سه شنبه, 19 دی 1396 - 18:13

رئیس اتاق تهران مطرح کرد / ارز باید بر اساس واقعیت های موجود تک نرخی شود

مسعود خوانساری نایب رئیس اتاق ایران با اشاره به نوسانات ارزی کشور در روزهای اخیر گفت: از سال ۹۳، رئیس کل بانک مرکزی مرتب اعلام می کرد که نرخ ارز باید تک نرخی شود و دولت نیز مکرر برای انجام این کار وعده می داد، اما هنوز زمان آن مشخص نیست.

به گزارش «فرصت امروز» از اتاق تهران، سی و چهارمین جلسه هیأت نمایند اتاق تهران روز گذشته با حضور اعضای هیأت نمایندگان اتاق تهران برگزار شد.در این جلسه، مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران به جهش های ارزی اشاره کرد و گفت: یکی از مباحثی که همیشه در جلسات ما مطرح می شود ارز است و من فکر می کنم باز هم باید به این موضوع مهم بپردازیم؛ این نوساناتی که در بحث قیمت ارز یک دفعه پیش آمد، به تولید، صنعت و کسانی که در کسب و کار حضور دارند، ضربه می زند.

از سال 93 هر زمان بحث ارز پیش آمده مرتب رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده اند از سه ماه آینده ارز را تک نرخی خواهند کرد، اما سال های 93، 94، 95 به پایان رسید و اتفاقی رخ نداد و الان هم چندین ماه از سال 1396 می گذرد و من فکر می کنم دوباره اگر از آقای سیف سؤال شود، اعلام می کنند که ارز تک نرخی خواهد شد، ولی زمانش مشخص نیست. در هفته های گذشته بازهم شاهد جهش هایی در قیمت ارز بودیم، اما بحث ما همان است که بارها و بارها همین جا مطرح شده؛ چه بهتر که واقعیت ها را ببینیم و براساس واقعیت های موجود بانک مرکزی ارز را مدیریت کند و قیمت ارز را واقعی سازد که این نوسانات یک مرتبه صورت نگیرد. 

او در ادامه گفت: بحثی در هفته های گذشته مطرح شده است که اگر قرار باشد قیمت ارز در تولید افزایش اش اثر داشته باشد، چرا در صادرات ما این را نمی بینیم؟ بحث ارز یک ترازویی است که دو کفه دارد، یکی صادرات است و دیگری واردات؛ در بحث صادرات چرا ما با افزایش روبه رو نمی شویم؟ پاسخ این است که در صادرات ما چه مشکلی را حل کرده ایم که انتظار داریم صادرات افزایش پیدا کند؛ در حال حاضر حدود 6میلیارد دلار پروژه هایی هست که شرکت های ایرانی در مناقصه های بین المللی برنده شده اند و می توانند در خارج از کشور کار کنند، ولی نمی توانند ضمانت نامه بانکی بدهند؛ مشکلات حمل و نقل همچنان پا برجا هست، مشوق های صادراتی داده نشده و... ولی از طرف دیگر و در کفه دیگر ترازو بحث واردات است، ببینید ما در سال های قبل از 1390 حدود 60میلیارد دلار در سال واردات داشتیم الان این عدد رسیده به 40میلیارد دلار، سؤال این است که چرا واردات این قدر کم شده است؟ علتش این است که از تولیدات داخل استفاده شده و ما واردات کمتری داشته ایم. یعنی اگر ارز واقعی شود مسلما تولید داخلی رشد پیدا می کند و تولید می تواند سربلند کند و نیازهای داخلی را برآورده سازد. ممکن است در جواب بگویند قدرت خرید کم شده، ولی شما الان در داخل کمبود هیچ کالایی را ندارید. تا سال گذشته یکی از مشکلاتی که اقتصاد ما داشت این بود که ظرفیت و ذخیره انبارها داشت افزایش پیدا می کرد یعنی از نظر تولید مشکلی نداشتیم و نداریم و اگر قیمت ارز واقعی شود قطعا در تولید می تواند بسیار مؤثر باشد.

خوانساری در ادامه به بدهی دولت به بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: الان فرصت خوبی برای توجه به پرداخت بدهی های دولت به بخش خصوصی است و لایحه بودجه در مجلس درحال بررسی است، واقعیت این است که بنگاه های بخش خصوصی مانند پیمانکاران، صنعتی ها، بنگاه های دارو و. . . از دولت مطالبات زیادی دارند و در وضعیت وخیمی به سر می برند، اگر به موقع در همین سال مشکلات این ها حل نشود خیلی ها بسته خواهند شد و با مشکلات بسیاری روبه رو می شوند. ما درخواست مان هم از دولت و هم از مجلس این هست که حتما بحث بدهی دولت به بخش خصوصی در لایحه بودجه دیده شود. البته گویا در کمیسیون تلفیق مجلس تصویب شده که برای این موضوع 50 هزار میلیارد تومان از طریق تهاتر بدهی های دولت به بانک ها و بانک ها به بانک مرکزی تأمین کنند، اگر این موضوع به نتیجه برسد خیلی از مشکلات حل خواهد شد و بدهی چند ساله دولت به بخش خصوصی به پایان خواهد رسید.

رئیس اتاق تهران به موضوع تعرفه ها هم پرداخت و گفت: بحث دیگر، ممنوعیت یکباره واردات برخی از کالاها و افزایش تعرفه ها است. اگر قرار است تعرفه ها افزایش پیدا کند باید حتما با یک پیش آگاهی صورت گیرد؛ حداقل از سه ماه قبل اعلام شود. همان طور که شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کردند، امیدوارم شاهد روزی باشیم که تعرفه ها در یک دوره حداقل دو ساله تثبیت شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی