چهارشنبه, 02 اسفند 1396 - 17:26

استقبال رئیس جمهور از توسعه روابط ایران با اتحادیه اروپا / اهانت به پلیس را تحمل نخواهیم کرد

رئیس جمهور گفت: برخوردهای خشونت آمیز و اهانت به پلیس را که حافظ نظم و امنیت جامعه است، به هیچ وجه تحمل نمی کنیم.

به گزارش «فرصت امروز» از پایگاه اطلاع رسانی دولت، در جلسه روز چهارشنبه هیأت دولت به ریاست حسن روحانی، گزارش وزرای کشور و اطلاعات از حوادث روزهای اخیر و اغتشاشاتی که منجر به شهادت تعدادی از نیروهای انتظامی و بسیج گردید، به هیأت وزیران ارائه شد.

رئیس جمهور ضمن تسلیت به خانواده های شهدای عزیز و اظهار همدردی با آنان، از مدیریت سنجیده و مدارای حداکثری نیروهای عملیاتی به ویژه نیروی انتظامی قدردانی کرد و گفت: برخوردهای خشونت آمیز و اهانت به پلیس را که حافظ نظم و امنیت جامعه است، به هیچ وجه تحمل نمی کنیم.

او ضمن احترام به همه عقاید و افکار و پذیرش تنوع های فکری و فرهنگی، رفتارهای خشونت آمیز از طرف هر گروهی را به شدت محکوم کرد. رئیس جمهور همچنین دستگاه های مسئول را با هدف تقویت انسجام و یکپارچگی ملی و افزایش وحدت و همگرایی، به بررسی و کندوکاو در ریشه های شکل گیری اینگونه حوادث مامور کرد.

هیچ دلیلی برای چانه زنی مجدد بر سر برجام وجود ندارد

رئیس جمهور همچنین روز چهارشنبه در دیدار خانم «سیخرید کاخ» وزیر امور خارجه هلند، با تشکر از ابراز همدردی دولت هلند به مناسبت حادثه غمبار سقوط هواپیما گفت: هیچ مانعی در روند روابط رو به رشد دو کشور نیست و ما آماده توسعه این روابط در همه بخش ها هستیم. تهران از توسعه روزافزون روابط با کشورهای عضو اتحادیه اروپایی از جمله هلند استقبال می کند و خواهان ارتقای این روابط در راستای منافع متقابل دو ملت است.

روحانی به ظرفیت های گسترده برای تقویت همکاری های ایران و هلند اشاره کرد و ادامه داد: سطح مبادلات تجاری دو کشور هم اکنون حدود یک میلیارد یورو است که این رقم باید ارتقا یابد.

او تقویت همکاری های بانکی را برای توسعه همکاری های اقتصادی ضروری خواند و باتأکید بر اهمیت تشویق و ترغیب بانک های هلندی به ایجاد پیوندهای استوارتر با طرف های ایرانی خود از سوی دولت هلند، گفت: ایران از حضور و مشارکت شرکت های هلندی در پیشبرد طرح های مرتبط با حوزه های انرژی، محیط زیست، کشاورزی، حمل ونقل و صرفه جویی در مصرف انرژی و گردشگری حمایت می کند.

رئیس جمهور همچنین به نقش برجام در تقویت همکاری های مشترک اشاره و با تأکید بر اینکه برجام مجموعه ای است که نمی توان چیزی به آن افزود یا از آن کم کرد، گفت: جمهوری اسلامی ایران تا زمانی که طرف های مقابل به تعهدات شان دربرجام پایبند باشند، برای حفظ آن همه تلاش خود را به کار می گیرد و بی تردید در میان هفت کشور، آغازگر نقض برجام نخواهد بود.

روحانی با بیان نقش اتحادیه اروپا در روند تدوین برجام و ضرورت تداوم این نقش ارزشمند و سازنده برای حفظ و ثبات آن، گفت: جمهوری اسلامی ایران همکاری های خوبی با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته است و 9 گزارش آژانس تأیید می کند که تهران بر خلاف برخی طرف ها که صددرصد به تعهدات شان عمل نکرده اند، به همه تعهداتش پایبند بوده و به آنها عمل کرده است.

وزیر امور خارجه هلند نیز در این دیدار با تسلیت به دولت و ملت ایران به مناسبت حادثه سقوط هواپیما و جان باختن شماری از ایرانیان گفت: اتحادیه اروپا و هلند به عنوان عضوی از این اتحادیه مصممند که روابط خود را در همه زمینه ها با جمهوری اسلامی ایران گسترش و توسعه دهند.

خانم «سیخرید کاخ» افزود: شرکت های هلندی آماده اند که مشارکت فعال تری در روند پیشبرد طرح های ایران در ارتباط با فناوری های نوین، کشاورزی و صرفه جویی در مصرف انرژی داشته باشند و دولت هلند این شرکت ها را برای گسترش فعالیت های شان در ایران، تشویق و ترغیب می کند.

وی با تأکید بر تعهد اتحادیه اروپا به اجرای برجام، به نقش برجام در توسعه این روابط در زمینه های مختلف اشاره و بر ضرورت تداوم روند گفت وگو ها میان ایران و اتحادیه اروپا برای تقویت اعتماد سازی در حوزه های مورد علاقه تأکید کرد.

دیدار رئیس جمهور با وزیر امورخارجه اسپانیا

رئیس جمهور همچنین روز گذشته در دیدار با «آلفونسوداستیس» وزیر امور خارجه اسپانیا، با اشاره به روابط دیرینه و دوستانه ایران و اسپانیا، گفت: توسعه مناسبات و همکاری های تهران-مادرید به نفع دو ملت خواهد بود.

روحانی ادامه داد: ظرفیت ها و توانمندی های خوبی در بخش های مختلف تجاری و اقتصادی در دو کشور وجود دارد که باید از آنها در راستای گسترش بیش از پیش روابط و همکاری های فی مابین به بهترین شکل استفاده و بهره برداری کنیم.

وی خاطرنشان کرد: امروز فرصت های متعدد و ممتاز سرمایه گذاری در بخش های انرژی، مواد معدنی، فولاد، محیط زیست و صرفه جویی در انرژی در ایران وجود دارد که سرمایه گذاران اسپانیایی هم می توانند از این موقعیت استفاده کرده و در این پروژه ها حضور داشته باشند.

روحانی همچنین به ضرورت توسعه روابط علمی، دانشگاهی و فناوری و گسترش همکاری ها در زمینه بیو و نانوتکنولوژی میان ایران و اسپانیا تأکید کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه پس از توافق هسته ای فرصت های خوبی برای توسعه مناسبات و همکاری های اقتصادی اتحادیه اروپا با ایران فراهم شده است، گفت: گسترش روابط بانکی ایران و اسپانیا می تواند زمینه ساز و پایه خوبی برای افزایش بیش از پیش همکاری ها و روابط تجاری و اقصادی دو کشور باشد.

روحانی با تأکید بر اینکه استحکام و اجرای کامل برجام به نفع منطقه و جهان بوده و تسهیل کننده گسترش روابط و همکاری های اتحادیه اروپا با ایران است، خاطرنشان کرد: این توافق حاصل سال ها تلاش و ماه ها مذاکره میان ایران و اروپا است و باید همه طرف ها نسبت به تعهدات شان در آن پایبند بوده و به آنها عمل کنند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه پس از امضا و اجرای توافق هیچ دلیلی برای چانه زنی مجدد و مذاکره وجود ندارد، افزود: جمهوری اسلامی ایران تا زمانی که طرف مقابل به تعهدات خود در برجام عمل کند، نسبت به آن پایبند خواهد بود.

«آلفونسوداستیس» وزیر امور خارجه اسپانیا نیز در این دیدار ضمن ابراز همدردی و بیان تسلیت دولت و ملت اسپانیا به مناسبت جان باختن تعدادی از هموطنانمان در سانحه سقوط هواپیمای مسافربری، با اشاره به روابط دیرینه و دوستانه دوکشور خواستار توسعه، تقویت و استحکام همه جانبه مناسبات و همکاری های ایران و اسپانیا شد.

وزیر امور خارجه اسپانیا، ایران را کشوری قدرتمند و تأثیرگذار در منطقه عنوان و اظهار امیدواری کرد گسترش همکاری ها و رایزنی های تهران - مادرید منجر به توسعه و تقویت ثبات، رفاه و امنیت برای مردم منطقه شود.

داستیس با اشاره به اینکه ظرفیت های خوبی برای توسعه مناسبات همه جانبه میان ایران و اسپانیا به ویژه پس از برجام به وجود آمده است، گفت: باید تلاش کنیم تا روابط دو کشور در بخش های مختلف از جمله کشاورزی، صنعت، محیط زیست، علمی و دانشگاهی، تجاری و اقتصادی و همکاری های منطقه ای و بین المللی را بیش از پیش گسترش دهیم.

وی با تأکید بر حمایت کامل اتحادیه اروپا از تداوم و برقراری برجام، خاطرنشان کرد: گسترش روابط با ایران برای اسپانیا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا حائز اهمیت است و به واسطه ادامه و استمرار برجام می توانیم روابط خود مستحکم کنیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی