سه شنبه, 19 دی 1396 - 17:54

گزارش سامانه «چکاوک» نشان می دهد / کاهش ارزش و تعداد چک های برگشتی در آذرماه امسال

فرصت امروز: بر مبنای نتایج سامانه «چکاوک» در آذرماه امسال، سهم ارزشی چک های برگشتی نسبت به آبان ماه امسال کاهش و نسبت به آذر ماه سال گذشته افزایش یافته است. همچنین سهم تعدادی چک های برگشتی نیز نسبت به آبان ماه امسال و آذرماه سال گذشته کاهش داشته است.

بر اساس آنچه بانک مرکزی گزارش داده است، در آذر ماه امسال در کل کشور حدود ۹.۴ میلیون فقره چک به ارزشی حدود ۶۲۵ هزار میلیارد ریال مبادله شد که از این تعداد، بالغ بر ۱.۴ میلیون فقره چک به ارزشی حدود ۱۳۵هزار میلیارد ریال برگشت داده شده است.

به این ترتیب، در کل کشور، ۱۵.۳ درصد از تعداد و ۲۱.۶ درصد از ارزش کل چک های مبادله ای آذر ماه امسال را چک های برگشتی تشکیل می دهد که سهم ارزشی این چک ها نسبت به ماه قبل کاهش و نسبت به آذر ماه سال گذشته افزایش یافته است. همچنین سهم تعدادی چک های برگشتی نیز نسبت به ماه قبل و آذر ماه سال گذشته کاهش داشته است. (جدول شماره 2)

در آذر ماه امسال در تهران حدود ۳.۳میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر ۳۷۲ هزار میلیارد ریال مبادله شد که از این تعداد، بالغ بر ۴۷۸ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۷۵ هزار میلیارد ریال برگشت داده شده است. (جدول شماره 1) به این ترتیب، ۱۴.۶ درصد از تعداد و ۲۰.۱ درصد از ارزش کل چک های مبادله ای آذر ماه امسال در تهران را چک های برگشتی تشکیل می دهد که سهم ارزشی این چک ها نسبت به ماه قبل کاهش و نسبت به آذر ماه سال گذشته افزایش یافته است. سهم تعدادی چک های برگشتی نیز نسبت به ماه قبل و آذرماه سال گذشته کاهش داشته است. 

طبق آمار موجود، بخش عمده ای از چک ها به دلیل فقدان یا کسری موجودی برگشت داده شده است، به طوری که در آذر ماه سال جاری در کل کشور ۹۷.۱ درصد از تعداد و ۹۵.۸ درصد از ارزش کل چک های برگشتی به دلیل کسری یا فقدان موجودی بوده است. همچنین در آذر ماه امسال در استان تهران ۹۶.۴ درصد از تعداد و ۹۵.۴ درصد از ارزش کل چک های برگشتی به دلیل کسری یا فقدان موجودی بوده است (جدول شماره ۳)

به رغم پیشرفت بانکداری الکترونیک در روش های نوین پرداخت، چک به عنوان یکی از ابزارهای مهم مبادلات همواره نقش خود را در تسویه حساب های خرد و کلان حفظ کرده است. اگر چه طی دو دهه اخیر به دلیل تداوم توسعه سامانه ها و تجهیزات پرداخت الکترونیکی، ابزارهای پرداخت الکترونیکی به مرور زمان جایگزین ابزارهای پرداخت سنتی نظیر اسکناس و مسکوک شد. اما به دلیل اهمیت کارکرد و امتیاز چک و به خصوص جایگاه اعتباری چک در مبادلات کشور، این ابزار پرداخت هنوز هم از مهم ترین ابزارهای نظام پرداخت کشور محسوب می شود.

بانک مرکزی در راستای شفاف سازی و مقاوم سازی اقتصاد، علاوه بر تکمیل زیرساخت پردازش و پذیرش الکترونیکی چک، پیاده سازی کامل سامانه های نظارتی مرتبط نظیر سامانه چک برگشتی، سامانه مرکز کنترل و نظارت اعتباری (مکنا) و به خصوص سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک (صیاد) را با هدف ایجاد زمینه و امکان نظارت مؤثر بر سازوکار صدور دسته چک در دستور کار قرار داده است.
با رونمایی از سامانه صیاد عملاً گام اجرایی برای پیاده سازی سامانه یکپارچه چک درکشور برداشته شد. با راه اندازی این سیستم، بانک مرکزی موفق به صدور چک های یکپارچه می شود و همچنین اطلاعات چک به صورت آنلاین در دسترس متقاضیان است که امکان شناسایی و اعتبارسنجی را فراهم می کند.

این سیستم سبب منحصر به فرد بودن چک و آنلاین بودن آن، بدون در نظر گرفتن بانک صادر کننده می شود. سامانه ای که چهار هدف «ارتقای ضریب امنیتی و اعتباربخشی به برگه چک»، «استانداردسازی جانمایی مورد نوشتاری و کاهش عملیات تصدی گری»، «بررسی صلاحیت دارنده دسته چک از طریق سامانه های اعتبارسنجی بانک مرکزی» و «ایجاد شفافیت اطلاعاتی و جلوگیری از سوءاستفاده های ناشی از تبانی شعب در صدور دسته چک» را دنبال می کند.

انتظار می رود که با تکمیل و راه اندازی سامانه مزبور راهکاری برای کاهش چک های برگشتی ایجاد شود و سهم چک های برگشتی در نظام پرداخت کشور به طور قابل ملاحظه ای کاهش یابد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی