سه شنبه, 19 دی 1396 - 18:08

هشدار رئیس کل بیمه مرکزی نسبت به وضعیت بیمه شخص ثالث / در شهرهای زلزله خیز نرخ بیمه گران تر است

فرصت امروز: به گفته رئیس کل بیمه مرکزی، در حال حاضر تنها 7درصد ساختمان ها بیمه زلزله دارند و باید به سمت اجباری شدن بیمه نامه زلزله حرکت شود. عبدالناصر همتی همچنین عدم تمایل شرکت های بیمه ای برای بیمه کردن خانه های مناطق مسکونی زلزله خیز را قویا رد کرده و می گوید طبعا نرخ ها در مناطق زلزله خیز بیشتر است، ولی شرکت ها مشکلی با بیمه خانه های روی گسل ندارند.

رئیس کل بیمه مرکزی که در برنامه تلویزیونی شبکه خبر شرکت کرده بود، بار دیگر نسبت به وضعیت بیمه شخص ثالث هشدار داد و گفت: میزان پرداخت خسارت در بیمه شخص ثالث فاجعه است، ادامه این روند و افزایش آمار تلفات حوادث رانندگی برای بیمه شخص ثالث بسیار خطرناک است همچنانکه سال گذشته ۱۰هزار میلیارد تومان در این حوزه خسارت پرداخت کردیم.

وی ادامه داد: طبق قانون حداکثر تخفیف بیمه شخص ثالث برای هر بیمه نامه 70درصد تعیین شده است.

او درباره بیمه شخص ثالث خودرو نیز تصریح کرد: ظرف 10 سال گذشته به طور متوسط افزایش نرخ دیه 20درصد بوده و نرخ حق بیمه 15درصد افزایش داشته است و با توجه به قانون جدید مردم در سال جدید الحاقیه بیمه نیاز نداشتند و صندوق تأمین خسارت های بدنی این مبلغ را تعهد کرده است.

همتی افزود: قبول داریم برخی از شرکت های بیمه گر به دلیل پیچیدگی آیین نامه ها موفق عمل نمی کنند ولی در بیمه مرکزی شروع به اصلاح نقائص موجود کردیم.

رئیس بیمه مرکزی تصریح کرد: پیش بینی شده است کسانی که نمره منفی در راهنمایی رانندگی دارند به نرخ بیمه نامه آنها اضافه شود و راهنمایی رانندگی باید تا ششم بهمن ماه سامانه را در اختیار بیمه مرکزی قرار دهد و سامانه متمرکز بیمه با سامانه راهنمایی رانندگی ارتباط پیدا می کند و بیمه نامه باید بر اساس ویژگی های هر فرد صادر شود.

همتی افزود: سالانه 16 هزار کشته به دلیل تصادفات داریم و 350 هزار مصدوم که نباید از آن به سادگی گذشت؛ ما 10 هزار میلیارد تومان خسارت پرداخت کردیم درحالی که درآمد 25 هزار میلیارد تومانی داشته ایم و این غیر از فوتی ها است.

رئیس بیمه مرکزی گفت: وقتی دیه زیاد می شود تقلباتی صورت می پذیرد ولی پلیس و قوه قضاییه با ما همکاری کرده اند و برای جلوگیری از تقلب در صدور بیمه نامه کد یکتا را از اول مهرماه راه اندازی کردیم که کنترل ما در این حوزه بیشتر شده است.

همتی افزود: یکی از ویژگی های قانون جدید بیمه این است که در آن خودروی متعارف و غیر متعارف تعریف شده است و بر این اساس خودرو زیر 140میلیون تومان متعارف است و کسانی که خودروی بالای 140میلیون تومان دارند نباید انتظار دریافت خسارت کامل داشته باشند و تنها مسئولیت 50 درصد خسارت خودروی لوکس با بیمه شخص ثالث است و مابقی را خود مالک خودروی لوکس باید تأمین کند.

وی ادامه داد: مسئولیت افت قیمت خودرو در تصادف با بیمه نیست و در قانون این مورد پیش بینی نشده است و مردم می توانند پوشش های اضافی مرتبط با این موضوع را خریداری نمایند.

این مقام مسئول در خصوص بیمه تکمیلی گفت: این نوع بیمه یک بیمه مازاد برای تأمین هزینه های بیمارستان است و عمده این بیمه نامه را سازمان ها خریداری می کنند و با توجه به افزایش ضریب خسارت که در بعضی سال ها بیشتر از درآمد بوده است و به عنوان مثال در دندان پزشکی ما عملاً نمی توانیم کار خاصی انجام دهیم.

وی در خصوص وضعیت پرداخت های بیمه توسعه گفت: از دو سال گذشته تاکنون 765 میلیارد تومان خسارت های مردم را پرداخت کردیم و 400 میلیارد تومان دیگر باقی مانده است و اگر همکاری قوه قضاییه ادامه یابد مشکلات این بیمه پایان می یابد.

رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص حادثه نفتکش ایرانی تصریح کرد: یکی از اقدامات مهم پس از برجام، توسعه همکاری های بیمه ای بین المللی بوده است و در خصوص نفتکش ایرانی سهم دو شرکت داخلی ما 30 درصد است و باید 10 میلیون دلار بپردازد و مابقی حدود 22 میلیون دلار را یک شرکت نروژی پرداخت می کند و نفت داخل آن که شامل میعانات گازی به ارزش 60 میلیون دلار بوده است را شرکت کره ای پرداخت می کند.

وی در خصوص بیمه زلزله و آتش سوزی گفت: در حال حاضر تنها 11درصد ساختمان ها در کشور بیمه آتش سوزی هستند و 7درصد منازل ما بیمه زلزله دارند و باید به سمتی حرکت کنیم تا بیمه نامه زلزله اجباری شود.

همتی در پایان گفت: نرخ بیمه زلزله در مناطق مختلف کشور با توجه به موقعیت جغرافیای و قرار گرفتن بر روی گسل، تفاوت دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی