک کرده است.

از میان هزاران طرح اقتصاد مقاومتی که در سال جاری شامل دریافت تسهیلات اعتباری بانک پاسارگاد شده اند، می توان به برنامه های هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) اشاره کرد که منجر به ایجاد حداقل 15 هزار فرصت شغلی مستقیم و بیش از 150 هزار فرصت شغلی غیرمستقیم در محروم ترین استان های کشور شده است.

این هلدینگ معدنی در سال جاری با اتکا به تسهیلات بانک پاسارگاد، 35پروژه معدنی و صنایع معدنی را محقق ساخته است. این هلدینگ موفق شده برنامه تولید 24 هزار تن فروسیلیسیم خود را به مرحله نهایی برساند و 80درصد از تولید فروسیلیس کشور را بومی سازی کند تا با استفاده از این ماده اولیه مهم بخش عمده برنامه افزایش 4/2میلیون تنی تولید فولاد ایران را محقق سازد.

هم اینک 25درصد از تولید فولاد و 20درصد از نیاز صنایع فولادی ایران به فروسیلیس در اختیار هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) است که مستقیما با تسهیلات اعطایی بانک پاسارگاد تولید می شود.

شایان ذکر است که هلدینگ معدنی میدکو با استفاده از این تسهیلات تاکنون چهار کارخانه تولید کنسانتره سنگ آهن در شهرهای زرند و سیرجان به ظرفیت 8 میلیون تن، سه کارخانه تولید گندله سنگ آهن به ظرفیت 7/5 میلیون تن، دو کارخانه تولید فروسیلیس به ظرفیت 24 هزارتن، کارخانه تولید کک متالورژی به ظرفیت 800 هزار تن مورد بهره برداری قرار داده است.

این مجموعه معدنی برنامه تولید یک میلیون و 100هزار تن کنسانتره زغال سنگ را در دو کارخانه دنبال می کند که یکی از کارخانه ها قبلا به بهره برداری رسیده و کارخانه دوم تا نیمه اول سال 1397 به بهره برداری خواهد رسید.

میدکو همچنین تاکنون ظرفیت تولید 12 هزار تن لوله مسی را در کشور ایجاد کرده و تا تیر 1397 تولید کاتد مسی در این مجموعه به 50 هزار تن در سال خواهد رسید.

هلدینگ معدنی مذکور همچنین برنامه تولید 500هزار تن آهک و دولومیت را تا تیر1397 پیگیری می کند.

از سوی دیگر احداث کارخانه تولید 22 نوع آنزیم های صنعتی با ظرفیت 1500 تن در سال با تسهیلات 25 هزار میلیارد ریالی بانک پاسارگاد در کنار طرح 3 میلیون تنی توسعه تولید ورق گرم نورد عریض در این مجموعه برای هزاران نفر از جوانان استان های محروم جنوب شرق کشور ایجاد اشتغال کرده است.

ساعت کار بانک پاسارگاد در روز های پایان سال و تعطیلات نوروز

همچنین ساعات کار شعبه های بانک پاسارگاد در روزهای پایانی سال 1396 و تعطیلات نوروز سال 1397 اعلام شد. بر این اساس، شعبه های بانک پاسارگاد در تهران و شهرستان ها از روز 19 اسفند لغایت روز دوشنبه 28 اسفند به استثنای روز های سه شنبه 22 اسفند، پنجشنبه 24 اسفند، جمعه 25 اسفند (تعطیل رسمی) تا ساعت 17:30 آماده ارائه انواع خدمات بانکی به مشتریان گرامی است. ساعت کار شعبه های این بانک در روزهای سه شنبه 22اسفند (چهارشنبه سوری) تا ساعت 16 و 24اسفند تا ساعت 13 است.

همچنین شعبه های منتخب بانک پاسارگاد در روز سه شنبه 29 اسفند 1396 و روزهای3، 4 و 10فروردین سال 1397، از ساعت 9 الی 13 خدمات بانکی را به مشتریان عزیز ارائه می دهند. هم میهنان می توانند برای آگاهی از لیست شعبه های منتخب بانک پاسارگاد به سایت این بانک به آدرس www. bpi. ir مراجعه کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی