چهارشنبه, 20 دی 1396 - 18:02

سمینار آشنایی با اصلاحات صورت گرفته در دستورالعمل های مرتبط با ناشران برگزار شد / گزارش تفسیری مدیریت؛ اصل مهم شفافیت

سمینار آشنایی با اصلاحات صورت گرفته در دستور العمل های مرتبط با ناشران پذیرفته شده در بورس و فرابورس روز گذشته برگزار شد و رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این سمینار گفت: در راستای تغییر رویه های توقف و بازگشایی، دستور العمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت ها تغییر کرد و مقرر شد تا همراه صورت های مالی، گزارش تفسیری مدیریت نیز ارائه شود.

به گزارش «فرصت امروز» از سنا، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این سمینار به علت روی آوردن سازمان بورس به گزارش های تفسیری پرداخت و گفت: از آبان سال 95 تقاضای عمومی فعالان و سرمایه گذاران به کاهش زمان توقف نمادها معطوف و تبدیل به یک مطالبه جدی شد.

او با بیان اینکه بررسی رویه توقف و بازگشایی نمادها به عهده مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی گذاشته شد، ادامه داد: گزارش ها حاکی از این بود که غالب تعدیل توقف ها به دلیل تعدیل گزارش پیش بینی سود بود.

دبیر شورای عالی بورس خاطرنشان کرد: طی تحقیقات تکمیلی و تطبیقی با بورس های جهان، مشخص شد که غالب کشورها نه تنها الزامی برای پیش بینی سود ندارند بلکه در برخی کشورها ارائه پیش بینی سود ممنوع است.

محمدی به روند جایگزینی گزارش تفسیری مدیریت، به جای پیش بینی سود اشاره کرد و گفت: طی بررسی های به عمل آمده مشخص شد تمامی ناشران پذیرفته شده در بورس های جهانی، همراه با صورت های مالی گزارشی ارائه می شود که مدیریت شرکت از طریق این گزارش تلاش می کنند تا سهامداران را نسبت به وضعیت گذشته، جاری و آینده مطلع سازند.

وی درباره ضرورت گزارش تفسیری گفت: صورت های مالی تمام اطلاعات مورد نیاز استفاده کنندگان را برای تصمیم گیری به همراه ندارد چون صورت های مالی عمدتاً بیانگر آثار مالی رویدادهای گذشته است و معیارهای غیرمالی عملکرد یا چشم اندازها و برنامه های آتی را به همراه ندارد.

محمدی با بیان اینکه اتکای بازار به یک عدد کلی به نام EPS برای بازار و سرمایه گذاران مسأله ساز شده بود، گفت: اتکای صرف به عدد پیش بینی درآمد هر سهم باعث غفلت از وضعیت کلی شرکت و گمراهی سرمایه گذاران بود.

سخنگوی سازمان بورس در خصوص اینکه آیا گزارش تفسیری باعث کاهش محتوای اطلاعاتی می شود، گفت: نه تنها این موضوع منجر به کم شدن محتوای اطلاعاتی نمی شود بلکه بعضی از شرکت ها جدیت بیشتری برای انتشار اطلاعات دارند و سرعت انتشار اطلاعات بالا رفته است.

وی با بیان اینکه کشور ما از نظر سطح دانش مالی و قدرت تحلیل در شرایط مطلوبی قرار دارد، گفت: کشور ما آمادگی کامل در خصوص تحلیل های صورت های مالی را دارد.

محمدی در پایان سخنان خود به اهمیت پیشنهادات صاحب نظران در خصوص اصلاح دستور العمل ها پرداخت و گفت: هیچ مقرراتی نمی تواند بی نیاز از اصلاح باشد و ما نیز چنین ادعایی نداریم و همانطور که قبل از دستور العمل از طریق فراخوان به دنبال دستیابی به نظرات کارشناسان بودیم هم اکنون نیز از پیشنهادات کارشناسان استقبال می شود تا روند گزارش دهی فعلی بهبود پیدا کند.

حذف EPS شفافیت اطلاعات را به همراه دارد

همچنین حسن امیری، معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در این سمینار با اشاره به روند تغییرات اعمال شده در قوانین بورسی گفت: طی یک سال و نیم گذشته اقدامات گسترده سازمان بورس و بررسی های مطالعاتی نشان دهنده این موضوع بود که باید تغییراتی در دستورالعمل افشای اطلاعات رخ دهد.

امیری ادامه داد: بر این اساس پس از فعالیت های مطالعاتی مرکز پژوهش های سازمان، نظرات واحد های مختلف اخذ شد و تلاش شد دیدگاه بخش های مختلف بازار دیده شود. این مصوبه در نهایت در تاریخ نهم آذرماه اجرایی شد که بر اساس آن ناشران و حسابرسان باید عملکرد خود را با آن منطبق کنند.

به گفته او، این تغییرات می تواند سطح افشای اطلاعات، سرعت اطلاع رسانی و نقدینگی موجود در بازار را افزایش دهد و از همین رو می توان تحولات قابل توجه در بازار را پیش بینی کرد.

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران، مهم ترین مزیت گزارش پیش بینی سود را در خصوص افرادی دانست که دانش کمتری نسبت به بازار سهام و اطلاعات شرکت ها دارند. این افراد با در نظر گرفتن این رقم و پیش بینی نقطه ای می توانند بدون وارد شدن به جزییات شرایط شرکت را تخمین بزنند.

او در توضیح معایب نیز گفت: مهم ترین نقص این نوع گزارش ها مربوط به اطلاعات ریز بودجه است. دومین موضوع دستکاری قیمت سهم است. در این زمینه مدیران و افرادی که دسترسی به اطلاعات نهانی شرکت ها دارند، می توانند قیمت سهم را کنترل کنند. متاسفانه طی سال های اخیر این موضوع موجب شد پرونده های تخلفات زیادی شکل بگیرد و مجموعه این عوامل باعث شد این تصمیم مهم و جایگزینی گزارش تفسیری به جای EPS در دستور کار نهاد ناظر قرار بگیرد.

نماد مثلث کدال، عامل افزایش سرعت انتشار اطلاعات

سعید فلاح پور، معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در این سمینار به روند تغییرات افشای اطلاعات شرکت ها اشاره کرد و گفت: معایب و ایراداتی که در بعضی از دستور العمل های بازار سرمایه وجود داشت موجب کاهش نقدشوندگی بازار بود. توقف طولانی مدت نمادها مهم ترین مسأله در کاهش نقدشوندگی بازار سرمایه بود و این معایب باعث شد بررسی های مطالعاتی در خصوص روند فعالیت دیگر بورس های جهانی در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: بررسی تطبیقی نشان داد در بازار سرمایه هیچ کشوری ارائه EPS الزامی نیست. تنها کشوری که همچنان از این رویه پیروی می کند ژاپن است که با توجه به پیگیری های انجام شده نیز در مسیر حذف EPS است.

فلاح پور همچنین بیان کرد: در کنار مطالعات تطبیقی نهاد ناظر جهانی (آیسکو) نیز در توضیح افشای اطلاعات گزارش تفسیری را جایگزین پیش بینی سود کرد که نشان می دهد پیش بینی سود هر سهم با معایب بسیاری همراه بوده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی