چهارشنبه, 20 دی 1396 - 17:56

در تالار شیشه ای اتفاق افتاد / رشد ۳۶ واحدی شاخص بورس در آخرین روز کاری هفته

فرصت امروز: شاخص بورس در جریان معاملات آخرین روز کاری هفته ۳۶ واحد رشد کرد و به ۹۶ هزار و ۱۸۵ واحد رسید. در جریان دادوستدهای روز گذشته بازار سرمایه تعداد 1228میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 304میلیارد تومان در 51هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و سهم های خودرویی و نفتی عمدتا افزایش قیمت را تجربه کردند، اما فلزات اساسی با کاهش ارزش روبه رو شدند. بیشترین تأثیر مثبت بر رشد دماسنج بازار سهام در روز چهارشنبه به نام نمادهای معاملاتی شرکت های ایران خودرو، گروه مپنا و معدنی و صنعتی چادرملو شد و در مقابل، نمادهای معاملاتی سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، سرمایه گذاری غدیر و فولاد مبارکه اصفهان مانع افزایش بیشتر شاخص شدند.

به گزارش ایسنا، روز چهارشنبه شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس بهادار تهران ۳۶ واحد افزایش یافت و تا رقم ۹۶ هزار و ۱۸۵ واحدی بالا رفت. شاخص کل هم وزن نیز در این مدت با افت ۴.۷۱ واحدی مواجه شد و تا رقم ۱۷ هزار و ۳۰۴ پایین آمد. همچنین شاخص آزاد شناور با رشد ۹۹واحدی همراه شد و به عدد ۱۰۳ هزار و ۴۷۵ رسید. علاوه بر این شاخص بازار اول ۷۱ واحد رشد کرد اما شاخص بازار دوم با ۲۱۴ واحد افت تا رقم ۲۰۵ هزار و ۳۲۷ کاهش یافت.

نمادهای تاثیرگذار

نمادهای سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی، سرمایه گذاری غدیر و فولاد مبارکه اصفهان، به ترتیب با ۵۲، ۲۳ و ۲۲ واحد تاثیر، بیشترین نقش کاهنده را روی دماسنج بازار سرمایه در روز گذشته داشتند، اما در طرف مقابل ایران خودرو، گروه مپنا و معدنی و صنعتی چادرملو با ۴۱، ۳۳ و ۱۸ واحد تاثیر مثبت بیشترین نقش افزاینده را روی شاخص کل ایفا کردند.

تحرک گروه ها

در گروه خودرو و ساخت قطعات در اکثر نمادها شاهد رشد قیمت نهایی بودیم. در این گروه نماد ایران خودرو بیشترین تاثیر را روی دماسنج بازار سرمایه داشت. خرید حقوقی ها از این سهم به عدد ۲۶میلیون و ۷۷۹ سهم معادل ۹۳درصد سهم مبادله شده طی معاملات روز گذشته رسید. همچنین حقوقی ها دیروز ۳۴درصد از کل سهم معامله شده را در بازار عرضه کردند.

در گروه فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای نیز شاهد رشد قیمت ها کمتر از یک درصد بودیم، بسیاری از سهم ها در این گروه حتی کمتر از نیم درصد رشد قیمت داشتند. در این گروه ۱۹ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

در گروه استخراج کانه های فلزی شاهد کمتر از 2درصد نوسان در قیمت سهم ها بودیم. در این گروه معدنی و صنعتی چادرملو یکی از تاثیرگذارترین سهم ها روی روند تغییرات شاخص بود. در این نماد بیش از ۴۶ درصد از خریدها مربوط به سهامداران حقوقی و حدود ۵۳ درصد مربوط به حقیقی ها بود. همچنین حقیقی ها بیش از ۵۰ درصد از سهم مورد مبادله را روز گذشته در بازار عرضه کردند.

قیمت سهام فلزات اساسی نیز عمدتا با کاهش مواجه شد. البته این کاهش در بیشتر سهم ها کمتر از یک درصد بود. در این گروه ۷۰ میلیون و ۹۱۵ هزار سهم به ارزش ۲۱ میلیارد و ۵۳۴ میلیون سهم مورد داد و ستد قرار گرفت.

رشد حجم معاملات

در نهایت، ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۳۰۴ میلیارد تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۲۲۸ میلیون سهم و اوراق مالی بود. حجم معاملات بورس تهران در روز چهارشنبه نسبت به روز سه شنبه رشد را نشان می داد، به طوری که بار دیگر این عدد توانست از مرز یک میلیارد عبور کند.

فرابورس

همچنین آیفکس نیز در آخرین روز کاری هفته با ۰.۶ واحد افت به رقم ۱۰۷۶.۷ رسید. بر اساس این گزارش، ارزش کل معاملات فرابورس ایران عدد ۹۸میلیارد تومان را تجربه کرد و حجم معاملات به عدد ۳۱۹ میلیون سهم و اوراق مالی رسید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی