شنبه, 28 بهمن 1396 - 16:39

بازگشت سود 20 درصدی به بانک ها / مقصد آینده پول های سرگردان

فرصت امروز: با نوسانات اخیر بازار ارز، بانک مرکزی از ابتدای هفته از بسته سه گانه ای شامل گواهی سپرده ریالی، ارزی و پیش فروش سکه رونمایی کرد تا حجم نقدینگی موجود در جامعه از بازار ارز به سمت شبکه بانکی برگردد؛ چنانچه با اجرای بسته سه گانه بانک مرکزی از روز گذشته، تب دلار و سکه در بازار ارز فروکش کرد، اما سوال اساسی این است که اکنون با انتشار گواهی سپرده ریالی و ارزی و پیش فروش سکه بهار آزادی از 28 بهمن ماه به مدت دو هفته، مردم چه تصمیمی خواهند گرفت که هم مطمئن باشند خطری پس انداز آنها را تهدید نمی کند و هم اینکه سود خوبی نصیب شان می کند؟

همچنین پیش بینی اقتصاددانان از مقصد آینده پول های سرگردان و در دسترس مردم چیست و آیا این تصمیم احتمالی باعث کاهش حجم نقدینگی در بازارهایی چون خودرو، مسکن و ارز خواهد شد و تب قیمت در این بازارها فروکش می کند؟

با این همه، در این میان چند گزینه وجود دارد؛ با اجرای بسته سه گانه بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز انتظار می رود بسیاری از مردم تصمیم جدیدی درباره پول های شان بگیرند، برخی سپرده های فعلی شان نزد بانک ها را به گواهی سپرده ریالی با نرخ سود 20درصد تبدیل کنند، عده ای که دنبال کسب سود از محل افزایش قیمت ارز هستند، گزینه گواهی سپرده ریالی مبتنی بر نرخ ارز را انتخاب کنند و شاید برخی هم برای شان بازار سکه جذاب باشد و اقدام به پیش خرید کردن سکه های طلا کنند، اما جذاب ترین گزینه کدام است؟

گزینه جذاب و بدون ریسک

به گزارش اتاق ایران، در این روزها جذاب ترین گزینه و کم ریسک ترین آنها حتی جذاب تر از نرخ سود سپرده های بانکی، مراجعه به بانک ها و خرید گواهی سپرده ریالی است. دلیل آن هم روش آن است؛ نرخ سود آن 20درصد خواهد بود، یعنی 5درصد بیشتر از نرخ سود سپرده های یک ساله علی الحساب که به گونه ای نشان می دهد بانک مرکزی به عنوان سیاست گذار تصمیم گرفته با این تدبیر اثر خروج نقدینگی از شبکه بانکی و یا تبدیل آن به سپرده های کوتاه مدت با دسترسی زودهنگام را در پی کاهش نرخ سود سپرده ها از شهریورماه گذشته کنترل کند.

از ابتدای هفته مردم می توانند پول های شان را به بانک ها ببرند، گواهی سپرده ریالی بگیرند و مطمئن باشند 20درصد سود تضمین شده دارند البته اگر بخواهند زودتر پول شان را بیرون بکشند، نرخ سود آنها 14درصد خواهد بود یعنی یک درصد کمتر از نرخ سود سپرده های یک ساله فعلی. بااین حال 20درصد سود تضمین شده، هیچ ریسکی ندارد و یک گزینه خوب برای کسانی است که با کاهش نرخ سود بانکی احساس می کنند زیان دیده اند.

سپرده ارزی با تحلیل بیشتر

گزینه دیگر سرمایه گذاری روی گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز است، در این صورت باید بازهم به سراغ بانک ها رفته و این اوراق را با سررسید یک و دوساله با نرخ سود به ترتیب 4و 4.5درصد تهیه کنید.

ریسک سرمایه گذاری روی این گزینه به تحلیل آینده بازار ارز نیاز دارد چراکه وقتی اقدام به این کار شود، باید دانست که بانک ها ریال تحویل داده شده را با مبنا قرار دادن میانگین نرخ ارز صرافی های مجاز در یک ماه قبل حساب می کنند و به هنگام تسویه حساب، ریال یا ارز را با در نظر گرفتن میانگین هفتگی قیمت ارز در صرافی های مجاز با احتساب نرخ سود 4تا 4.5درصد تحویل خواهد داد.

البته اگر کسی بخواهد قبل از سررسید پول خودش را از بانک بگیرد، ملاک تسویه حساب 10درصد نرخ سود سپرده کوتاه مدت ریالی است، بنابراین برای انتخاب گزینه موردنظر باید پیش بینی آینده نوسانات نرخ ارز را در نظر گرفت با این توضیح که بعید است نرخ ارز در سال های آینده کاهش یابد؛ هرچند یکسان سازی نرخ ارز دور از انتظار نیست.

چرا گواهی سپرده ارزی؟ محمدعلی کریمی، سخنگوی بانک مرکزی می گوید: اصل و سود گواهی سپرده ارزی خلاف گواهی سپرده ریالی، توسط خود بانک مرکزی پرداخت می شود و بانک ها فقط عاملیت این اوراق را دارند و نرخ سود آن بسته به میزان سررسیدبین 4 تا 4.5درصد است.

وی توضیح می دهد: اگر فردی امروز بخواهد یک دلار بخرد در بازار باید قیمت بیشتری دهد تا بخواهد گواهی را خریداری کند، زیرا نرخ گواهی میانگین نرخ ۳۰ روز قبل سناست، اما در زمان سررسید و وقتی بازار آرام باشد، نرخ سنا کاملا نزدیک نرخ بازار خواهد بود. یعنی امروز فرد قیمت پایین تری را می دهد اما سال آینده نزدیک قیمت بازار، گواهی خود را می فروشد و کمیسیون صرافی ها هم بر آن اضافه نخواهد شد.

کدام بانک ها پیشگام شدند

تاکنون بانک های سپه، تجارت، سینا، ایران زمین، شهر، سامان، سرمایه، آینده، صادرات، ملی، ملت، انصار، موسسه ملل و کوثر آمادگی خود را برای انتشار اوراق گواهی سپرده ریالی ۲۰درصدی اعلام کرده اند و پیش بینی می شود بانک ها و موسسات اعتباری دیگری نیز به فهرست عرضه کنندگان گواهی سپرده ریالی افزوده شوند و رقابت در این بازار تشدید شود.

تأثیر تدبیر ارزی بر اقتصاد پویا

در همین زمینه، جبل عاملی کارشناس اقتصادی با بیان اینکه میان منابع و مصارف باید توازن وجود داشته باشد، گفت: بانک مرکزی باید بتواند به تقاضای سفته بازی که در بازار ارز وجود دارد پاسخ دهد و مدیریت کند.

وی افزود: بسته جدیدی که بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز و سکه ارائه کرده است، می تواند به تقاضای بازار جواب مثبت دهد. با توجه به اینکه در بازار کنونی تقاضای سفته بازی داریم قیمت کنونی، قیمتی است که از روند خارج شده و باید جلوی آن را بگیریم.

این کارشناس اقتصادی گفت: اگر افزایش قیمت ارز به واسطه شکاف تورم داخلی و خارجی انجام شود ایجاد شوک نمی کند و درعین حال می تواند فضای اقتصاد ما را نسبت به شرکت های خارجی رقابتی کند و این موضوع برای تولید داخلی ما مفید است اما افزایشی که با التهاب همراه باشد و نوسان ایجاد کند برای اقتصاد کشورمان مفید نیست.

وی گفت: با سنجش روند نرخ ارز و تورم متوجه می شویم که همواره روند افزایش نرخ ارز از تورم کمتر است، بنابراین کسانی که در بلندمدت ارز را نگه دارند ضرر می کنند. کسانی که وارد بازارهای التهابی مانند بازار کنونی ارز می شوند به نوعی قمار می کنند و هر لحظه ممکن است قیمت ها سقوط کند.

همچنین صمد عزیزنژاد، کارشناس اقتصادی هم با اشاره به اینکه هر خریدار ارزی لزوما سود نخواهد کرد، گفت: خریداری سود می کند که ارز را زیر قیمت فعلی خریداری کرده باشد.

وی درعین حال افزود: بانک مرکزی نباید اعلام می کرد که می خواهد نرخ ارز را یکسان سازی کند؛ زیرا چندین بار اعلام کرد و شرایط مهیا نشد و به نوعی بی اعتمادی ایجاد کرد.

این کارشناس اقتصادی افزود: همه باید به بانک مرکزی کمک کنیم تا روند بازار ارز معکوس شود و باید حاکمیت این بازار را به بانک مرکزی بدهیم و سریع باید همه دستگاه های موثر در ارز همکاری کنند تا بانک مرکزی به خوبی رصد کند.

شرط سرمایه گذاری روی سکه

انتخاب سوم مردم اقدام به پیش خرید سکه های بهار آزادی است که قرار است از طریق شعب منتخب بانک ملی شروع شود. اگر تصمیم دارید شش ماهه به دست تان برسد، قیمت پیش فروش آن یک میلیون و 400هزار تومان و اگر می خواهید یک سال دیگر سکه ها را تحویل بگیرید، نرخ آن یک میلیون و 300هزار تومان است؛ فقط این نکته را باید در نظر داشت که قیمت سکه در سال آینده تابع قیمت جهانی طلا و نرخ ارز در بازار داخلی است، بااین حال نوسان قیمت سکه در سال آینده به نظر بیشتر از نرخ تورم خواهد بود. حالا راه برای سرمایه گذاری کم ریسک تر با بازده مناسب تر از نرخ سود سپرده بانکی فعلی برای مردم باز شده است. از 28بهمن ماه تا دو هفته آینده به سراغ بانک ها بروید، اطلاعات بیشتر دریافت کنید و سپس تصمیم بگیرید.

ریشه های بحران ارزی

کارشناسان بانکی و بازارهای مالی دلیل افزایش نرخ ارز در ماه های اخیر را عمدتا ناشی از عوامل اقتصادی و غیراقتصادی می دانند و با تأکید بر مدیریت و ثبات بازار ارز می گویند: شکل گیری تقاضای سفته بازی و سرمایه گذاری در بازار ارز باعث شده تا طرف عرضه نتواند به میزان تقاضا تقویت شود.

وقتی نرخ سود سپرده های بانکی در شهریورماه کاهش یافت برخی پیش بینی می کردند که احتمال خروج سپرده ها از شبکه بانکی به سمت بازار ارز و طلا تشدید شود، افزون بر اینکه تزریق بیش از 5.11 هزار میلیارد تومان منابع بانک مرکزی برای بازپرداخت مطالبات سپرده گذار غیرمجاز از یک سو و روند رشد نقدینگی در سال های اخیر فراتر از میزان رشد اقتصادی باعث شد نقدینگی و پول در دسترس مردم افزایش یابد.

بااین حال مقامات بانک مرکزی و دولت معتقد بودند که نرخ ارز از اوایل بهمن ماه نزولی خواهد شد و کارشناسان هم بر این نظر تأکید داشتند که با کاهش تقاضای فصلی ارز، روند قیمت ها نزولی خواهد شد، اما در این میان یک اتفاق در عرصه بین الملل بسیاری از پیش بینی ها را با تردید مواجه ساخت، آن هم وقتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با تمدید تعلیق تحریم های ایران اعلام کرد این آخرین باری است که پایبند به برجام خواهد بود و دیگر به تعلیق تحریم ها رأی نخواهد داد. پیام این موضع گیری، تقویت نگرانی از آینده برجام بود که نخستین اثر واقعی خود را بر نرخ ارز گذاشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی