یکشنبه, 29 بهمن 1396 - 17:40

بزرگ ترین شرکت های بورسی و فرابورسی در پایان دی ماه امسال اعلام شد / شاخص کل در کشاکش رقابت بازار پول با بازار سرمایه

فرصت امروز: بورس تهران در دومین روز هفته و همچنین در دومین روز از اجرای بسته ارزی بانک مرکزی شاهد افت قیمت سهم ها در گروه های شاخص ساز بود و وضعیت ملتهب بازار ارز و ایجاد رقابت دو بازار پول و سرمایه را می توان از جمله عوامل این رکود نسبی در تالار شیشه ای دانست. همچنین بزرگ ترین شرکت های بورسی و فرابورسی از نظر تعداد سهامدار در پایان دی ماه امسال مشخص شدند و بر این اساس، شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران با ۲۳۹ هزار و ۸۱ سهامدار در صدر بزرگ ترین شرکت بورسی از نظر تعداد سهامدار و شرکت ایران خودرو با ۱۴۰ هزار و ۸۶۲ سهامدار و شرکت توسعه معادن روی ایران نیز با ۱۲۴ هزار و ۵۸۴ سهامدار در رتبه های دوم و سوم ایستادند.

به گزارش ایسنا، معاملات تالار شیشه ای در این روزها کم رمق تر نسبت به هفته های گذشته در جریان است. چندی پیش با اظهارات رئیس جمهوری آمریکا درباره برنامه جامع اقدام مشترک، بورس تهران نگران از تحریم ها شاهد رکود نسبی شد و معامله گران تالار شیشه ای با احتیاط بیشتری به خرید و فروش دست زدند.

نگرانی ها و شرایط کلی اقتصادی در ایران باعث شد بازار دلار بار دیگر ملتهب شود و مقداری از سرمایه ها به سمت بازار ارز پیش برود اما بانک ها برای آنچه کنترل نرخ دلار نامیدند، از ابتدای هفته انتشار گواهی سپرده ریالی با نرخ ۲۰ درصد را شروع کردند ولی انتشار این اوراق بازارهای موازی را تحریک کرد تا جایی که سود مؤثر اسناد خزانه اسلامی که سابقا سعی شده بود کاهش یابد، با افزایش مواجه شد.

از سوی دیگر، کارشناسان بورسی معتقدند سپرده گذارانی که سود ۱۵درصدی نصیب شان می شد، تحریک شدند تا پول خود را از حساب هایی با سود ۱۵درصد به حساب هایی با سود ۲۰ درصد انتقال دهند و عملاً احتمال اینکه سرمایه ای تازه از بازار ملتهب ارز وارد بازار پول شود را به صفر میل داد. این موضوعات در مجموع سبب رکود معاملات سهام در بورس تهران و کاهش قیمت سهم ها شد، به طوری که روز یکشنبه نماگر اصلی بازار ۱۲۸ واحد افت کرد.

شاخص کل بازده نقدی و قیمتی که مدتی است حول کانال ۹۸ هزار واحدی نوسان می کند، در دومین روز هفته به رقم ۹۸ هزار و ۳۰۰ واحدی رسید و شاخص کل هم وزن نیز تا رقم ۱۷ هزار و ۶۰۱ واحدی پایین آمد. شاخص آزاد شناور هم ۲۷۴ واحد افت کرد و عدد ۱۰۵ هزار و ۴۴۹ واحدی را تجربه کرد؛ شاخص بازار اول و دوم نیز هر یک به ترتیب ۷۶ و ۳۵۴ واحد افت کردند.

فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و ایران خودرو سه نمادی بودند که بیشترین تأثیر کاهنده را روی دماسنج بازار سرمایه داشتند و پالایش نفت بندر عباس، توسعه معادن و فلزات و پتروشیمی جم نیز سعی کردند که نگذارند نماگرهای بازار بیش از این افت کنند. گروه فلزات اساسی، خودرو و حتی فرآورده های نفتی نیز با کاهش در قیمت پایانی مواجه شدند.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۲۰۳ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات به عدد ۹۹۷ میلیون سهم و اوراق مالی بالغ شد. آیفکس نیز ۲.۶ واحد افت را تجربه کرد و به رقم ۱۰۹۹ واحدی رسید؛ ارزش معاملات فرابورس ایران هم به ۲۰۷ میلیارد تومان بالغ شد و حجم معاملات به عدد ۲۲۲ میلیون سهم و اوراق مالی رسید.

بزرگ ترین شرکت های بورسی و فرابورسی

بزرگ ترین شرکت های بورسی و فرابورسی از نظر تعداد سهامدار در پایان دی امسال با انتشار اطلاعات جزیی مشخص شدند.

به گزارش ایبِنا، بر اساس یک آمار جدید، شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران با ۲۳۹ هزار و ۸۱ سهامدار در پایان دی ۹۶ در صدر بزرگ ترین شرکت بورسی از نظر تعداد سهامدار و شرکت ایران خودرو با ۱۴۰ هزار و ۸۶۲ سهامدار و شرکت توسعه معادن روی ایران نیز با ۱۲۴ هزار و ۵۸۴ سهامدار در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

همچنین شرکت های «سرمایه گذاری نور کوثر ایرانیان، سرمایه گذاری صنعت نفت، سایپا، بانک انصار، توسعه صنایع بهشهر، سرمایه گذاری گروه توسعه ملی و سیمان فارس و خوزستان» در مکان های چهارم تا دهم بزرگ ترین شرکت های بورسی از نظر تعداد سهامدار هستند.

بر اساس این گزارش، مؤسسه اعتباری کوثر مرکزی با ۴۸۳ هزار و ۶۰۱ سهامدار در صدر بزرگ ترین شرکت های فرابورسی از نظر تعداد سهامدار قرار دارد و بانک سرمایه با ۳۰۲ هزار و ۸۴۰ سهامدار، بانک دی با ۱۸۱ هزار و ۶۶ سهامدار در رده های بعدی قرار گرفتند.

از سوی دیگر، شرکت های «بانک مهر اقتصاد، بانک قوامین، بیمه حکمت صبا، سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان، سرمایه گذاری کشاورزی ایران، شرکت شیر و گوشت زاگرس شهرکرد و بانک حکمت ایرانیان» نیز در مکان های چهارم تا دهم فهرست برترین شرکت های فرابورسی از لحاظ تعداد سهامدار ایستادند.

گفتنی است، این تعداد سهامدار بورسی و فرابورسی بدون در نظر گرفتن سهام وثیقه گروهی (کارکنان) است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی