شنبه, 05 اسفند 1396 - 16:47

وزیر ارتباطات از دزدی سایت های اینترنتی از کاربران خبر داد / لوایح حقوق فناوری اطلاعات رونمایی شد

فرصت امروز: لوایح حقوق فناوری اطلاعات روز گذشته و در همایش جنبه های حقوقی فناوری اطلاعات رونمایی شد. همایش جنبه های حقوقی فناوری اطلاعات دیروز با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سالن اجتماعات این وزارتخانه برگزار شد و از لوایح حقوق فناوری اطلاعات شامل لایحه های «حمایت از داده ها»، «تراکنش های الکترونیک»، «حکمرانی الکترونیک»، «شناسه های الکترونیک» و «حقوق مسئولیت ارائه دهندگان خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات» رونمایی شد. این پنج لایحه با جمع بندی اولویت ها و با همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه و با جمع بندی نظرات کارشناسان این حوزه تدوین شده است. 

همچنین محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه این همایش درباره گزارش دو تخلف توسط سایت های پربیننده و اپراتورهای موبایل، گفت: اخیراً گزارشی ارائه شد که حکایت از سوءاستفاده برخی وب سایت های پربیننده از کاربران داشت. برخی وب سایت ها کدها و اسکریپت هایی که مخرب نبودند اما می توان به آنها عنوان دزدکد را داد در کدگذاری سایت خود قرار می دادند که از CPU (پردازنده) کامپیوتر کاربر برای ماینینگ یا ارزکاوی برای پول های رمزی استفاده می کردند.

به گزارش ایبنا، آذری جهرمی ادامه داد: در این اقدام بدون اطلاع مردم از CPU رایانه آنها برای کاوش ارز استفاده می شد که هزینه تولید پول مجازی از پول برق کامپیوتر مردم پرداخت می شد. در واقع، برخی وب سایت هایی که این کد بر آنها قرار داده شده بود از طریق اطلاع به مدیران پایگاه ها اصلاح شدند. همچنین آثاری از هک شدن در برخی وب سایت ها هم نیست، سایت های خبری به صورت عامدانه این کد را در صفحات خود قرار دادند که کار غیراخلاقی است و باید جلوی آن را بگیریم و حتما ادله قانونی در این باره را که یک دزدی آشکار در فضای مجازی است جمع می کنیم.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: این دانش به شکل صحیح خود محترم است، اما شکل اجرای فعلی آن که با اطلاع ندادن مشترک از ظرفیت رایانه و هزینه برق آن استفاده می شود غیرمجاز و غیراخلاقی است. جهرمی ادامه داد: این اطلاع رسانی برای اتمام حجت بود و اطلاعات لازم را از طریق خزشگرها در اختیار داریم و برای برخورد به دادستانی اعلام می کنیم.

جهرمی درباره اقدام اپراتورهای موبایل در ارائه اطلاعات مشترکان برای مقاصد تبلیغاتی، گفت: گزارشی دریافت کردیم که یکی از اپراتورها امکانی تبلیغاتی را فراهم کرده که در مراجعه کاربر به برخی سایت ها امکان استخراج شماره مشترک برای مقاصد تبلیغاتی و ارسال پیامک تبلیغاتی برای آن سایت فراهم می شود که در بررسی ها مشخص شد هر دو اپراتور این کار را کرده اند.

وی گفت: این اقدام ناقض حریم خصوصی مشترکان موبایل است و باید متوقف شود. وزیر ارتباطات تصریح کرد: در این باره کلیپی نیز تهیه شده بود که با توجه به اینکه کمی از فنی سر در می آورم کلیپ صحت داشت و نشان می داد با استفاده از ناشی گری در پیاده سازی ابزاری این دسترسی فراهم شده است.

وزیر ارتباطات تأکید کرد: اما باید این موضوع بررسی دقیق تر شود و اگر صحت آن کاملا اثبات شد، حتما با آن برخورد می کنیم و مردم بدانند اگر چنین گزارش هایی بگیریم آن را مخفی نمی کنیم و اقدام قطعی انجام می دهیم.

جهرمی تأکید کرد: در این موضوع ابزارهای نظارتی وزارت ارتباطات و مرکز ماهر برای شناسایی تخلف پیش از اعلام سایرین ضعیف بوده است.

وی اظهار داشت: پس از اینکه پست بانک را به عنوان بانک اجرای پایلوت ارز دیجیتال بومی اعلام کردم سوال های متعددی درباره اینکه چرا پست بانک انتخاب شده و اینکه ماهیت ارز دیجیتال غیرحاکمیتی است و چرا آن را حاکمیتی می کنیم مطرح شد.

وی اظهار داشت: پست بانک در مجموعه وزارت ارتباطات است و تنها اختیار این بانک را داریم و با این دستور مقرر شده پست بانک برای پیاده سازی مدل ارز دیجیتال بومی فراخوان بدهد و از ظرفیت تمامی نخبگان در کشور برای این منظور استفاده کند.

وزیر ارتباطات گفت: بنابراین این بانک تنها قرار است یک مدل آزمایشی ارز دیجیتال بومی را پیاده سازی کند تا اقدامات در این زمینه در کشور آغاز شود. وی درباره انتقادها از امکان پولشویی در ارز مجازی گفت: در ژاپن که ارز دیجیتالی پیاده شده گزارش ها نشان می دهد که تنها درصد پایینی از مبادلات با این پول استفاده شده که در نتیجه الزاما ارز دیجیتال برای پولشویی نخواهد بود.

وی تأکید کرد: تراکنش های ارز دیجیتال در صرافی ها خیره کننده است و این آمار نشان می دهد باید هرچه زودتر اقدامات برای آگاهی بخشی و تعیین تکلیف در این حوزه را شروع کنیم. جهرمی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه بسیاری از روستاها اینترنت ندارند، گفت: در دولت یازدهم حدود ۲۸ هزار روستا به خدمات اینترنت پرسرعت مجهز شد و در دهه فجر امسال نیز ۱۰ هزار روستا تحت پوشش اینترنت همراه اول و ایرانسل قرار گرفت و رایتل نیز تلاش می کند تا پایان سال این سرویس را فراهم کند.

جهرمی ادامه داد: همچنین در برنامه ششم توسعه احکامی از جمله پوشش 90درصدی ارتباطات در روستاهای بالای ۲۰ خانوار و پوشش ۸۰درصدی چهار خدمت در این روستاها دیده شده، اما درمجموع چالش ها و مشکلات بر سر راه ارتباط رسانی به روستاها بسیار زیاد است و برای مثال بسیاری از روستاها حتی امکان برق برای دکل موبایل را هم ندارند که هر دکل یک میلیارد تومان هزینه دارد.

وزیر ارتباطات همچنین درباره تأکید مسئولان بر لزوم تعیین تکلیف قانون مالکیت فکری و معنوی گفت: لایحه ای که فعلا در مجلس در دستور کار است توسط وزارت فرهنگ پیگیری می شود که بیشتر به مباحث حوزه نشر پرداخته و نظام ثبت خلاقیت ها را که مورد نظر کسب و کار های نوین است زیاد مدنظر ندارد. تعیین تکلیف این موضوع نباید اینقدر طول بکشد که به پایان سال بعد موکول شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی