سه شنبه, 15 اسفند 1396 - 15:40

یک پاسخ روان شناختی / چرا کارآفرین شدن کار هر کسی نیست؟

مطالعات روان شناختی نشان می دهد کارآفرین شدن کاری نیست که همه افراد به خوبی از پس آن بر آیند.

چرا هرکسی نمی تواند کارآفرین شود و تمامی بینش ها و کارهای یک کارآفرین را انجام دهد؟ جواب این سؤال توسط کارن آرلاک، روان شناس بالینی داده می شود.

زمانی که از بچه ها سؤال می شود وقتی بزرگ شدید می خواهید چه کاره شوید؟ آنها معمولا بسیار سریع سراغ شغلی می روند که برای شان هیجان انگیز است، مثلا فضانورد، پزشک یا آتش نشان، اما وقتی ما بزرگ می شویم، شخصیت ما نیز به همراه این بزرگ شدن، تکامل پیدا می کند. ما همچنین تجارب زیادی پیدا می کنیم، تحت تأثیر خودآگاهانه (و ناخودآگاهانه) خانواده، دوستان، گروه همکاران، تجارب خوب و بد زندگی، احساساتی مثل ترس و اضطراب و البته هنجارهای اجتماعی قرار می گیریم.

اصل لذت و درد

برخی کارشناسان معتقدند انسان ها معمولا از اصل لذت/درد فروید پیروی می کنند؛ یعنی به سمت چیزهایی می روند و تمایل دارند که برای آنها لذت به همراه دارد و ازسوی دیگر هم درد و ناراحتی را از آنها دور می کند. بسیاری از افراد معمولا دوست دارند به دانشگاه بروند و در کارهایی مشغول شوند که ازنظر مالی و منافع، تضمین شده و ثابت باشد، به جای اینکه بخواهند به سمت تلاش برای داشتن کسب و کار خود بروند و نگرانی های (درد) حاصل از آن را به جان بخرند. آنها حتی اگر کار خودشان را هم دوست نداشته باشند، بازهم چنین تمایلاتی در زندگی کاری خود دارند.

از طرفی، برخی از افراد آنقدر به داشتن شغل خودشان اهمیت می دهند و از آن لذت می برند که به هیچ وجه حاضر نیستند از طریق دیگری پول دربیاورند و تمام تلاش شان را می کنند تا تنها در کسب وکار مورد علاقه خودشان موفق شوند. برای چنین اشخاصی، لذت کار بسیار بیشتر از دردهای آن است.

مطلب مرتبط: چرا بیشتر افراد موفق نمی شوند؟

از کجا می دانید که آنها از شغل شان متنفرند؟

افرادی هستند که وقتی یک گیاه خاص را می چشند، مزه آن را بهشتی و بسیار خوب می دانند. درسوی مقابل افرادی هم هستند که وقتی همان گیاه را می چشند حال شان از مزه آن بد می شود و مزه آن را بسیار بد می دانند. به خاطر داشتن این نکته مهم است: اینکه شما از یک مزه یا شغل خاص خوش تان بیاید، بدین معنا نیست که همه نیز همین شغل خوش شان خواهد آمد. ما می توانیم دو عنصر اضطراب، مسئولیت پذیری، زمان و همچنین آزادی مالی را نیز برطبق همین قاعده برای کسب وکار افراد درنظر بگیریم. انسان ها هرکدام نوع تفکر منحصربه فرد خودشان را دارند و اغلب نمی توانند تصور کنند که بقیه افراد احساس متفاوتی نسبت به آنها دارند. این احساسات انتخاب های شغلی را نیز در بر می گیرد.

انتخاب شغل خوب

به خاطر داشتن این نکته هم مهم است: بااینکه کارآفرین بودن درحال حاضر بسیار جذاب به نظر می رسد، اما همیشه این گونه نبوده است. سال ها بود که پزشک، وکیل، سرمایه گذاری بانکی و حتی مشاور املاک جزو شغل های جذاب محسوب می شدند. مثل هر پدیده دیگری، انتخاب شغلی هم تحت تأثیر روندها و گرایش ها، هنجارهای اجتماعی، وضعیت اقتصادی، تأثیرات فرهنگی و سایر عواملی تعیین می شود که یک شغل خاص را به نقطه اوج آن لحظه می رسانند.

نالیدن و گله کردن مصنوعی دربرابر ناراحتی واقعی

گاهی اوقت مردم فکر می کنند وقتی کسی از شغلش گله می کند، به این معنا است که شغل دیگری می خواهد. در بسیاری از موارد هرچقدر هم که این افراد درمورد شغل شان گله کنند و از آن ناراضی باشند، ولی باز هم نمی خواهند آن را تغییر دهند. این شرایط باعث می شود افرادی که ازبیرون به این افراد گله مند نگاه می کنند از خودشان بپرسند که چرا این افراد باوجود ناراضی بودن بازهم شغل خودشان را تغییر نمی دهند. جواب سؤال این است که این افراد به دلایل خودشان در این شغل هستند و آن را انتخاب کرده اند (حتی اگر شما هم با آنها موافق نباشید)؛ البته دسته دیگری از افراد هم هستند که احساس می کنند درموقعیتی نیستند که به سمت کارآفرینی جهش کنند، چراکه شرایط زندگی آنها مناسب این جهش نیست و آنها این تغییر را غیرمنطقی می دانند.

نکته آخر اینکه اگر تنها به این دلیل که کارآفرینی برای یک شخص خاص مناسب به نظر برسد، به این معنا نیست که برای بقیه نیز مناسب است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی