سه شنبه, 19 دی 1396 - 17:50

توصیه یک اقتصاددان به بانک مرکزی درباره بیت کوین

مرتضی ایمانی راد از بانک مرکزی خواست تا گامی اساسی در اتصال بازار ایران به بازار ارزهای رمز پایه در جهان بردارد.

به گزارش «فرصت امروز»، این اقتصاددان در کانال مجازی مؤسسه «بامداد» نوشت: یکی از پدیده های دوست داشتنی سال ۲۰۱۷ اوج و در نتیجه همه گیر شدن ارزهای دیجیتال یا رمز پایه بود. یکباره همه به سمت این ارزها هجوم بردند و رهبر آنها یعنی بیت کوین، به نزدیک 20هزار دلار برای هر بیت کوین رسید. همین کافی بود که سرمایه گذاران به سمت این ارزها روی آوردند، بروکرها شروع به رشد کردند و این یورش به شکلی بود که در انتهای سال ۲۰۱۷ برای خرید این ارزها در بروکرهای ارزهای دیجیتال صف درست شد؛ صفی که به نوعی در کار آنها اختلال جدی ایجاد کرد.

به موازات تلاش برای تولید و عرضه ارزهای رمز پایه نیز شدت گرفت و در سال ۲۰۰۹ از یک ارز به نزدیک ۲۵۰۰ ارز در اول سال ۲۰۱۸ رسید. هم اکنون سرمایه گذاران بدون قید و شرط روی این ارزها سرمایه گذاری می کنند و روز به روز بر قدرت آنها و قیمت آنها اضافه می شود و در دانشگاه ها هم بعضی اساتید اقتصاد صحبت از سقوط قریب الوقوع این ارزها صحبت می کنند.
سرمایه گذاران در زمین بازی روز به روز این ارزها را تقویت می کنند و اساتید اقتصاد از دورن کلاس های درس به آنها می تازند.

به نظرم آینده در اختیار ارزهای دیجیتال خواهد بود. چون این ارزها بدون دخالت هیچ فرد، دولت و بانک مرکزی اداره می شوند و قدرت آنها به تولید و توزیع دموکراتیک آنها است.

طبیعی است که این ارزها نیز همانند هر پدیده جدیدی با مشکلاتی مواجهند، ولی از آن طرف هم قدرت تکنولوژی این ارزها blockchain روز به روز قدرتمند تر می شود.

اخیرا مدیران تلگرام گفته اند (اگر این خبر درست باشد) که ممکن است تلگرام را با تکنولوژی بلاک چین ارائه کنند. اگر این اتفاق بیفتد هیچ فرد، سازمان یا کشوری نمی تواند آن را مدیریت یا کنترل یا فیلتر کند.

با لمس کاربرد تکنولوژی بلاک چین در تلگرام، می توان به قدرت ارزهای دیجیتال پی برد. این تکنولوژی نه تنها در ارزها، بلکه در حوزه های زیادی از اقتصاد پیش بینی می شود که به کار گرفته شود.

در این صورت حتی مفاهیم رشته اقتصاد نیز متحول خواهند شد. امیدوارم بانک مرکزی با رسمیت دادن به این ارزها در کشور، گامی اساسی در اتصال بازار ایران به بازار ارزهای رمز پایه در جهان بردارد؛ چیزی که بسیاری از کشورهای پیشرفته از آن دوری كرده اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی