دوشنبه, 18 دی 1396 - 14:56

مخاطب به کدامیک از رسانه های تبلیغاتی اعتماد بیشتری دارد؟

بخش بزرگی از هزینه سالانه شرکت ها را تبلیغات در بر می گیرند و بر همین اساس شرکت ها تلاش می کنند بهترین رسانه های تبلیغاتی را برای خود انتخاب کنند و بیشترین بازخورد را از آن دریافت کنند.

یکی از مهم ترین عوامل انتخاب رسانه، میزان اثربخشی عمومی آن است، اما اگر از دید مخاطب تبلیغ، به آن نگاه کنیم، با یک شاخص دیگر روبه رو هستیم و آن هم چیزی نیست جز «اعتماد» به تبلیغ. در واقع تبلیغاتی که در رسانه های عمومی تر منتشر می شوند برای مخاطب قابل اعتمادتر هستند و از نظر مخاطب، آن تبلیغ از فیلترهای مختلف گذشته است که توانسته به جایگاه تبلیغ در آن رسانه عمومی برسد. 

برای مثال اگر تبلیغی در تلویزیون ملی ایران اکران شود، پیش فرض بیننده این است که این شرکت یا محصول حداقل هایی را دارد که اجازه تبلیغ در عمومی ترین رسانه کشور را دارد که البته این فرضیه درست نیست.

براساس تحقیقاتی که مؤسسه کلاچ Clutch در ایالات متحده آمریکا انجام داده است، تلویزیون و تبلیغات چاپی میزان اعتماد بیشتری را برای تبلیغ کننده نزد مخاطب آن تبلیغ به همراه می آورد. این نظرسنجی که از بین بیش از ۱۰۰۰مصرف کننده نهایی به دست آمده است مربوط به مخاطبانی بوده است که ۲۸درصد آنها در سنین ۱۸ تا ۳۴ سال، ۴۰درصد بین ۳۵ تا ۵۴ سال و ۳۲درصد ۵۵ سال به بالا هستند.

نزدیک به ۶۱درصد شرکت کنندگان نظرسنجی به تیزرهای تبلیغاتی که در تلویزیون پخش می شوند اعتماد می کنند. این نسبت در مورد تبلیغات چاپی ۴۵درصد است و برای رادیو/پادکست حدود ۴۲درصد به دست آمده است.

بخش جالب اینجاست که تبلیغات محیطی (بیلبورد و …) ۴۲درصد اعتماد مخاطب را به خود جلب می کند و این آمار بسیار نزدیک است به تبلیغات آنلاین با ۴۱درصد اعتمادپذیری و تبلیغات شبکه های اجتماعی با ۳۸درصد اعتمادپذیری در میان آنها. در اصل مخاطب تبلیغات در آمریکا به یک نسبت به تبلیغات محیطی و تبلیغات آنلاین اعتماد دارد.

نکته قابل توجه اینکه وضعیت تبلیغات محیطی در ایران بسیار متفاوت است و شرکت های سنتی در ایران این رسانه تبلیغاتی را وسیله ای برای نمایش قدرت خود در نظر می گیرند و هزینه های چند میلیارد تومانی برای آن پرداخت می کنند. البته نباید نقش «بیلبورد در مسیر منزل مدیرعامل» را فراموش کرد که حربه اصلی فروش میلیاردها تومان تبلیغات محیطی به یک شرکت است، در مقابل اکثر مدیران شرکت ها حاضر نیستند بودجه ای را نه برای تبلیغات آنلاین، بلکه تولید محتوای دیجیتال هزینه کنند.

براساس همین آمار به دست آمده، مخاطب متعلق به نسل هزاره، میزان اعتماد بیشتری به رسانه های تبلیغاتی همچون تلویزیون نسبت به نسل Gen Xers و Baby Boomber+ دارد. همین نسبت اعتماد برای نسل ها در بین تبلیغات آنلاین و تبلیغات دیجیتال نیز وجود دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی