سه شنبه, 15 اسفند 1396 - 14:59

10 مزیت اصلی شبکه های اجتماعی در مقایسه با سایر روش های تبلیغاتی موجود


  به قلم Jayson DeMers

  کارآفرین و کارشناس آن لاین مارکتینگ

همواره رشد تکنولوژی باعث شده است تا انجام بسیاری از کارها با دقت و سرعت به مراتب بیشتری امکان پذیر باشد. به همین دلیل در صورتی که از امکانات پیش روی خود نتوانید در جهت بهتر شدن استفاده کنید، در بازار پررقیب و فشرده حال حاضر با شکست مواجه خواهید شد. در حال حاضر شبکه های اجتماعی از جمله امکاناتی است که به عقیده کارشناسان در صورت استفاده درست می تواند منجر به تحول عظیم در زمینه تبلیغات شود.

در ادامه به 10 دلیل اصلی این ادعا خواهیم پرداخت.

1- افزایش آگاهی نسبت به برند

در سایر روش های تبلیغاتی شما زمان و فضایی محدود را برای جلب توجه و متقاعد کردن بازار هدف خود در اختیار دارید. همین موضوع باعث می شود تا درصد تأثیرگذاری با ریسک هایی همراه باشد. با توجه به هزینه بالایی که کارهای تبلیغاتی در پی خواهند داشت، عدم موفقیت می تواند نتایج فاجعه باری را به همراه داشته باشد. با این حال شبکه های اجتماعی به علت رایگان بودن خدمات آن، انتخاب بدون ریسکی محسوب می شوند. با توجه به اینکه هر روزه تعداد کاربران آنها رو به افزایش است، انتخاب این موضوع برای انجام کارهای تجاری و تبلیغاتی می تواند انتخابی درست و هوشمندانه محسوب شود. حضور افراد بسیار زیاد شانس دیده شدن را به مراتب افزایش خواهد داد که در کنار ارائه توضیحات کافی می تواند به افزایش آگاهی نسبت به برند شما ختم شود.

همچنین توجه داشته باشید که در شبکه های اجتماعی امکان به اشتراک گذاری مطالب وجود دارد که این موضوع خود شانس افزایش مشتری و تبلیغ غیرمستقیم به وسیله بازدیدکنندگان را افزایش خواهد داد. بدون تردید هیچ یک از این موارد در سایر روش های مرسوم وجود ندارد.

2- افزایش وفاداری مشتریان

نتایج مختلف در این رابطه بیانگر آن است که افراد معمولا هنگامی که با چیزی به صورت روزانه سروکار داشته باشند، در درازمدت نوعی ارتباط میان آن دو شکل خواهد گرفت. همین موضوع باعث خواهد شد تا کنار گذاشتن آن کاری دشوار باشد. بدون تردید افراد در طول روز چندین بار شبکه هایی را که در آن حضور دارند، چک می کنند. همین موضوع باعث خواهد شد در صورت فعالیت مناسب، صفحه شما نیز به صورت روزانه دیده شود، همچنین باعث خواهد شد افراد به حضور شما عادت کرده و همواره در خرید های خود برند شما نخستین چیزی باشد که به ذهن شان خطور خواهد کرد. در همین راستا بدون تردید

شبکه های اجتماعی می توانند کمک بسیار خوبی محسوب شوند. با این حال توجه داشته باشید که امکان حضور در تمامی شبکه ها به علت تنوع بالای آنها، امکان پذیر نبوده و به همین دلیل لازم است موارد پرطرفدار در جامعه خود را شناسایی کنید.

مطلب مرتبط: تأثیر تبلیغات در شبکه های اجتماعی

3- امکان ارتباط مستقیم با مخاطب

در بسیاری از مواقع اقدامات تبلیغاتی شما پاسخگوی سؤالات شکل گرفته در ذهن مشتریان نخواهد بود، بنابراین لازم است امکان ارتباط بیشتر فراهم باشد. اگرچه تقریبا تمامی تبلیغات پل های ارتباطی را ذکر می کنند، با این حال به علت وقت گیر بودن این پروسه اکثر افراد چندان تمایلی به پیگیری آن نخواهند داشت. با این حال این موضوع در شبکه های اجتماعی کاملا متفاوت بوده و این امکان به بهترین شکل فراهم است، به همین دلیل توصیه می شود برای صفحات خود ادمین تعیین کنید تا امور به بهترین شکل جریان پیدا کند.

در این زمینه توجه داشته باشید که لازم است نقاط قوت هر شبکه ای را که انتخاب کرده اید پیدا کنید و براساس آن اقدامات خود را شکل دهید. بدون تردید شبکه های اجتماعی فرصتی مناسب را در جهت بهتر شدن برای شما به ارمغان آورده است که باید با اقدامات هوشمندانه از آن استفاده کرد.

4- شناخت بهتر بازار و درک نیاز مشتری

هنگامی که به طور مستقیم با مخاطب در ارتباط باشید، به مراتب بهتر خواهید توانست تا با آنها ارتباط برقرار کرده و با شناخت بیشتر، اقدام به درک درستی از آنها کنید. بدون تردید نیازهای افراد در طول زمان تغییر خواهد کرد و شرکتی که بتواند این تغییرات را زودتر درک کند، می تواند خود را در جایگاه بهتری در بازار قرار دهد. ذکر این نکته ضروری است که افراد تنها از خرید خود کیفیت بالا را انتظار ندارند. در واقع همواره لازم است تا چیز جدیدی برای درگیر ساختن مخاطب خود داشته باشید. در همین زمینه استفاده از شبکه های اجتماعی با توجه به فضای مناسبی که در اختیار شما قرار می دهد، می تواند بستر مناسبی برای انجام اقدامات جدید باشد.

این موضوع یک اصل بازاریابی محسوب می شود که به هر میزان که به مخاطب خود توجه بیشتری نشان دهید، امکان از دست دادن آنها کاهش پیدا خواهد کرد. از دست دادن حتی یک مشتری در نهایت باعث جذب آن از سوی برندهای رقیب خواهد شد که خود نوعی شکست محسوب می شود. به همین دلیل همواره باید سیاستی را برای حفظ مشتریان فعلی خود در کنار افزایش تعداد آنها در اختیار داشته باشید که در این رابطه شبکه های اجتماعی می توانند راه گشا باشند. همچنین توجه داشته باشید که با توجه به این موضوع که امروزه تقریبا تمامی شرکت ها حضوری فعال در شبکه های اجتماعی دارند، این موضوع به شناخت بهتر رقبای شما نیز کمک خواهد کرد.

5- افزایش اعتبار برند

انجام کاری جدید و گسترش محدوده اقدامات از جمله کارهایی است که بیانگر سطح توانایی شما خواهد بود، به همین دلیل توصیه می شود تا حد امکان خود را محدود به انجام چند فعالیت نکرده و اقدامات تان را در راستای انجام کارهای تبلیغاتی متنوع سازید. با این حال نحوه انجام کار نیز عاملی تعیین کننده خواهد بود.

برای مثال شبکه اجتماعی اینستاگرام براساس ارسال تصویر بنا شده است، به همین دلیل در صورتی که از یک عکاس خوب برای تولید محتوای خود استفاده نکنید، بدون تردید در تأثیرگذاری نسبت به مخاطب شانس کمی خواهید داشت. به هر میزان که در اقدامات خود حرفه ای تر عمل کنید، افراد با اطمینان خاطر بیشتری به شما اطمینان خواهند کرد.

6- افزایش ترافیک وب سایت

یکی از معیارهای اصلی موتورهای جست وجو برای امتیاز دادن به وب سایت فعالیت در شبکه های اجتماعی محسوب می شود، به همین دلیل این موضوع شما را برای رسیدن به این هدف یاری خواهد رساند. در این رابطه کسب اطلاعات در زمینه سئو می تواند اهنمای عمل خوبی باشد. توجه داشته باشید که در حال حاضر دیگر به روزرسانی مرتب وبلاگ ، استفاده از تیترها و برچسب های بهینه سازی شده و توضیحات متای مناسب و پخش لینک سایت کافی نیست و لازم است تا شبکه های اجتماعی را نیز مدنظر قرار دهید.

7- کاهش هزینه های بازاریابی

در شبکه های اجتماعی نیازی به هزینه های کلان برای امور تبلیغاتی نیست، به همین دلیل می توانید از این طریق برای بهبود وضعیت بودجه خود استفاده کنید. همچنین متوسط زمانی که برای انجام این دسته کارها در شبکه های اجتماعی نیاز دارید، به مراتب کمتر از میزانی است که در سایر روش ها نیاز است. درواقع شما در اینستاگرام می توانید با غول های عرصه خود در شرایطی مساوی به رقابت بپردازید که این خود فرصتی طلایی را خصوصا برای شرکت هایی که توان رقابت تبلیغاتی با ابرشرکت ها را در اختیار ندارند، ایجاد می کند. با این حال نحوه عملکرد شما در هر یک از این شبکه ها ضامن موفقیت خواهد بود. به همین خاطر وجود یک تیم یا فرد متخصص در این رابطه ضروری به نظر می رسد.

8- ایجاد زمینه برای انواع همکاری ها

در صورتی که در زمینه تگ مرتبط با کسب و کار خود به شکلی دقیق عمل کنید حضور شما در شبکه های اجتماعی می تواند زمینه ساز آشنایی شما با افراد یا شرکت های مناسب جهت همکاری شود. درواقع این امر به مانند یک واسطه عمل کرده و زمینه پیشرفت را برای شما به همراه خواهد داشت. اهمیت این امر به دلیل این است که امروزه کمتر شرکتی را می توانید بیابید که بدون ایجاد روابط دوستانه با سایر شرکت های همسو با سیاست های خود بتواند به موفقیتی چشمگیر در بازار فعلی دست پیدا کند. همچنین امکان اشتراک گذاری و با خبر شدن از اخبار مختلف در کسری از ثانیه از دیگر مزیت های خوب شبکه های اجتماعی محسوب می شود.

9- امکان صمیمی شدن با مشتری

هیچ دلیلی وجود ندارد که شما نتوانید با مشتریان خود چیزی فراتر از یک رابطه تقاضا و عرضه را ایجاد کنید. در واقع ایجاد یک فضای دوستانه باعث خواهد شد تا افراد به طور ناخودآگاه به مشتری ثابت شما تبدیل شوند و شما با برقراری ارتباط بیشتر نسبت به تمامی اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی خواهید داشت. بدون تردید تحت این شرایط نقص های شما به علت رفتار خوبی که دارید، چندان مورد توجه قرار نخواهد گرفت و این خود شما را در جایگاه مطلوب تری قرار خواهد داد.

بدون تردید یکی از راهکارهای رسیدن به چنین امری شبکه های اجتماعی محسوب می شوند. با این حال در این رابطه لازم است به خلاقیت های خود رجوع کنید. در این زمینه اگرچه الگوبرداری از سایر اقدامات مشابه و انجام آن می تواند نتیجه بخش باشد، با این حال در راستای بیشترین حجم تأثیرگذاری لازم است تا نوآوری هایی داشته باشید. از اقداماتی که همواره مورد استقبال قرار خواهد گرفت قرار دادن تصاویر خریداران با محصول و برگزاری انواع چالش ها و مسابقات است.

10- اطلاع رسانی بهتر

همواره مواردی وجود دارد که دوست دارید با مخاطب خود در میان بگذارید. این موضوع می تواند شامل محصولات در دست تولید، اخبار مهم شرکت و مواردی از این قبیل باشد. بدون تردید یکی از رسانه های سودمند شبکه های اجتماعی محسوب می شوند. با این حال لازم است تا در رابطه با ترتیب ارسال مطالب به نحوی عمل کنید که مخاطبان خود را از دست نداده و جذابیت های لازم را حفظ کنید.

مطلب مرتبط: آیا به تبلیغات در شبکه های اجتماعی می توان اتکا کرد؟

در آخر توجه داشته باشید که بازاریابی شبکه های اجتماعی امری مهم محسوب می شود، به همین دلیل لازم است تا مطالعات خود را در این زمینه افزایش داده یا مسئولیت آن را برعهده تیمی قدرتمند قرار دهید.

در حال حاضر در راستای انجام تبلیغات و اقدامات تجاری اینستاگرام، فیس بوک، یوتیوب، فیس بوک، توییتر و لینکدین بهترین گزینه ها محسوب می شوند. با این حال در صورتی که حوزه فعالیت شما جهانی نیست، توصیه می شود که با توجه به میزان محبوبیت هر یک در منطقه ای که در آن فعالیت دارید، تصمیم گیری کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی