جمعه, 04 اسفند 1396 - 17:59

سرانجام لایحه بودجه ۹۷ در بهارستان به ایستگاه پایانی رسید / میوه ممنوعه بودجه

نخستین بودجه دولت دوازدهم در 20 جلسه و 13روز کاری از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی بررسی شد و سپس برای تأیید نهایی به شورای نگهبان رفت. بودجه سال ۹۷ کل کشور ابتدا روز نوزدهم آذرماه امسال از سوی رئیس جمهور تقدیم مجلس شد و در نهایت روز پنجشنبه گذشته به ایستگاه پایانی در بهارستان رسید. هرچند کلیات لایحه بودجه سال آینده بار نخست از سوی نمایندگان رد شد، اما سرانجام طی 13 جلسه در 28 بهمن ماه بخش درآمدی آن پایان یافت و بلافاصله بخش هزینه ای بودجه در دستور کار مجلس قرار گرفت که بررسی این بخش نیز طی هفت جلسه سرانجام روز سوم اسفندماه به پایان رسید و مصوبه مجلس به شورای نگهبان ارسال شد.

حال باید به انتظار بررسی احکام بودجه 97 در شورای نگهبان ماند تا این شورا ظرف این هفته که هفته تعطیلی مجلس و سرکشی به حوزه های انتخابیه است، بودجه 97 را بررسی کند. در نهایت نمایندگان مجلس بار دیگر 13 اسفندماه به بهارستان می آیند تا موارد اعاده شده از شورای نگهبان را به مثابه میوه ممنوعه بودجه مجددا بررسی کنند.

افزایش 5 میلیونی وام ازدواج

مجلس اما در روز پایانی بودجه، مصوبات مهمی داشت که افزایش وام ازدواج تا 15 میلیون تومان یکی از آنها بود و نمایندگان مجلس تصویب کردند تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج ها در سال 97 حدود 15 میلیون تومان با دوره بازپرداخت پنج ساله تعیین شود.

بر این اساس، به منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی موظف شد تمام بانک ها و موسسات اعتباری کشور را ملزم کند به اندازه سهم خود از مجموع منابع در اختیار پس انداز، جاری و سپرده قرض الحسنه بانک ها در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه مشارکت کرده و تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهند. این در حالی است که هم اکنون به هر یک از زوجین مبلغ 10 میلیون تومان تسهیلات ازدواج تعلق می گیرد.

افزایش منابع هدفمندی یارانه ها

نمایندگان همچنین در جریان بررسی تبصره مربوط به هدفمندی یارانه ها در بودجه ۹۷ ضمن تعیین مصارف هدفمندی یارانه ها، مقرر کردند درآمد ۹۸هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه ها تا ۱۱هزار میلیارد تومان قابل افزایش باشد.

علی اصغر یوسف نژاد، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۷ در این باره گفت: «طبق مصوبه جدید این کمیسیون در بخش هدفمندی یارانه ها، منابع هدفمندی تا سقف ۱۱هزار میلیارد تومان قابل افزایش است.»

طبق این مصوبه دولت موظف است نسبت به حذف یارانه خانوارهای پردرآمد به صورت تدریجی اقدام کند. همچنین در صورتی که خانوارها نسبت به حذف یارانه خود معترض باشند، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است حداکثر ظرف مدت یک ماه موضوع را بررسی و در صورت استحقاق نسبت به برقراری یارانه آنها اقدام کند. البته در هر صورت خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی، خانوارهای ساکن روستاها و سایر خانواده های کم درآمد کماکان یارانه دریافت خواهند کرد و از فهرست دریافت کنندگان یارانه حذف نخواهند شد.

افزایش ۲۳ هزار میلیاردی سقف بودجه

نمایندگان مجلس در نهایت سقف بودجه سال 97 کل کشور از حیث منابع و مصارف را بالغ بر ۱۲۱۷هزار میلیارد تومان تعیین کردند که در مقایسه با ۱۱۹۴ هزار میلیارد تومانی که در لایحه پیشنهاد شده بود، حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان افزایش دارد. در واقع، افزایش سقف بودجه در اغلب دوره های مجلس اتفاق افتاده و بخش مصارف و منابع بودجه در روند بررسی مجلس تا حدی رشد می کند.

بر این اساس، نمایندگان منابع بودجه عمومی دولت از لحاظ درآمدها و واگذاری دارایی های سرمایه ای و مالی و مصارف بودجه عمومی دولت از حیث هزینه ها و تملک دارایی های سرمایه ای و مالی، بالغ بر 4میلیون و 432 هزار و 604 میلیارد و 667میلیون ریال شامل، منابع عمومی بالغ بر 3میلیون و 861 هزار و 866 میلیارد و 148 میلیون ریال، درآمد اختصاصی وزارتخانه ها و موسسات دولتی بالغ بر 570 هزار و 738 میلیارد و 519میلیون ریال تعیین کردند.

نمایندگان مجلس همچنین بودجه شرکت های دولتی، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت از لحاظ درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار را بالغ بر 8میلیون و 335 هزار و 701 میلیارد و 487 میلیون ریال و از حیث هزینه ها و سایر پرداخت ها بالغ بر 8میلیون و 335 هزار و 701 میلیارد و 487 میلیون ریال تعیین کردند.

حقوق کارمندان دولت حداکثر ۲۰درصد افزایش می یابد

نمایندگان مجلس در لایحه بودجه سال 97 تصویب کردند حقوق کارکنان دولت حداکثر 20درصد و به صورت پلکانی افزایش یابد، ولی حقوق مقامات و نمایندگان مجلس افزایش نمی یابد.

نمایندگان مجلس در این بند، دولت را مکلف کردند حقوق و مزایای مستمری گروه های مختلف حقوق بگیر شاغل دستگاه های اجرایی موضوع ماده5 قانون مدیریت خدمات کشوری در ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه و اعضای هیأت علمی و قضات را به صورت پلکانی نزولی به گونه ای افزایش دهد که طبقات پایین تر افزایش بیشتری داشته باشند.

حقوق بازنشستگان کمتر از 2میلیون تومان افزایش می یابد

نمایندگان مجلس همچنین تصویب کردند حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری که کمتر از 2میلیون تومان دریافت می کنند، افزایش یابد. نمایندگان همچنین صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح را مکلف کردند افزایش احکام حقوقی سال 1397 بازنشستگان ذی نفع ناشی از اجرای این حکم را از یک فروردین 1397 اعمال کند.

مصوبات مجلس برای سربازان غایب

نمایندگان مجلس همچنین در یکی دیگر از مصوبات مهم خود به دولت اجازه دادند تمامی مشمولان خدمت وظیفه عمومی را که بیش از هشت سال غیبت دارند با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت به صورت نقد و اقساطی که تا پایان سال آینده تسویه می شود، معاف کند.

تمام درآمدهای حاصل از اعطای معافیت مشمولان مذکور به حساب درآمد عمومی کشور موضوع ردیف 150128 نزد خزانه داری کل کشور واریز می شود.

مجلس شورای اسلامی میزان جریمه مشمولان غایب برای صدور کارت معافیت نظام برای مدرک زیر دیپلم 100 میلیون ریال، دیپلم 150 میلیون ریال، فوق دیپلم200 میلیون ریال، لیسانس 250میلیون ریال، فوق لیسانس 300 میلیون ریال، دکترای عمومی علوم پزشکی 350 میلیون ریال، دکترای تخصصی غیرعلوم پزشکی 400 میلیون ریال و دکترای تخصصی رشته های علوم پزشکی و بالاتر 500 میلیون ریال تعیین کرد.

عوارض عتبات عالیات بدون تغییر ماند

با تصویب نمایندگان مجلس در مصوبه مهم دیگری مقرر شد در سال 1397 عوارض خروج از کشور برای زائرین عتبات براساس قانون بودجه سال1396 اخذ شود. بر این اساس، زائرین اربعین که از تاریخ سوم مهرماه لغایت 22 آبان 1397 از مرزهای زمینی به مقصد کشور عراق از کشور خارج می شوند از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند.

ممنوعیت افطاری دادن دستگاه های اجرایی

نمایندگان همچنین افطاری دادن تمامی دستگاه های اجرایی را به هر میزان و به هر نحو نیز مطلقا ممنوع کردند. بر این اساس، تأمین هزینه افطاری تمامی دستگاه های اجرایی مندرج در ماده5 قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب از هر محل از جمله بودجه کل کشور، اعتبارات عمومی و اختصاصی منابع داخلی، اعتبارات خارج از شمول و منابع حاصل از صرفه جویی به هر میزان و به هر نحو مطلقا ممنوع است.

ارتباط با نویسنده[email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی