جمعه, 04 اسفند 1396 - 18:17

افت ۱۹۱واحدی شاخص بورس در هفته ای که گذشت / بازار سرمایه تحت تاثیر سیاست های پولی

فرصت امروز: بازار سرمایه ایران طی چهار روز کاری هفته گذشته شاهد کاهش نقدینگی در بازار سهام بود، چنانچه این روزها سرمایه گذاران ریسک گریزتر سعی کردند سرمایه خود را در بازار پول با سود ۲۰درصدی سرمایه گذاری کنند و همین فضا موجب شد تا شاخص بورس در پایان معاملات هفته گذشته با ۱۹۱ واحد کاهش، معادل ۰.۲درصد افت را به ثبت برساند.

در حقیقت، بورس تهران در حالی شاهد رکود نسبی است که در هفته های گذشته به افزایش نرخ ارز آنقدر بی توجه بود که دلار وارد روند کاهشی شد. تقریبا نیمی از شرکت های بورسی در ایران موارد اولیه خود را وارد می کنند؛ برای این شرکت ها در زمانِ افزایش قیمت دلار سود پیش بینی می شود اما در هفته های گذشته تردیدهای ناشی از وضعیت نامشخص در ادامه رفتار دلار و سیاست های اقتصادی سبب شد فعالان بورسی نسبت به رشد قیمت ارز بی تفاوتی نشان دهند و این موضوع تا جایی پیش رفت که رشد فزاینده قیمت دلار کاهش یافت.

به گزارش ایسنا، تعدادی از کارشناسان بازار سرمایه معتقدند با کاهش سود سپرده های بانکی در اواسط سال جاری مقداری نقدینگی از بازار پول به سمت بازار ارز رفته و این موضوع یکی از عوامل بالا رفتن نرخ ارز است؛ از سوی دیگر، برخی نیز معتقدند انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز آن هم با ۲۰ درصد سود از عوامل کاهش قیمت دلار نبود بلکه تنها سبب جا به جایی سپرده های بانکی شد. اما درنهایت این موضوع ها سبب افزایش بازده بازار بدهی و کوچ نقدینگی از سمت بازار سرمایه شد. در نتیجه این روزها در مقاطعی بورس تهران شاهد کاهش ارزش و حجم معاملات بود.

در چهارشنبه 25 بهمن ماه تالار شیشه ای در حالی به کار خود خاتمه داد که شاخص کل در تراز ۹۸هزار و ۳۴۷ واحدی بود و طی چهار روز کاری هفته ای که گذشت، شاخص بورس حول کانال ۹۸ هزار واحدی نوسان کرد و درنهایت ۱۹۰ واحد افت داشت. شاخص بازار اول نیز طی چهار روز کاری ۶۵ واحد افت کرد و تا عدد ۶۹ هزار و ۷۹۰ واحدی کاهش یافت، از طرفی شاخص بازار دوم با ۷۷۷ واحد کاهش عدد ۲۰۸ هزار و ۶۷۴ واحدی را تجربه کرد. همچنین شاخص آزاد شناور در این مدت ۳۳۸ واحد افت کرد و از عدد ۱۰۵ هزار و ۶۳۸ واحدی به عدد ۱۰۵ هزار و ۲۹۹ واحدی رسید. علاوه بر این شاخص صنعت ۱۲۱ واحد افت کرد.

افت ۱۹۱واحدی شاخص بورس در هفته گذشته

در آخرین روز معاملاتی بورس تهران در هفته گذشته، سهم ها در گروه های نفت و کانی های فلزی با افت در قیمت همراه شد ولی خودرویی ها بعد از مدتی رشد قیمت را تجربه کردند. در نهایت، شاخص بورس در پایان معاملات هفته گذشته با ۱۹۱ واحد کاهش، معادل ۰.۲درصد افت را به ثبت رساند.

به گزارش تسنیم، در هفته ای که گذشت تعداد 6081 میلیون انواع اوراق بهادار به ارزش 14022 میلیارد ریال در بیش از 368 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب 83، 63 و 36 درصد افزایش را نشان می دهد. این درحالی است که تعداد 139میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از 1447 میلیارد ریال در هفته گذشته مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب با 399 و 398درصد افزایش همراه شدند.

سهم ۶۸درصدی حقوقی ها از معاملات بهمن ماه بورس

همچنین در بهمن ماه امسال اشخاص حقیقی ۳۲درصد خریدها و فروش ها را به خود اختصاص دادند و در مقابل حقوقی های بازار، سهم ۶۸درصدی از خریدها و فروش ها را به نام خود ثبت کردند.

به گزارش تسنیم، بررسی معاملات بهمن ماه بورس نشان می دهد در این مدت 68درصد معاملات توسط اشخاص حقوقی و 32 درصد معاملات توسط اشخاص حقیقی صورت گرفته و در خالص معاملات برابر با 101میلیارد ریال از مالکیت اشخاص حقوقی کاسته و به مالکیت اشخاص حقیقی افزوده شده است.

بر این اساس ماه گذشته اشخاص حقیقی 32درصد خریدها و فروش ها را به خود اختصاص دادند و در مقابل حقوقی های بازار، سهم 68درصدی از خریدها و فروش ها را به نام خود ثبت کردند.

از سویی دیگر اشخاص حقیقی طی بهمن ماه امسال مالکیت خود در سهام 19 گروه را اضافه کردند که در خالص خریدها گروه های محصولات شیمیایی با 518 میلیارد ریال، صندوق های قابل معامله با 275 میلیارد ریال، سرمایه گذاری ها با 104 میلیارد ریال، سایر واسطه گری های مالی با 88 میلیارد ریال و شرکت های چند رشته ای صنعتی با 78میلیارد ریال در رتبه اول تا پنجم این فهرست قرار دارند.

این گزارش می افزاید: حقوقی ها نیز در این مدت مالکیت خود را در 20 صنعت افزایش دادند که بر این اساس فرآورده های نفتی با 344 میلیارد ریال، بانک ها و موسسات اعتباری با 248 میلیارد ریال، فعالیت های کمکی به نهادهای مالی واسط با 150میلیارد ریال، استخراج کانه های فلزی با 115 میلیارد ریال و قند و شکر با 98 میلیارد ریال، پنج گروه نخستی هستند که بیشترین تغییر مالکیت از حقیقی به حقوقی را داشته اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی