دوشنبه, 18 دی 1396 - 08:38

تکذیب خرید بلوک کنترلی ذوب آهن از تأمین اجتماعی / پیش بینی رشد قیمت فولاد

معاون فولاد مبارکه با بیان اینکه تعامل با شستا تنها به کمک مدیریت ذوب آهن اصفهان امکان پذیر است، از چشم انداز سنگ آهنی ها و تعدیل قیمت محصولات فولادی خبر داد.

امیرحسین نادری، معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد مبارکه اصفهان در گفت وگو با فارس، با تکذیب شایعه خرید بلوک کنترلی و مدیریتی شرکت ذوب آهن اصفهان از سوی سازمان تأمین اجتماعی گفت: با توجه به مشکلات ذوب آهن، ظاهرا مجموعه تأمین اجتماعی خواستار کمک در زمینه مدیریت این واحد صنعتی هستند که در صورت ارائه مشاوره از این بابت زیانی به فولاد مبارکه منتقل نخواهد شد.

نادری از آخرین جزییات شکایت صندوق بازنشستگی فولاد در کمیته تخلفات بر سر واگذاری بلوک مدیریتی 16.1 درصدی سهام شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات به فولاد مبارکه سخن گفت و افزود: این معامله بر اساس مقررات بورس قطعی شده و بر اساس قانون مجامع فوق العاده برای تغییر ترکیب مدیریت شرکت های سنگ آهنی نیز برگزار شده است، اما معلوم نیست متولیان صندوق بازنشستگی فولاد بر سر چه چیزی همچنان سماجت می کنند.

وی با انتقاد از برخی طرح های فولادی اجرا شده طی سال های اخیر در مناطق کم آب و دچار خشکسالی از سوی مدیران وقت وابسته به سازمان تأمین اجتماعی، افزود: طرح انتقال آب از خلیج فارس به مناطق خشک از جمله یزد و کرمان در حالی برای تأمین آب طرح های فولادی اجرا شده در این مناطق می تواند با اقبال بخش خصوصی واقع شود که تمام هزینه این طرح از سوی دولت پرداخت شود.

این مقام مسئول بر لزوم تکمیل زنجیره تأمین سنگ آهن در کشور تأکید کرد و افزود: در حال حاضر شرکت های سنگ آهنی چادر ملو، گل گهر و گهر زمین با توجه به نیاز داخل به سنگ آهن همچنان بر روی فرآوری سنگ آهن تمرکز کرده اند و این در حالی است که قیمت کنسانتره سنگ آهن تولیدی داخل هم اکنون با مبلغ مشابه صادراتی آن برابری می کند.

وی با انتقاد از عملکرد برخی فعالان بخش خصوصی معدن کشور برای خام فروشی، عنوان کرد: صادرات سنگ آهن دانه بندی به هر بهانه ای اقدام صحیحی نیست، این در حالی است که با فرآوری آن می توان با قیمت بالاتری به فروش رساند.

نادری ادامه داد: عرضه سنگ آهن در بورس کالا و رقابت بر سر آن بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا همواره مورد اقبال همه فعالان بازار است، اما با توجه به واقعیت بازار داخلی و تلاش ها برای فرار از عوارض 30درصدی صادرات سنگ آهن، به نظر می رسد امکان چنین مکانیزمی برای عرضه محموله های سنگ آهن قابل اجرا نباشد.

معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد مبارکه اصفهان از چشم انداز بازارهای جهانی فلزات اساسی نیز سخن گفت و افزود: با توجه به رشد مواد اولیه تولید فولاد و در عین حال تمایل فولاد سازان برای تثبیت قیمت های فعلی انتظار می رود نرخ محصولات در بودجه سال آینده فولاد مبارکه پایین تر از نرخ های کنونی نباشد.

به گفته وی، دلیل رشد انواع ورق فولادی و محصولات فلزی شرکت های فولاد سازی در سال جاری ناشی از رشد قیمت مواد اولیه تولید فولاد از جمله افزایش 10برابری قیمت فولاد، رشد قیمت الکترود و افزایش نرخ ارز است.

نادری با اشاره به روند تولید قابل قبول مجتمع فولاد هرمزگان در عملکرد سه ماهه سوم امسال از صفر شدن زیان انباشته سنواتی این شرکت تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: گزارش های عملکردی فولاد مبارکه نیز در حالی به زودی منتشر می شود که این شرکت با وجود رشد قیمت ها هیچ مشکلی از بابت فروش نداشته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی