چهارشنبه, 20 دی 1396 - 17:21

خبر خوش برای سهامداران کنتورسازی / دفاع وزیر اقتصاد از معافیت های مالیاتی

فرصت امروز: وزیر اقتصاد معتقد است برخی از معافیت های مالیاتی ضروری است و در این زمینه بهتر است به این موضوع توجه کنیم که بخش های معاف هم کارنامه شفافی ارائه کنند. او همچنین می گوید که سود کامل سهام عدالت تا پایان سال به دهک های پایین جامعه پرداخت می شود.

مسعود کرباسیان که در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما شرکت کرده بود، درباره وضعیت معافیت های مالیاتی و معافیت مالیاتی۵۰درصد اقتصاد ایران گفت: برخی معافیت ها ضرورت دارند مثلا معافیت شرکت دانش بنیان و مناطق کمتر توسعه یافته باید وجود داشته باشد. درباره سخنان اخیر رئیس جمهور هم باید بگویم که او تاکید دارد که باید همه کارنامه مالیاتی شفاف داشته باشند و اگر قرار است کسی معاف از مالیات باشد باید نرخ مالیاتی وی به صفر برسد؛ یعنی ضمن اینکه ما اطلاعات لازم را از وضعیت مالی بخش های مختلف اقتصاد ایران داشته باشیم ولی بخش هایی که ضروری است، از پرداخت مالیات معاف باشند.

او درباره سهام عدالت نیز گفت: ارزش سهام یک میلیون تومانی ۴۹ شرکت مشمول این طرح که سودآور هستند ازجمله بیمه ها و پالایشگاه ها اکنون به 2میلیون و ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافته است و برای مالکیت عمومی این سهام با مجلس هماهنگ هستیم.

کرباسیان ادامه داد: قرار بود ارزش اسمی این سهام در ۱۰ سال نخست پر شود، اما ۵۳۴ هزار تومان پر شد که بد نبود. اگر مالکیت سهام عدالت را به مردم واگذار کنیم، سود این سهام افزایش می یابد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه شرکت ها بعد از برگزاری مجمع می توانند سود را تا هشت ماه تقسیم کنند، گفت: شرکت های مشمول طرح سهام عدالت باید ۳۸۰۰ میلیارد تومان سود سهام را به حساب خاص سازمان خصوصی سازی واریز کنند که تاکنون ۱۲۰۰ میلیارد تومان به این حساب واریز شده است. بقیه سود نیز تا پایان سال یا اوایل سال آینده واریز می شود.

او گفت: ۱۴ میلیون نفر از ۴۷ میلیون نفری که سهام عدالت دارند شماره شبا را به سازمان خصوصی سازی اعلام نکرده اند و از آنها می خواهیم این شماره را به این سازمان اعلام کنند.

کرباسیان درباره افزایش وام ازدواج به ۱۵میلیون تومان نیز گفت: بانک ها از ابتدای روی کار آمدن دولت دوازدهم ۵۵۰ هزار وام ازدواج پرداخت کرده اند که این موجب شد رئیس جمهور دستور افزایش این وام به مبلغ ۱۵ میلیون تومان را بدهد. از همین رو، پرداخت تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی ازدواج از ابتدای سال آینده آغاز می شود.

وزیر اقتصاد درباره افزایش سرمایه بانک ها نیز گفت: از اواسط سال گذشته تاکنون ۲۴ هزار میلیارد تومان به سرمایه بانک ها افزوده شده است. از این مبلغ ۸ هزار میلیارد تومان بانک مرکزی در بانک ها به عنوان طلب خودش منظور کرد.

وی ادامه داد: افزایش سرمایه بانک ها از طریق فروش اموال و دارایی ها پیگیری می شود. با بانک ها به توافق رسیده ایم که در هشت ماه آنها ۲۰ هزار میلیارد تومان از دارایی های منجمد خود را بفروشند. این در حالی است که در سه سال گذشته بانک ها فقط ۱۰ هزار میلیارد تومان از این دارایی ها را فروخته بودند.

وزیر اقتصاد افزود: با توجه به اینکه دولت سهام خود را در بیمه های آسیا، دانا و البرز می فروشد، بانک ها نیز سهامی در این بیمه ها دارند که برای فروش گذاشته اند. رئیس جمهور نیز تاکید کرده است که بانک ها باید شعب اضافی خود را بفروشند.

او درباره بستن قراردادهای مبادله پولی دوطرفه نیز تصریح کرد: هفته پیش یکی از بانک های ترکیه با بانک ملی ایران قرارداد مبادله لیر و ریال را منعقد کرد و این موضوع را با توجه به اینکه زمانبر است با کشورهای دیگر نیز دنبال می کند.

کرباسیان همچنین علت بسته بودن برخی نمادها در بورس را مسئله قضایی آنها اعلام کرد و گفت: در بورس از ۳۷ نماد بسته ۲۰ نماد باز شده و در فرابورس تعداد نمادهای بسته از ۱۲ نماد به ۸ و در بانک ها از ۸ به ۴ نماد کاهش یافته است. اکنون فقط یک بانک دولتی داریم که نماد آن بسته است و در یک ماه گذشته مجمع همه بانک ها جز یک بانک برگزار شده و صورت های شفاف مالی آنها ارائه می شود.

کرباسیان درباره فروش سهام کنتورسازی نیز گفت: امکان فروش سهام آن دسته از سهامداران کنتورسازی که تا ۲۰۰۰ سهم دارند، محقق می شود.

وی با بیان اینکه مالیات سهم بیشتری در بودجه به دست آورده است، گفت: در سال ۹۲ سهم نفت در اقتصاد کشور ۴۳درصد بود درحالی که این سهم در سال ۹۶ به ۲۶درصد کاهش و جایگزین آن درآمدهای مالیاتی و دیگر درآمدهای دولت شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی