چهارشنبه, 16 اسفند 1396 - 15:39

چگونه با رئیس پرحرف خود رفتار کنیم

چگونه باید با رئیسی کنار بیایید که مرتب به شما سر می زند و به تعریف داستان های طولانی می پردازد و دستورالعمل های کاری را بارها و بارها تکرار می کند.

یادتان می آید زمانی که کودک بودید و والدین تان می خواستند مطلب مهمی به شما بگویند، چه پیش می آمد؟ یکی از آنها، مطلب را به شما می گفت. بعد دوباره آن را بیان می کرد. بعد راه دیگری برای بیان همان مطلب پیدا می کرد. این داستان تا زمانی پیش می رفت که طاقت شما تمام می شد و التماس می کردید که دیگر مطلب را تکرار نکنند، چون متوجه آن شده بودید.

این موضوع ممکن است در محیط کاری نیز با رئیس تان تکرار شود. در اینجا به ذکر مواردی برای برخورد با این شرایط می پردازیم.

برای کمی اضافه کاری، زمان باز کنید

امکان دارد که رئیس شما تنها پرحرف باشد. این گونه شرایط سخت می شود، شما قصد ندارید بی احترامی کنید و تنها نیاز دارید که روی کارتان تمرکز کنید. سعی کنید طوری برنامه ریزی کنید که صحبت کردن رئیس، در زمان رفتن به سراغ موضوع کاری بعدی صورت بگیرد؛ به این ترتیب، داستان خسته کننده بعدی او به تعویق می افتد.

احتمالا دیدار هفتگی معمول خود را با رئیس داشته اید، اما ایرادی ندارد که ۱۰ دقیقه دیگر به برنامه کاری تان اضافه کنید. به این ترتیب می توانید از حس رضایت رئیس از سر زدن مکرر، به نفع خود استفاده کنید. (در یک موقعیت زمانی محدود، بهانه ای برای انجام دادن کاری بیاورید که نیاز است تا پایان روز به اتمام رسد.)

مطلب مرتبط: چگونه با یک رئیس آسیب رسان کنار بیاییم؟

او را به یک چای دعوت کنید

یک احتمال دیگر نیز مطرح است؛ این که تعداد کارمندان هم رتبه او کم باشد و او نتواند با اشخاص زیادی ارتباط برقرار کند. ترفیع جایگاه شغلی می تواند انزوا به وجود بیاورد؛ ممکن است همکاران جدید خود را نشناسد و سطح شغلی اش نیز از حد اشخاصی که چند هفته پیش با آنها کار می کرد، بالاتر رفته باشد. امکان دارد رئیس شما، شخص دیگری را سراغ نداشته باشد تا با او هم صحبت شود.

این موضوع به معنی این نیست که شما باید به مدت طولانی در دسترس باشید و تنها در مکالمات او شرکت کنید؛ تنها نیاز است کمی همدردی به خرج دهید. گاهی او را به یک چای دعوت کنید تا برای اندک زمانی، از مخمصه نجات پیدا کنید. همیشه می توانید این جمله را بگویید: «همین الان باید این پروژه را سر و سامان بدهم اما امروز عصر فرصت می کنید یک فنجان چای با من بنوشید؟.» حتی می توان از این فرصت ها برای یادگیری بیشتر از ترفیع گرفتن به جایگاه مدیریت استفاده کنید و خود را برای برنامه های آینده آماده کنید.

ارائه گزارش زودتر از موعد در ارتباط با روند پیشرفت کار

ممکن است رئیس قصد داشته باشد از نحوه عملکرد کاری تان سر در بیاورد. مدیرانی وجود دارند که نه به کارمندان آزادی کامل می دهند و نه آنها را تحت کنترل شدید قرار می دهند؛ بلکه حالتی بین این دو را رعایت می کنند. این دسته مدیران سعی می کنند پیشنهادات کوتاه ارائه کنند و گاهی روی روند پیشرفت کار نظارت کنند.

شما می توانید پیش دستی کنید و نگرانی او را با ارائه زودتر از موعد از نحوه پیشرفت پروژه رفع کنید. گزارش های منظمی از روند کار در ارتباط با پروژه های اصلی ارائه کنید. با گزارش های نسبتا مرتب شروع کنید و به تدریج، زمان بین ارائه آنها را بیشتر کنید. می توانید به آهستگی نیاز رئیس به اطلاع پیدا کردن از جزییات کار را کم کنید و به او اطمینان بدهید که کارها روی روال انجام خواهند شد.

با ظرافت به مشکل اصلی اشاره کنید

در نهایت، می توانید مکالمه ای با رئیس ترتیب دهید و در مورد برقراری ارتباط بیش از حد او صحبت کنید. افراد عموما می خواهند بدانند که کارشان خوب پیش می رود و بهترین راه برای پیشرفت، گاهی دریافت بازخورد در مورد کارهایی است که به خوبی پیش نمی روند. اگر رئیس خود را مستقیما در جریان رفتارش نگذارید، چگونه باید بداند بیش از اندازه به شما سر می زند؟

نکاتی وجود دارد که به شما کمک می کنند بدون این که از حد خود فراتر روید یا به ناله و شکایت متوسل شوید، به رئیس تان بازخورد دهید. زمانی که تصمیم به انجام این کار گرفتید، تنها روی آن و اثرش روی خود تمرکز کنید. برای مثال، ممکن است این عبارت را امتحان کنید: «متوجه شده ام که شما گاهی اوقات دستورالعمل مربوط به پروژه ای را که من پیش تر دریافت کرده ام، پس از چند ساعت برایم تکرار می کنید. اطمینان دارم که قصدی از این کار ندارید؛ اما گاهی پیش می آید که تصور کنم از ابتدا درست متوجه منظورتان نشده ام.»

با استفاده از این روش، رئیس متوجه می شود که تکرار دستورالعمل ها، با وجود چک کردن روند کار، استقلال شما زیر سؤال می برد. شرح دیدگاه خودتان در مورد مسائل، به رئیس کمک می کند تا به دنبال راه دیگری برای همکاری با شما باشد؛ راهی که فضای مناسب در اختیارتان قرار دهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی