جمعه, 18 اسفند 1396 - 16:07

امکان سنجی واقعی، پیش نیاز سرمایه گذاری موفق

اخیراً برای ایجاد اشتغال یا کمک به صنایع، تسهیلات ارزان قیمت در اختیار متقاضیان قرار می گیرد که کاری کوتاه مدت، اشتباه و بدون برنامه است.

مهندس شریف، مدیرعامل مؤسسه سپینود شرق در گفت وگو با فرصت امروز افزود: کاری که در دوره های ریاست جمهوری مختلف تکرار می شود انحراف یا شکست این برنامه ها قابل پیش بینی است؛ تسهیلاتی که تا 3 میلیارد تومان درحال پرداخت است و برای هر میلیاردتومان آن نزدیک به سالی 100 میلیون تومان یارانه پرداخت می شود، به عبارتی بیش از 500 میلیون تومان سوبسید به هر متقاضی طی پنج سال پرداخت می شود که این کار همان سیاست غلط طرح های زودبازده است که بیکاران را به بیکاران بدهکار یا شکست خورده تبدیل کرده و اثر باقی مانده آن طرح های نیمه تمام است که بعد از 10 سال هنوز سرمایه گذاران درگیر آنها هستند.

منابع ملی از دست رفته یا منجمد شده در پروژه های نیمه تمام یا شکست خورده و بدهی های کلان معوق بانکی همگی ناشی از همین کم توجهی ها در ابعاد ملی است. پروژه های متعدد دولتی و خصوصی، فرودگاه ها، سدها، دریاچه های خشک شده و کارخانه های نیمه تعطیل همه موید این چالش ها هستند که نگاه گذشته مجموعه سیاست گذاران کشور به طرح امکان سنجی، نگاهی شکلی و فرمالیته بوده است و صد البته نیاز به بازنگری دارد. به عبارت دیگر، نیاز است هر پروژه کوچک و بزرگ حاکمیتی و خصوصی با توجه به اصول درست سرمایه گذاری مورد مطالعه جدی و واقعی قرار گیرد. در این صورت است که استفاده از مشاوران سرمایه گذاری و تهیه طرح های امکانسنجی یا طرح توجیهی واقعی می تواند مانع هدررفت منابع و استفاده بهینه از منابع شود.

مشاوران سرمایه گذاری در فرآیند امکان سنجی و ارزیابی طرح ها می توانند با تلفیق نگاه کلان نگر با نگاه جزئی نگر، مجری برنامه های کلان توسعه ای کشور بوده و به حفظ منابع ملی کمک کنند. علاوه بر این مشاوران، باتجزیه و تحلیل دقیق و جزئی پروژه می توانند به سرمایه گذاران کمک کنند تا ابعاد مختلف پروژه را مورد شناسایی قرار داده و سرمایه گذاری خود را با موفقیت انجام دهند.

در این فرآیند یک پروژه در ابعاد مختلف و سرفصل های زیر مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد:

1- بررسی بازار و پیش بینی بازار آتی

2- بررسی دانش فنی و تکنولوژیک

3- بررسی مالی.

گفتنی است که سرفصل های اثرات زیست محیطی واثرات اجتماعی به عنوان گزینه های چهارم و پنجم این فرآیند جزو لاینفک امکان سنجی ها در پروژه های کلان کشوری و بزرگ محسوب می شوند.

مهندس شریف تأکید کرد این بررسی ها برای دو گروه اهمیت دارد:

گروه اول، از نگاه بخش خصوصی مهم هستند، چراکه بقای یک کسب و کار به فروش محصولات و کسب بازار و به طور قطع کسب سود بستگی دارد و البته امکان پذیری فنی و تکنولوژیک، یا اجرایی بودن پروژه از نظر فنی از پیش شرط های موفقیت یک طرح است. در شرایط خاص بخش خصوصی یا دولتی نیاز به بررسی دقیق تر بازار پروژه برای یافتن سهم مؤثر بازار خود دارند که این امر با انجام تحقیقات بازار به صورت متدولوژیک میسر است.

گروه دوم، از نگاه بخش حاکمیتی برای یک توسعه متوازن و پایدار نیاز به بررسی اثرات زیست محیطی و اجتماعی پروژه هاست، چراکه هدف ملی هر سرمایه گذاری ایجاد ارزش و رفاه و ارتقای جامعه است و تلاش درجهت بهبود وضعیت اجتماعی و محیط زیستی از وظایف حاکمیت است. البته تداوم و بقای کسب وکار که از بررسی های بازار و مالی و فنی هم ناشی می شود، از اهداف دولت هاست. چون قرار نیست منابع کشور صرف پروژه های فاقد توجیه یا شکست خورده شود.

از این دیدگاه مشاوران سرمایه گذاری می توانند با ایجاد ارتباط بین سرمایه گذاران یا ارزیابی پروژه های موجود، سرمایه گذاری های جدید را در جهت تکمیل و بهبود سرمایه گذاری های گذشته هدایت کنند؛ نقشی که شاید در بعد عملیاتی در استراتژی های کلان و توسعه ای کشور باید جست وجو کرد. به عبارتی دیگر، مشاوران سرمایه گذاری یا طراحان کسب و کار با نگاه عمیق جامع نگر (که حاصل تجربه ناشی از بررسی طرح های سایر سرمایه گذاران است) سرمایه گذاری های جدید را به سمت خلاءها یا نیازهای بازار هدایت می کنند که این نقش از دو جهت برای کشور موفقیت محسوب می شود: اولاً جلوگیری از اشباع یک صنعت و رقابت های مخرب در آینده، ثانیاً بررسی واقع گرایانه و جهت دهی درست سرمایه گذار، که موفقیت و به نتیجه رسیدن پروژه را در پی خواهد داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی