چهارشنبه, 25 بهمن 1396 - 16:39

ایران، صدرنشین رشد تولید خودروسازی جهان در سال 2017

پنجمین همایش بین المللی صنعت خودروی ایران، روز سه شنبه با حضور «محمد شریعتمداری» وزیر صنعت، معدن و تجارت و 220 میهمان خارجی در محل برج میلاد تهران آغاز به کار کرد. این همایش دو روزه با محوریت زنجیره تأمین رقابت پذیر (مواد اولیه، قطعه سازی، لجستیک) برپا شده بود.

در این همایش بین المللی علاوه بر میهمانان خارجی از کشورهای آلمان، فرانسه، کره جنوبی، ژاپن، چین، تایوان، هند، روسیه، ترکیه، عراق، ترکمنستان و ایتالیا، هزار و 560 متخصص و فعال صنعت خودروی کشور نیز حضور داشتند. 

سهم صنعت خودروسازی در تولید ناخالص داخلی بیش از 33 درصد

وزیر صنعت، معدن و تجارت در این همایش بین المللی گفت: صنعت خودروسازی با دارا بودن سهم۳.۵ تا 4درصدی در تولید ناخالص داخلی کشور، همچنین سهم ۱۸ تا ۲۰ درصدی در بخش صنعت و سهم ۱۲درصدی اشتغال بخش صنعتی کشور، از جایگاه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ویژه ای برخوردار است.

وی افزود: باید با حمایت از صنعت خودروسازی در جهت حمایت از مردم گام برداریم. این مقام مسئول با اشاره به حضور حدود 1300 قطعه ساز در اقصی نقاط کشور، آن را نشانه خوبی از حرکت در عرصه خودروسازی کشور برشمرد. وی گفت: هرچند همه آنچه امروز در صنعت خودروی کشور تولید می شود، از سوی مردم مصرف می شود، اما با کیفیت ها و استانداردهای روز جهان فاصله داریم؛ بر این اساس افزایش رضایتمندی مردم هدف اصلی ماست.

خصوصی سازی، صنعت خودرو را نجات خواهد داد

مدیرعامل شرکت ایران خودرو هم با اشاره به اینکه خصوصی سازی موجب نجات صنعت خودروی کشور خواهد شد، خواستار آن شد تا در راه خصوصی سازی این صنعت در کشور موانع برطرف شود.

«هاشم یکه زارع» در این همایش افزود: چنانچه امروز سه سرمایه گذار صندلی های مدیریت ایران خودرو را در اختیار گرفته و سه سرمایه گذار دیگر صندلی های مدیریت سایپا را در اختیار بگیرند، به نفع کشور خواهد شد.

یکه زارع پیرامون این موضوع که ایران خودرو و سایپا مخالف ایجاد قطب سوم خودروسازی در کشورند، توضیح داد: هیچ مخالفتی با قطب سوم نداریم و چنانچه بتوانیم کمک می کنیم، زیرا به نفع کشور است.

وی یادآور شد: برای تأسیس ایران خودرو و سایپا و قرار گرفتن آنها در شرایط کنونی سال ها زمان اختصاص یافته و یک شبه نمی توان قطب سوم ایجاد کرد و نباید دچار شعارزدگی شویم. یکه زارع خاطرنشان کرد: امروز خودروسازی ایران از نظر تولید در رتبه پانزدهم جهان قرار داشته و از نظر رشد تولیدی در سال 2017 در رتبه نخست جهان قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: سال 2017 با 16درصد افزایش تولید خودرو در ایران، کشورمان به رتبه نخست رشد تولید دست یافت.
وی اضافه کرد: تشکیل کنسرسیومی ده جانبه برای طراحی پلت فرم جدید و ساخت 23 محصول جدید در شرکت ایران خودرو سال 2020 پیش بینی شده و براساس افق 1404، سه میلیون دستگاه خودرو باید در کشور تولید شود که 60 درصد آن از سوی ایران خودرو ساخته می شود.

8 میلیارد دلار ارزش فروش صنعت قطعه سازی کشور در سال گذشته

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا هم در این همایش گفت که صنعت قطعه سازی کشور سال گذشته موفق شد قطعات و مجموعه های تولیدی خود به ارزش 8 میلیارد دلار را در بازار داخل به فروش برساند. «محسن جهرودی» افزود: ارزش فروش صنعت خودرو در جهان سالانه بیش از 3هزار میلیارددلار و معادل 4 درصد مجموع تولید ناخالص داخلی جهان است.

به گفته این مقام مسئول، زنجیره تأمین و قطعه سازی به عنوان محرک اصلی صنعت خودروسازی همواره جایگاه رو به رشدی در جهان داشته و در سال 2015 سهم قطعه سازان و تأمین کنندگان خودرو از ارزش خودروها به 83 درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به جایگاه پانزدهم ایران در خودروسازی و تولید خودرو، یادآور شد: امروز هزار و 200 قطعه ساز در زنجیره تأمین داخلی حضور دارند و سالانه پتانسیل تولید یک میلیون و 700 هزار دستگاه خودرو در ایران وجود دارد. این مقام مسئول با اشاره به برخی دستاوردهای این گروه خودروسازی خاطرنشان کرد: در فعالیت مشترک با خارجی ها همواره انتقال فناوری و صادرات مدنظر است و رکورد روزانه 3 هزار و 200 دستگاه خودرو در روز در این شرکت به ثبت رسیده است.

فرصت های شغلی رنو در ایران 10 برابر

مدیر منطقه ای رنو در ایران هم در این همایش گفت: با عملیاتی شدن دور جدید همکاری های رنو در ایران، فرصت های شغلی حدود 10 برابر خواهد شد، همچنین حجم کل سرمایه گذاری رنو در ایران به 800 میلیون یورو می رسد.

«پاسکال فلتن» در پنجمین همایش بین المللی صنعت خودرو گفت: 14 سال حضور بدون وقفه در ایران اکنون به ما این امکان را داده که با قدرت به جلو برویم.

وی درباره برنامه های آتی رنو در ایران گفت: خودروهای آینده ما در ایران آلایندگی کمتر، کیفیت و ایمنی بیشتر و قیمتی رقابتی تر خواهند داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی