دوشنبه, 18 دی 1396 - 18:32

کم نوسانی قیمت سهام در معاملات سومین روز هفته / رشد آرام شاخص بورس

فرصت امروز: در سومین روز معاملات بورس تهران در این هفته، شاخص بورس همزمان با کاهش حجم معاملات، 98 واحد رشد کرد و به رقم 96هزار و 332 واحدی رسید. همچنین تعداد زیادی از نمادهای خودرویی با روند کاهشی در قیمت پایانی همراه شدند، اما فلزات اساسی کمتر از یک درصد رشد کردند و به طور کلی، نوسان قیمت ها عمدتا کمتر از 2درصد بود.

در معاملات روز دوشنبه 801 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 2 هزار و 267 میلیارد ریال در 54 هزار و 36 نوبت مبادله شد و همه شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز از روندی صعودی برخوردار بودند. همچنین شاخص کل هم وزن با ۷۰ واحد رشد تا رقم ۱۷ هزار و ۳۳۷ بالا رفت و شاخص آزاد شناور نیز رشد ۱۲۵واحدی را تجربه کرد و به عدد ۱۰۳ هزار و ۶۰۲ رسید. شاخص بازار اول و دوم نیز هر یک به ترتیب ۲۹ و ۴۲۰ واحد رشد کردند.

به عبارت بهتر، شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 31 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 70 واحد رشد کرده است. شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است نیز 53 واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، 125 واحد افزایش یافت. شاخص بازار اول به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 29 واحد و شاخص بازار دوم بورس نیز 420واحد بالا رفت.

سه نماد بانک ملت، ملی صنایع مس ایران و صنایع پتروشیمی خلیج فارس به ترتیب با ۲۸، ۲۱ و ۲۰ واحد تاثیر، بیشترین نقش افزاینده را در دماسنج بازار سرمایه داشتند. در طرف مقابل، گسترش نفت و گاز پارسیان، پالایش نفت تهران و سایپا به ترتیب ۱۱، ۱۰ و ۹ واحد در روند کاهشی شاخص تاثیرگذار بودند.

روز دوشنبه برخلاف روز یکشنبه بیشتر نمادهای گروه خودرو با کاهش قیمت همراه شدند. این در حالی بود که یکشنبه اکثریت نمادهای گروه خودرویی با کمتر از ۲درصد رشد مواجه بودند. در این گروه نزدیک به ۹۰ میلیون سهم به ارزش نزدیک به ۱۰ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. در گروه فلزات اساسی نیز حجم معاملات به نزدیک ۹۳ میلیون سهم رسید که ارزش آن بیش از ۲۷ میلیارد تومان بود. روند تغییر قیمت های این گروه عمدتا کمتر از یک درصد بود.

همچنین نوسان قیمت در گروه فرآورده های نفتی عموما کمتر از یک درصد بود و در گروه محصولات شیمیایی نیز روند تغییر قیمت ها تقریبا مشابه گروه نفت بود. تعداد معاملات گروه فرآورده های نفتی به ۲۳۱۶ نوبت رسید و حجم معاملات عدد ۲۲ میلیون سهم را رد کرد. همچنین ارزش معاملات گروه شیمیایی بیش از ۱۹ میلیارد تومان شد.

به عبارت دیگر، در معاملات روز گذشته، فلزات اساسی در صدر گروه های بورسی قرار گرفت و در این گروه 92 سهم به ارزش 271 میلیارد ریال داد و ستد شد. گروه شیمیایی به ارزش 192 میلیارد ریال و کانی های فلزی به ارزش 154 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص داد. در رده چهارم گروه فرآورده های نفتی با معاملاتی به ارزش 111 میلیارد ریال جای گرفت و گروه خودرو نیز با معاملاتی به ارزش 98 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۲۲۶ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۸۰۱ میلیون سهم و اوراق مالی بود.

عرضه 19 میلیون ورقه اسناد خزانه اسلامی جدید در فرابورس

آیفکس نیز ۷.۱ واحد رشد کرد و به رقم ۱۰۷۵ رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۲۱۷میلیارد تومان دست یافت و حجم معاملات تا عدد ۴۶۶ میلیون سهم و اوراق مالی بالا رفت. از جمله نمادهای تاثیرگذار در آیفکس می توان به هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، فولاد هرمزگان جنوب و پتروشیمی زاگرس اشاره کرد.

همچنین روز چهارشنبه بیستم دی ماه 19 میلیون ورقه اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا604» در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس عرضه می شود. هفته گذشته نیز اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا603» که دهم مهرماه سال 1397 سررسید می شود، در فرابورس به نرخ هر ورقه 895 هزار ریال قیمت خورد.

نمادهای وبملت (بانک ملت)، فملی (ملی صنایع مس)، فارس (هلدینگ خلیج فارس)، رمپنا (مپنا)، پرداخت (به پرداخت) و شاراک (پتروشیمی اراک) در معاملات دیروز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند، اما پارسان (نفت و گاز پارسیان) با بیشترین تاثیر منفی مانع رشد بیشتر شاخص شد.

نگاهی به آمار معاملات روز میانی این هفته نشان می دهد معامله گران بیش از 446 میلیون ورقه بهادار را در 44 هزار و 499 نوبت مبادلاتی دست به دست کرده اند که از این طریق ارزش 2 هزار و 177 میلیارد ریالی را در بازارهای نه گانه فرابورس به ثبت رساندند. همچنین بیش از 78 هزار ورقه اوراق تسهیلات مسکن به ارزش بیش از 58 میلیارد ریال خریدوفروش شد. در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز بیش از یک و نیم میلیون ورقه به ارزش نزدیک به یک هزار و 542 میلیارد ریال مبادله شد که اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا602» بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی را به خود اختصاص دادند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی