جمعه, 18 اسفند 1396 - 16:48

10 اقدام ضروری در راستای مدیریت بهتر بودجه

در رابطه با مدیریت بودجه نخستین نکته ای که باید مورد توجه قرار داد این است که این امر تنها مختص به شرکت ها نبوده و هر فردی در راستای زندگی بهتر و رسیدن به موفقیت لازم است در این رابطه اقدامات لازم را انجام دهد. اگرچه در ابتدا این امر برای بسیاری از افراد کاری دشوار به نظر می رسد، با این حال این امر به معنای اعمال فشارهای طاقت فرسا بر زندگی نبوده و تنها به این امر اشاره دارد که باید اقدامات اقتصادی خود را با برنامه جلو برد.

در همین راستا و در ادامه به بررسی اقدامات ساده و در عین حال ضروری در این رابطه خواهیم پرداخت.

1-قبل از اقدام به خوبی تفکر نمایید

در راستای حرفه ای عمل کردن لازم است تا همواره نسبت به اقدامات خود آگاهی کافی را داشته باشید. بسیاری از افراد در لحظه تصمیم گرفته و این امر باعث می شود تا نسبت به پیامدهای احتمالی غافل شوند. تحت این شرایط احتمال خطا افزایش پیدا خواهد کرد. بدون تردید هر فردی در زندگی خود از اهداف و علایقی برخوردار می باشد که ترجیح می دهد تا در چهارچوب آن زندگی کرده و اقدامات خود را شکل دهد. همین امر باعث می شود تا ضرورت تفکر در رابطه با هر اقدامی افزایش پیدا نماید.

همواره لیستی از مواردی که ضروری است تا هزینه ای را برای آن ها پرداخت نمایید یادداشت نمایید. در گام بعد هزینه هر یک را دقیقا تعیین کرده و در اندیشه کاهش هزینه های کم اهمیت تر خود از طریق خلاقیت های ممکن باشید. با این اقدام محدوده عملکرد اقتصادی شما مشخص خواهد شد و این امر شما را از خرج های اضافی دور نگه خواهد داشت. در واقع شما باید بدانید که همواره به چه دلیلی خریدی را انجام می دهید. تا زمانی که دلایل منطقی ای برای آن پبدا نکرده اید. از انجام آن صرف نظر نمایید.

2-برای خود بودجه ای ایجاد نمایید

هر فردی از درآمد و هزینه هایی در زندگی خود برخوردار است. بدون تردید مدیریت این امر به نحوی که میزان هزینه ها افزایشی بیشتر از درآمد نداشته باشد، بدون در اختیار داشتن بودجه ای درست برای خود میسر نخواهد بود. اگرچه این امر در ابتدا ممکن است زمان بر باشد. با این حال در مدت زمانی بسیار کم نتایج فوق العاده آن را در زندگی خود مشاهده خواهید نمود. در این رابطه توصیه می شود تا سطح مطالعات خود را افزایش داده و با مشورت افراد توانا در این عرصه اقدام نمایید.

3-تغییرات لازم را بدون ترس اعمال نمایید

هر اقدام و تصمیمی بازده زمانی خاص خود را دارد. بدون تردید از یک سیاست نمی توانید برای همیشه انتظار نتیجه بخش بودن را داشته باشید. این امر در رابطه با اقتصاد و بودجه نیز صادق است. بدون تردید همواره شرایط بازار، وضعیت درآمد و هزینه ها تغییراتی را خواهد داشت. تحت این شرایط در صورتی که نتوانید خود را با ااین روند به خوبی هماهنگ سازید. بودجه بندی شما تاثیر لازم خود را از دست خواهد داد. به همین خاطر همواره تغییر در این رابطه را به عنوان یک اصل طبیعی و لازم بپذیرید.

4-توجه داشته باشید که صرفه جویی به معنای سخت زندگی کردن نیست

برای بهتر زندگی کردن لازم است تا همواره پس از پرداخت هزینه های خود، مقدار پولی برای پرداختن به کارهایی که مورد علاقه شما بوده و به نوعی تفریح محسوب می شود، در اختیار داشته باشید. بدون تردید به هر میزانی که این مقدار پول بیشتر باشد، امکان انجام کارهای بیشتری را خواهید داشت. به همین  خاطر توصیه می شود تا همواره در رابطه با هزینه های خود صرفه جویی لازم را داشته باشید. این امر بیش تر از آن که یک علم محسوب شود نوعی هنر بوده که هر فرد باید با توجه به توانایی و موقعیت خود اقداماتی را که می تواند در این زمینه انجام دهد.

مطلب مرتبط:بررسی راهکارهایی که می تواند به کاهش هزینه ها کمک کند / چگونه در زمینه مدیریت بودجه شرکت موفق عمل کنیم

برای مثال بسیاری از افراد برای شست و شوی وسیله نقلیه خود، به کارواش مراجعه می نماید.و با این حال در صورتی که خود در این رابطه اقدام نمایید بدون تردید بخشی از هزینه ها کاسته خواهد شد که می توانید از آن در راستای اقداماتی دیگر استفاده نمایید.

5-پیگیری هزینه ها

این امر یک واقعیت غیرقابل انکار است که همواره همه چی براساس انتظارات و پیش بینی ها جلو نرود. به همین خاطر ضروری است تا هرگونه خرید خارج از برنامه خود را در جایی مکتوب نمایید. خارج از برنامه عمل کردن در برخی از موارد امری طبیعی محسوب می شود. با این حال عدم پیگیری آن باعث خواهد شد تا این بی برنامگی به عادت رفتاری شما تبدیل شده و مشکلات بسیاری را برای بودجه شما به همراه داشته باشد.

6-قرض گرفتن را فراموش نمایید

همواره بهتر است تا به نحوی زندگی نمایید که نیازی به قرض گرفتن از سایرین نداشته باشید. با این حال این امر بیش از حد ایده آل گرا محسوب می شود و با زندگی عادی مردم چندان سنخیتی نخواهد داشت. به همین خاطر بهتر است تا قرض گرفتن را آخرین راهکار خود بدانید.

همچنین از ازدیاد بیش از حد این امر نیز جلوگیری کرده تا با مشکلات احتمالی مواجه نشوید. همچینن ممکن است براساس شغلی که در اخیار دارید از انواع وام ها برخوردا باشید. با این حال این امر به معنای این نیست که حتما باید از آن استفاده نمایید. بدون تردید وام امری است که باعث خواهد شد تا هزینه ای فراتر از پولی را که دریافت کرده اید، بازپس دهید. به همین خاطر نباید به اقدام همیشگی شما تبدیل شود. در این رابطه نیز نوشتن موارد را فراموش نکنید.

7- اطمینان حاصل نمایید که بهترین ها را خریداری می نمایید

یک خرید بد به معنای از دست رفتن بخشی از بودجه شما می باشد. بدون تردید این امر باعث خواهد شد تا نیاز شما به طور کامل برطرف نشده و مجبور به تکرار خرید خود می باشید. همچنین لازم است تا نسبت به مقرون به صرفه بودن قیمت کالایی که قصد خرید آن را نیز دارید اطمینان لازمه را کسب کرده و در پی راه کارهایی برای خرید ارزان قیمت تر باشید.

8-برای خرید های بزرگ مبالغی را پس انداز نمایید

این امر که بتوانید خرید های خود را به تاخیر بیندازید، باعث خواهد شد تا در زمانی دیگر امکان خریدی به مراتب بهتر فراهم شود. با این حال نکته ای که باید مورد توجه قرار دهید این است که در راستای خرید های پرهزینه خود لازم است تا هموره از قبل برای این امر آماده شوید. این امر به این معنا است که باید از مدت ها قبل به صورت مستمر مبالغی را کنار گذاشته تا در زمان مشخض شده بدون نیاز به قرض و یا تحمل فشار، بوانید خرید خود را به خوبی انجام دهید.

9-پول نقد در دسترس خود را محدود سازید

میل به خرید هنگامی در افراد افزایش چشمگیری پیدا می کند که پول زیادی در اختیار داشته باشند. این امر خود زمینه ساز برخی از خریدهای غیرضروری و اشتباه خواهد شد. به همین خاطر توصیه می شود تا میزان پول نقد در دسترس خود را محدود سازید. همچنین همواره تمامی پول خود را در یک حساب قرار نداده و برای هر بخش حسابی جداگانه را مشخص نمایید. با این اقدام بودجه شما برای خرج کردن نیز به خوبی مشخص خواهد شد.

10-سیستم پس انداز خودکار داشته باشید

یکی از مهم ترین اقدامات در زمینه پس انداز کردن پول و دارایی این است که اقدام شما استمرار لازم را داشته باشد. بدون تردید مشغله های متعدد ممکن است باعث شود تا در این رابطه نتوانید با دقت عمل لازم جلو بروید. به همین خاطر توصیه می شود تا این اقدام را به بانکی که در آن پول های خود را ذخیره می کنید، محول کرده و تنها در شرایط اضطراری اقدام به برداشتن مبالغ آن نمایید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی